obilir > Konular > Toplum > Toplumsal Sorunlar > Her Toplum Kendinde Eksik Olanı Çekermiş

Her Toplum Kendinde Eksik Olanı Çekermiş

Ben bir yaşam koçuyum benim görevim insanların daha iyi bir yaşam yaşamaları için çalışmak. Burada da mesleğimle ilgili olduğu için görev olarak algılıyorum. Filmde OSMANLI sancağı olarak bugun hepimizin başında bela olan işid simgesine benzeyen bir sancağı savaş süresince her daim gösterdiler. Burada insanlar üzerinde oynanacak bir algı yönetimi bulunmaktadır. işid ve OSMANLI… Sizce bu tesadüf mü. Tamam OSMANLI da Kara sancak üzerine yazılmış arapça harfler bulunmaktadır. Ancak OSMANLIDA ki bu sancak şeklinde ebat ve en arasında farklar varken, filmde tam anlamıyla bugun işid simgesine benzeyen birebir bir sancağı OSMANLI ordusunun taşıdığı görülmektedir. Kİmse bunun iyi niyetli yapıldığını bana söyleyemez. İnsanlar üzerinde nasıl bir algı yönetimi yapıldığını artık varın siz düşünün…

Az önce maalesef Dracula adlı bir filmme gitme hatsında bulundum. Anlamadığım şey ise, nasıl oluyorda TÜRK’e TÜRKLÜĞE hakaret eden bir film ülkemizde vizyona giriyor. Eminim ki, aynı filmde hiç bir değişiklik yapmadan TÜRK kelimesi geçen yere alman, fransız, ingiliz, italyan, abd… kelimeleri geçerse bu film o ülkelerde yasaklanın gösterime giremez. Ancakbizde girebiliyor, bunun adı özgürlük değil, bunun adı dmokrasi değil, bunun adı hoşgörü değil, bunun adı herşeye açığız ne olursan ol değil… Bunun adı gelin bize hakaret edin demekten başka bir şey değil. Üstelik üzerine para ve en değerli varlığımız olan zamanı veriyoruz. Niçin adamalar bize hakaret etsin diye. Arkadaş film izlemeye gittim. Gerildim geldim, sanki gerilim filmine gittim…

Ancak filmde anladığım bir nokta vardı ki… Avrupalılar ve Dünya gerçekten TÜRKLERden inanılmaz korkuyorlar. O kadar çok korkuyorlar ki filmde bile TÜRK kelimesi geçtiğinde kaçacak delik arıyorlar. Tabi olay burada başlıyor, kendilerini kahraman olarak, korkusuz, cesur olarak gösteren avrupalılar bizimkilere kafa tutuyorlar. Tabi olay burada başlıyor.Cesur olarak gözüken avrupa güçlü ya o kadar güçlü ki TÜRKLERin karşısına çıkacak ordusu yok. TÜRK ordusu karşısına ancak kendi deyimleri ile canavar çıkıyor ve TÜRK ordusunu darma duman ediyor. 

Demek li avrupalılar bizi yenmek için o kadar uğraştılar ki her geldiklerinde dayak yediler gittiler. Yenildiler gittiler. Tabi buda adamların içinde kaldı. Şimdilerde TÜRKLERİ gerçekte yenemeyeceğini anlayan avrupalılar artık filmlerde, hayallerinde ve rüyalarında TÜRKLERİ yeniyorlar. Ha yeniyorlar derken kendileri değil ha… Rüyalarında, Filmlerinde bile kendileri karşımıza çıkamıyor. Ancak insanüstü, saçma sapan yaratık ve canavarlarla yeniyorlar. Yani anlayacağınız onda bile karşımıza çıkacak cesareti bulamıyorlar.

Devam edelim. Cesaretleri ancak sancak sopasını gösterebilecek kadarmış. Hepimiz biliriz ki, OSMANLI sancakla savaşa gider ancak filmde OSMANLI sancağını gösterme cesaretleri olmadığı için ( Artık siz düşünün korkularını, sancaktan bile korkuyorlar) gerçek OSMANLI sancağını gösteremediler.

Savaşın olduğu her yerde kan ve gözyaşı vardır. Bu değişmez bir kuraldır. Ancak unutulmamalı ki savaş gerekli olmadıkça bir cinayettir. Devletin bekayası, savunması ( Dİkkat devletin dedim şahısların değil) için savaş şarttır. Ancak savaş gereksiz olduğunda bir toplu cinayettir. Bunu yapan ise, seri bir katildir. Her toplumda savaş vardır. Savaşı olmayan toplumlar bugun zaten yeryüzünde yoktur. 

Ben bir yaşam koçuyum benim görevim insanların daha iyi bir yaşam yaşamaları için çalışmak. Burada da mesleğimle ilgili olduğu için görev olarak algılıyorum. Filmde OSMANLI sancağı olarak bugun hepimizin başında bela ola işid simgesine benzeyen bir sancağı savaş süresince her daim gösterdiler. Burada insanlar üzerinde oynanacak bir algı yönetimi bulunmaktadır. işid ve OSMANLI… Sİzce bu tesadüf mü. Tamam OSMANLI da Kara sancak üzerine yazılmış arapça harfler bulunmaktadır. Ancak OSMANLIDA ki bu sancak şeklinde ebat ve en arasında farklar varken, filmde tam anlamıyla bugun işid simgesine benzeyen birebir bir sancağı OSMANLI ordusunun taşıdığı görülmektedir. Kİmse bunun iyiniyetli yapıldığını bana söyleyemez. İnsanlar üzerinde nasıl bir algı yönetimi yapıldığını artık varın siz düşünün.

Anladım ki savaş artık cephede değil. Türklere karşı savaşmayı göze alamayanlar.. artık OSMANLIdan beri devam eden kültürümüzü, benliğimizi yok etmek adına filmlerde bizi yeniyor. Savaş artık cephede değil. Savaş artık evimizde, yanıbaşımızda, sinemada, televizyonda, bilgisayarda, telefonlarımızda, yatak odamızda… Savaş her yerde düşman çalışıyor. Böyle canavarlarla efsanelerle bizi yeneme çalışıyorlar.

Aklıma şöyle bir soru geliyor. Bizim yönetmenlerde nerde ?
Tabi ki komedi ve romantik, dram çekiyorlar hocam…
İyi aferim onlara… Demek ki neymiş. 
Her toplum kendinde eksik olanı çekermiş. Avrupanın da neyi eksik olduğu böylece ortaya çıktı…

Toplumun Yaşam Koçu

bilalcgtay@gmail.com

http://bilalcgtay.wordpress.com/

Bilal ÇIĞTAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir