Hemoroid Tedavisi Kaç Çeşit? Hangi Yöntemlere Başvurulmalı?

Hemoroid sıkıntısı olan hemen hemen herkesin tek amacı hemoroid diğer adı basur olan bu hastalıktan bir an önce kurtulmak. Elbette günümüzde hemoroid bulunan kişilerin tercih edebileceği bir çok hemoroid tedavisi vardır. Bu sayfadaki yazıda hemoroid tedavisinin kaç çeşit olduğu ve başvurulması gereken yöntemler hakkında ipuçları bulacaksınız…

Hemoroid tedavisi, gerek cerrahi operasyonlarla gerekse doğal veya bitkisel tedavi yöntemler ile tedavisi yapılan bir hastalık. Günümüz şartlarında tedavisi üzerinde sürekli deneyler yolu ile daha farklı ve iyileştirici yöntemler geliştirilmekte. Hemoroid (basur) hastalığının neden bu kadar tedavisi üzerinde yoğun olarak durulduğu apaçık ortada..

Her zaman aktif olan insan daima bir hareket içerisinde ve devamlı bir şeyler yeme içme ve aktif olarak ihtiyacını görme eğiliminde. Hemoroid ise insandaki bu aktifliği sürekli kısıtlamakta ve budurumda gerek hayatın  her anında zamansı bir şekilde insan hareketlerini kısıtlamakta..

Hemoroid (basur) olan bir birey tedavi olmak için kendi tercihleri ve uzman bir doktorun tavsiyeleri üzerinde tercihini belirlemelidir.

Hemoroid tedavisi kaç çeşittir? Tedavi olmak için hangi yöntemlere başvurulmalıdır?

Hemoroid tedavisi doğal ve cerrahi yöntemler olmak üzere ikiye ayrılır. Hemoroid ,iç hemoroid ve dış hemoroid olarak iki ayrı tanımlanıyor ve tedavisi tesbit edilen tanıya göre yapılıyor. Öncelikle iç hemoroid nedir? dış hemorid nedir? Sorularını tanımlayalım.

İç Hemoroid – Dış hemoroid nedir?

Makat dışkı kısmının gerçekleştiği yerdeki dışkının dışarıya rahat bir şekilde çıkması olayını gerçekleştiren yastıkçıkların içten içe şişmesi tahriş olması ve problemli bir hale gelmesi iç hemoroid oluşumdur. Dış hemoroiid ise içten çıkan ancak zamanla şişerek makatın dışına taşması ve insana huzursuzluk meydana getirmesi.

İç hemoroid te problem varken Hastalığın ilk evrelerinde oluşan bu problem zamanla büyüme ve sarkma ile birlikte iç ve dış hemoroidler birleşmesi ile  birbirinden net bir şekilde ayrılması zorlaşıyor.

Hemorid tedavisi ne zaman yapılması gereklidir?

Özellikle makat tarafında çıkan bu problem önemsenmediğinden doktora geç başvuruluyor ki bu zaman diliminde insana çektirmediği kalmıyor sonrası malum ameliyat gibi cerrahi yöntemler yapılarak tedavisi yapılıyor.

Ancak ilerleyen bir evrede tedaviye gelinmesi zamanında olunmayan tedavi insanı tedirgin etmekte ve cerrahi işlemlere maruz kalınmakta. Başından yapılmayan bu tedavi beklide ilaçlarla bazı tavsiyelerle tamamen iyileşecek bu hastalık geç gelindiğinden ameliyat gerektiriyor.

Makatta oluşan bu tarz kanama kaşıntı gibi şikayetler aynı olup teşhis ve tedavileri farklı hastalıklar da olabiliyor bu ayrımı elbette tek başına bilmek mümkün değildir ancak bir muayehaneye giderek doktora gösterilmesi lazım

Hemoroid Tedavisinde ne gibi tedavi yöntemleri vardır?

Hemoroid tedavisi evrelerine göre çeşitlilik gösterir. Birinci derece hemoroid ilaç tedavisi ile bağırsak alışkanlıklarının düzenlenmesini sağlayacak bazı tavsiyelere uyulması, bağırsak düzenini kötü duruma sokacak yiyeceklerden sakınmak, kabızlığın giderilmesini sağlayacak bazı tedavi yöntemeleri  genellikle yeterli oluyor.

İkinci derece hemoroid de ise; ilk aşamaya göre daha farklı ilaç tedavileri, (infrared koagülasyon) açılımı ışın tedavisi, lastikle bağlama tedavileri uygulanabiliyor. Henüz ameliyat aşamasıda olmayan iç hemoroid için en iyi tedavi yöntemi Lastik band ile bağlama yöntemidir. Bu tedavi kısa sürelidir yaklaşık 5-10 dk gibi bir zamanda ağrısız bir işlem olup işlem sonrası hasta normal hayata hemen dönebilir.

Üçüncü derece hemoroid tedavisinde, lastikle bağlama ve ameliyat tedavileri uygulanırken; dördüncü derecede hemoroid tedavsinde ise sadece ameliyat tedavisi uygulanır çünkü artık bölgede ağrılı ve kanlı dışkı atma işlemi olurken hayatı neredeyse felç ettiren bir evre. Hemoroid ameliyatında hastalığı oluşturan dış kısım hemoroid memeleri alındığı için hastalık anında ortadan kaldırılmış olur fakat şunuda bilmek gerekir ki bu tedavi yöntemi uzun vadede etkili olduğu gibi  tekrarlama ihtimali var olan bir yöntem ki tekrarlama olasılığı en düşük yöntemdir.

Hemoroid Hastasıyım Tedavi Olmak İstemiyorum Tedavi Olmazsam Herhangi Bir Şey Olurmu?

Bilindiği üzere hemoroid tedavisi kişinin hemoroid ile ilgili şikayetlerini gidermek için yapılıyor bu tedavi uygulanmazsa hastalık dahada ilerlediği gibi şikayetler daha da artar bu durumdan memnunsanız kaderinizle baş başa kalmayı tercih edebilirsiniz.

Bildiğiniz üzere büyük tuaelet ihtiyacı makat tarafından dışarı çıkartılarak atılır. Bu makat etrafında hassasiyet hiçbir yerde yoktur ve hassasi noktalar çok fazla olduğundan bu bölgedeki çatlamalar, yırtılmalar ve yaralanma olayları ile insana olabildiğince çok ızdırap verici olabiliyor. Bu durumda tedavi edilmemiş bu hastalık hemoroid memeleri ile  bu ızdırap devam etmesi insana acı çektirmesidirr. Sadece ameliyat değil belki doğal tedavi yöntemleri ile dahi olsa tedavi sonrası hastanın rahatı sağlanmış olur.

Hemoroid hastalarının en önemli şikayetlerinden bir tanesi kanamadır hemoroid tedavi edilmezse can sıkıcı kanamalar insanın çok miktarda kan kaybına uğrattığı gibi zamanla kişide kansızlık oluşturabiliyor.

Tedavi edilmemiş hemoroidlerde boğulma (akut tromboze hemoroid) denilen şiddetli ağrı ve şişlik oluşabilir bu hemoroid evresinde ilk şikayetlerden biri olabilir .

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Dönem Nasıldır?

Hemoroid Ameliyatı sonrası ilk dışkılamada biraz ağrı ve alinize gelen az bir miktar kanama normal olup bie zaman sonra bu durum azalır. Kabızlığa neden olacak yiyecekler tüketilmemesi, verilen ilaçların düzenli kullanılması ve sıcak su lastiğine oturmak ağrıyı kesecektir ve aynı zamnda iyileşmeyi hızlandıracaktır.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Ne Zaman İşime Dönebilirim?

Ameliyat sonrası ortalama bir haftalık istirahat sonrası hasta normal hayata döner. Oturma esnasında oluşabilecek ağrılar içinse sıcak su lastiği kullanmaya devam edilir.

Hemoroid Ameliyatı Oldum Hemoroid Tekrar eder mi?

Hemoroid ameliyatlarında hemoroid memelerinin alınması sonrası memelerin çıkması görülmez fakat iyileşmemiş yaranın yaptığı rahatsızlık sonucu ağrı kanamanın verdiği rahatsızlık vardır.

Hemoroid tedavisi sadece ameliyatlamı mümkündür yoksa  başka alkernatif yöntemler varmıdır?

Elbette hemoroid tedavisi sadece ameliyat ile iyileşme sağlanmıyor aynı zaman doğal tedavi yöntemleri ve bitkisel tedavi yöntemleri vardır.

Hemoroid tedavisi bitkisel yöntemler genel itibari ile hemoroid başlangıç evresinde gerçek zamanlı iyileşme gösterirken  tedavi mahiyetinin etkili olup olmaması durumuna göre kesin iyileştiren tedavi yöntemleride vardır. Henüz bu tedavi yöntemleri  iyileştirme etkisi kişiden kişiye değişirken kişinin deri dokusuna ve hemoroidli bölgenin evrelere göre değişkendir.

Hemorid tedavisi doğal yöntemler ise sıcak banyolar, sıcak taşlar, doğal tedavi suları, bitki kürleri içecekler gibi tedavi yöntemleri ile hemoroid tedavisi mümkündür. Elbette bu tedavi yöntemleri kullanım süreleri, uygulama biçimleri çok değişken olup etkisi var olan yöntemlerdir.

Hemoroid tedavisi tercihlerinizde ilk olarak hemoroid henüz ilk evrelerde ise bitkisel tedavi veya doğal tedavi yöntemleri ile sağlama yoluna gidilebilir ancak yinede bir uzman doktora gözükülmesi sizin hemoroid olup aolmadığınızı ve hangi evrede olduğunuzu bilmenize yardımcı olabildiği gibi sizin belkide hemoroid dışında başka bir hastalığa yakalanmış olduğunuzu bilmenizi sağlayacaktır.

TAVSİYELER

Hemoroid sıkıntısından kurtulmak isteyenler için hazırlanan tecrübe birikimiyle oluşturulmuş bu linkteki 3 ADIM YÖNTEMİYLE HEMOROID TEDAVİSİ e-kitabı size rehber olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.