Basur (Hemoroid) Nedir? Basur Tipleri Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Basur Nedir?

Basur yada diğer adıyla Hemoroid rahatsızlığı, halk arasındaki ismi basur olarak bilinen makat içerisinde meydana gelen bir çeşit rahatsızlıktır. Hemoroid rahatsızlığı makat’ın içerisinde bulunan toplar damarların vücutta oluşan çeşitli nedenlerden dolayı genişleyerek makattan dışarı çıkması sonucu makat ağzının, daralmasına neden olan damar yumaklarıdır. Toplar damardaki bu genişleme kaşıntı, ağrı, şişlik ve kanamaya neden olmaktadır. Bu durum halk arasın BASUR yada MAYASIL olarak da adlandırılır. Vücudumuzdaki Damarların yapısı itibari ile genişlemeye müsait olduğu ve makat ağzındaki damarlarda oluşan, yüksek basıncı dengelemek amacı ile genişleyerek makat ağzından dışarıya çıkar. Makat ağzından dışarı sarkmış bu damar yumakları içerisinde biriken basınç nedeni ile koyu kırmızı yada mor’a yakın renklerde görülür ve bu incelmiş basınçlı damarların dışkı çıkışı esnasında delinmesi sonucu sık sık kanamalara neden olmaktadır.

Basur çok eski çağlardan bu güne kadar insanların sağlık problemleri arasında yer almakta fakat son yıllarda 35-40 lı yaş guruplarından sonra sıkça rastlanan bir sağlık problemidir.

Basur Tipleri

İç ve Dış olmak üzere iki Tip basur vardır;

İç basur

Makatta kapanma işlevini yerine getiren kasın üstünde toplar damarların genişlemesi sonucu iç basur meydana gelir ve iltihaplanma ve kanamalara neden olmaktadır.

Dış basur

Makatta kapanma işlevini yerine getiren kasın altındaki toplar damarın genişlemesi sonucu dış basur oluşur ve genellikle iç basur ile birlikte dış basur‘da görülür. Genellikle bu tür rahatsızlığa yakalanan hastalar , kanama şikayeti nedeni ile doktora başvururlar.

Genellikle hastalar dışkıda kan geldiğini söylerler ve bu kan kaybı kansızlığa dahi yol açabilir. Makattan dışarı sarkmış iltihaplı kan yumakları, makatı kapatan kasın aşırı kasılmasıyla sarılırlar ve basur boğulması diye adlandırılan durum ortaya çıkar.

Boğulan yumaklarda oluşan çatlaklar kaşıntıya neden olur, ağrı ve şişlik sonucu kopmalar oluşur ve makat çevresinde ülser yaraları meydana gelir. Hastanın genellikle makat bölgesinde yanma, kaşıntı ve ağrı gibi şikayetleri vardır.

Genelde kan pıtlılaşması sonucu bölgede doku oluşmasına rağmen iyileşme göstersede iyi sonuç alınamaz.

BASUR TEDAVI YÖNTEMLERI  LAZER İLE TEDAVİ

Yaklaşık 20 yıldır Amerika Birleşik Devletlerinde uygulanan ve ülkemizde 2000 li yıllar civarında uygulanmaya başlanan lazer ile tedavi yöntemi contact Nd lazer ile uygulanan ameliyata göre çok daha iyi olumlu sonuçlar veren bir yöntemdir.

1 ve 2 ‘nci derecedeki hemoroid-basur hastalarına Nd yağ laser ile kuagulasyon adı verilen yani kurutma adı verdiğimiz yöntem uygulanmaktadır.

3 ve 4 ‘üncü derece hastalarda hemoroid-basur memeleri yani makatta oluşan damar topakları lazer ile alınmaktadır.

Ameliyat yaklaşık 10 ila 15 dakika arası sürmektedir ve hasta klasik ameliyat tekniğine göre çok çok daha rahat hareket eder.

LONGO VE LONGO LAZER YÖNTEMİ İLE TEDAVİ

Hemoroid-basur tedavisinde uygulanan bu yeni yöntem ile klasik yöntemlerde karşılaşılan bir çok tedavi sonrası oluşan problemler ortadan kalkmaktadır. Bu yöntem LONGO ve LONGO LAZER kombinasyonu olarak hastalara sunuluyor. Hemoroid-basur tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilen son teknoloji özel bir cihaz olan ”LONGO STAPLER ” kullanılıyor.

Bu cihaz kalın bağırsağın sonunda oluşan hemoroid-basur memelerini içeriye çekerek kan ile besleyen damarları engelleyerek bütün iç hemoroid-basur memelerini 1 ay gibi kısa zaman içerisinde yok ediyor. Sağlık sorunumuz olmadığı sürece sağlığımızın nekadar kıymetli bir hazine olduğunu aklımıza bile getirmiyoruz ama vücut’da yaşanan en ufak bir rahatsızlık ve sonrasında süren tedavi süreci aslında sağlığımızın dünyadaki en büyük hazine olduğunu ortaya koyuyor.

TAVSİYELER

Basur (Hemoroid) sıkıntısından kurtulmak isteyen insanlar için hazırlanan tecrübe birikimiyle oluşturulmuş bu linkteki 3 ADIM YÖNTEMİYLE HEMOROID TEDAVİSİ e-kitabı size rehber olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.