Hollanda’nın Görülmesi Gereken Yerleri ve Meşhur Yemekleri

Hollanda

Hollanda’da Nereye Gidilir?

Hollanda, Güney Avrupa’nın sıcak bölgelerinin gölgesinde kalmış dahi olsa yıl boyu farklı aktivitelere ev sahipliği yapan popüler adreslerdendir. Hollanda’da görülecek pek çok adres, gidilecek pek çok şehir vardır. Bunların içinde dünyaca üne sahip Amsterdam popüler tatil adreslerinin başında yer alsa da Hollanda gerek farklı lezzetteki yemekleri gerekse de lale bahçeleri ile cennetten bir köşe…

Hollanda’da hayat, yılın belirli dönemlerinde düzenlenen farklı etkinliklerin oluşturduğu renkli anlarla akar… İlkbahar, Hollanda’yı ziyaret için en iyi dönemlerden biridir. Meşhur lale bahçelerinin tıpkı bir halı gibi yüzeyi kaplayıp rengarenk bir doku sunduğu bu dönemde Hollanda’yı mutlaka görmelisiniz. 1949 yılında halka açılan Keukenhof Gardens – Keukenhof Bahçeleri, dünyanın en geniş çiçek bahçesi unvanını da elinde tutuyor. İlkbaharda tomurcuklanan ve açan milyonlarca çiçek ile bezeli bu bahçe, ziyaretçilerine tam bir görsel şölen sunuyor. İlkbahar’da Hollanda’nın turistik yerlerini ziyaret ederken Keukenhof Bahçeleri’ni de görmeden dönmeyin…

Hollanda Eğlence30 Nisan, Hollandalıların takvimlerinde yer alan en önemli günlerden. Koningsdag olarak bilinen Kraliçelerin Günü’nün kutlandığı 30 Nisan’da tüm etkinlik turuncu rengin büyüsüne teslim ediliyor. Tüm halkın turunculara bürünerek giyindiği bu önemli günde yenilen ve içilen her şeyin rengi de turuncu… Hatta bazı su şelaleleri bile 30 Nisan’a özel turuncu renge boyanıyor.  Gün boyu gerek Amsterdam’da olsun gerek Hollanda’nın diğer yerlerinde yüzlerce açık hava partileri ve konserler düzenleniyor. Her yıl ortalama 800.000 ziyaretçinin akınına uğrayan bu ‘özel’ günü izlemek bile ayrı bir keyif.

Hollanda, bisiklet severler için de ideal yerler sunuyor. Dönemeçli patikaları ve bisiklet yolları ile Hollanda’yı bisiklet üzerinde de keşfe çıkmak mümkün. Hollanda’nın bisiklet ayı kabul edilen mayıs bu sporu yapmak isteyenler ve şehri farklı bir bakış açısından keşfetmek isteyenler için ideal bir dönem. Hollanda’yı bisiklet üzerinde keşfetmek için, sadece bu amaçla düzenlenen turlar hakkında bilgi almayı unutmayın.

Hollanda Yaz Tatili İçin İdeal

Yaz ayları da Hollanda’da tatil geçirmek için ideal bir dönem. Hollanda sahil kesiminde yer alan plajlarda serinleyebilir ya da Ağustos ayında Amsterdam turuna katılarak Grachten Festivali’nin düzenlendiği kanallarda klasik müzik eşliğinde eşsiz bir tatili geçirebilirsiniz.

Sonbaharın gelişi ile ayrı güzellikte bir kimliğe bürünen Hollanda’yı eylül ayında keşfetmeyi planlıyorsanız yine pek çok aktiviteye katılabilirsiniz. Her yıl düzenlenen uçurtma festivali bunlardan sadece biri… Kasım ayında Hollanda yine birbirinden renkli aktivitelere ev sahipliği yapıyor. Bu dönem özellikle çocuklu ailelerin tatil planlarını Hollanda’ya yöneltmeleri için ideal. Hollandalıların Christmas etkinlikleri işte tam da bu dönemde gerçekleşiyor ve dolayısıyla da Hollanda’da bu dönem tam bir festival coşkusu ile yaşanıyor.

Hollanda’nın Meşhur Yemekleri

Hollanda Meşhur YemekleriHollanda’nın sömürge geçmişi Hollanda’nın yemek kültürü üzerinde ciddi bir etkiye sahip. Endonezya mutfağının izleri Hollanda’nın yemek kültürünü oluşturuyor. Hollanda’nın kendine özgü yemek kültürünün temelinde ise peynir ve tereyağı var. Hemen her öğün bu iki lezzeti sofralarınızda bulmanız mümkün. Hollanda’da yeme-içme denilince ilk sırayı bira alıyor. Bir bira cenneti olan Hollanda’da, ülkenin kendi biraları dışında (Heineken, Amstel, Grolsch, vs.) her barda onlarca çeşit bira bulmanız mümkün. Ayrıca cin de biraz kadar popülaritesi olan bir içecek olarak Hollanda’da karşımıza çıkıyor.

 Görmeden Dönmeyin!

Amsterdam’da yer alan Van Gogh Müzesi ve Rembrandt’ın evi, Anne Frank’ın Evi – Kanallar, yel değirmenleri, laleler…

Almadan Dönmeyin!

Delft Çömlek, Edam Peyniri, Ahşap Takunya

Yemeden Dönmeyin!

Gouda Peyniri

Yapmadan Dönmeyin!

Bisiklet Turu

Mutlaka Katılın!

Tatil döneminize denk gelen bir sokak festivali, açık hava partisi ya da konserine…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları – Şubat, 2024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.