Horlama Ve Tedavisi

Günümüzde çoğu kişinin sorunu “Horlama Hastalığı” hakkında bilgi vereceğim. Öncelikle Horlama Nedir? Bunu açıklayalım…

Horlama Hastalığı

Kişinin kontrolünde olmayan horlama toplumun yüzde 45’inde görülür.  Yaşla birlikte artan horlama problemi en sık şişman erkeklerde görülür. Kişi horlama nedeniyle uykusunda yeterince dinlenemez. Dinlenmeden geçirilen gecenin gündüzü uykulu, yorgun ve verimsiz geçer. Özellikle uyku sırasında nefessiz kalan kişiler daha dikkatli olmalı ve mutlaka bir hekimin kapısı çalmalıdır. Horlamanın boyutu ve horlayan kişinin sağlığını belirlemek açısından uyku laboratuarında gerekli tetkikler yapılmalıdır.

 

Horlamanın en ağır biçimi tıkayıcı tipte olanı yani “Uyku apnesi” diye bilinen biçimidir. Bu şiddetli horlama nefessiz kalınan bir dönemle kesilir ve bu sırada solunum tam olarak durur. 10 saniyenin üzerindeki nefessiz kalma nöbetleri bir saat içinde 7’den fazla görülürse yaşam ciddi şekilde tehdit altında demektir. Apneli (nefesin kesilmesi) hastalarda uykuda kan oksijen düzeyi aşırı oranda düşer. Oksijenin düştüğü bu dönemde kalp kanı daha çok pompalamak zorunda kalır bir süre sonra kalp ritmi bozulurken, yıllar içinde yüksek tansiyon ve kalp büyümesi gelişir.

 

HORLAMA NEDİR?

Burun Ve ağız arkasındaki hava yolunda darlık olduğunda ortaya çıkan sese HORLAMA denilir.Küçük dilin ve damağın olduğu kısmın genizle buluştuğu yer kendiliğinden daralabilen bir yapıya sahiptir.Bu ikisi üst  üste geldiğinde havayla birleşmesi sonucu titreşir ve ses meydana gelir.Yani Horlama ortaya çıkar.

Horlayan biri aşağıdaki problemlerden en az birine sahiptir.

 

Dil ve boğaz kasları gerginliği azalmıştır. Gevşek kaslar sırt üstü yatınca dilin boğaz arkasına doğru kaymasına engel olamaz. Bu olay alkol yada ilaç alarak gevşemiş birinin uykusunda kas kontrolünün kaybolması ile ortaya çıkar. Bazı insanlarda uykunun derin fazında gevşemeye bağlı olarak yine horlama görülebilmektedir.

Boğazdaki dokuların aşırı büyük olması. Büyük bademcik ve geniz eti çocuklarda en sık rastlanan horlama nedenidir. Şişman insanlarda kalın boyun dokusu sebep olarak gösterilir. Kist ve tümörlerde nadir olarak bu yolla horlama yapabilmektedir.

Yumuşak damak ve küçük dilin aşırı sarkık ve uzun olması boğaza doğru hava yolunu daraltır. Hava yoluna sarktığı için bir valv gibi horlamaya neden olur.

 

Burun tıkanıklığı olan kişi havayı almak için genizde aşırı vakum yaratır. Bu vakum boğazda kollabe olabilen dokuları hava yoluna doğru çeker. Böylelikle burun açık iken horlamayan kişide horlama görülmeye başlar. Bu durum neden bazı insanların sadece allerjik dönemlerde veya grip, sinüzit olduğu zamanlarda horladığını izah etmektedir. Burun deformasyonları bu tip burun tıkanıklığı nedenleri olarak bilinir. Deviasyon burun orta bölmesinin yan taraflara taşması olarak tanımlanır. Burun içi deformasyonları içinde en sık rastlanılanıdır.

Horlama en çok kimlerde görülür?

 

Dil ve boğaz kasları gevşek yapıda olanlarda: Gevşek kaslar, sırt üstü yatınca dilin boğaz arkasına doğru kaymasına engel olamaz. Bu olay, alkol ya da ilaç alarak gevşemiş kişinin uykusunda kas kontrolünün kaybolması ile ortaya çıkar.

 

Boğaz dokusu kalın olanlarda: Büyük bademcik ve geniz eti, çocuklarda en sık rastlanan horlama nedenidir. Şişman insanlarda, kalın boyun dokusu horlamaya sebep olarak gösterilir. Kist ve tümörler de nadir olarak bu yolla horlama yapabilmektedir.

 

Yumuşak damağı ve küçük dili, normalden uzun olanlarda: Yumuşak damak ve küçük dilin aşırı sarkık ve uzun olması, boğaza doğru hava yolunu daraltır. Küçük dil, hava yoluna sarktığı için horlamaya neden olur.

 

Burun tıkanıklığı olan kişilerde: Burun tıkanıklığı olan kişi, havayı almak için genizde aşırı vakum yaratır. Bu vakum, boğazda çökmüş durumda olabilen dokuları hava yoluna doğru çeker. Böylelikle, burun açık iken horlamayan kişide horlama görülmeye başlar. Bu durum, neden bazı insanların sadece alerjik dönemlerde veya grip, sinüzit olduğu zamanlarda horladığını izah etmektedir. Burun deformasyonları, bu tip burun tıkanıklığının nedenlerinden biridir.

 

Peki Horlamanın Tedavisi Varmı?

— Evet Tedavi Edilebilir Hemde bir çok tipte tedavi yöntemi vardır.

— Spor Yapılmalıdır

— Uyku İlaçları,Sakinleştirici Gibi alerji ilaçlarını uyumadan önce kullanılmamalıdır

— Aşırı derecede yorgunluktan kaçınılmalıdır.

— Uykudan Önce Alkol kullanmaktan ve uykudan önce de ağır yemeklerden kendini sakınmalı

— Sırt üstü değilde yan yatılmalıdır.

 

Horlama uvulopalatofarengoplasti ameliyatı (UPPP) ile veya laser-assisted uvulopalatoplasti (LAUP) (lokal anestezi ile yapılabilir) yöntemleri ile yapılır. Cerrahinin çok riskli veya hasta tarafından istenilmediği durumlarda boğaza basınçlı hava veren maske takarak (CPAP) kişi uyuyabilir. Kronik olarak horlayan her çocuk KBB uzmanı tarafından detaylı olarak muayene edilmeli, bademcik ve geniz eti ameliyatının gerekli olduğu durumlarda cerrahi müdahale çocuğun sağlığına ve gelişimine çok önemli yararlar sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.