obilir > Konular > İş Dünyası > Patent, Tasarım ve Markalaşma > Pepquino Nedir? Minyatür Karpuz Pepquino Nasıl Bir Meyvedir?

Pepquino Nedir? Minyatür Karpuz Pepquino Nasıl Bir Meyvedir?

Hayatımıza giren her türlü teknolojik ürünün giderek küçülmesine, modern ve hızlı hayata uygun ultra konforlu fakat küçük stüdyo daireler ve arabalar ile hızlı yaşamaya, günlük telaşlara alışmışken, her şeyin küçük olanını daha yüksek fiyatlara satın alıyorken ve bunları insanoğlunun yarattığı modern çağ tercihleri sebebiyle kanıksamışken, bu davranışımızı desteklercesine şimdi de dünya, yepyeni minyatür bir karpuz çeşidi ile tanışıyor…

Hayatımıza Girmeye Hazırlanan “Pepquino”

Hayatımıza giren her türlü teknolojik ürünün giderek küçülmesine, modern ve hızlı hayata uygun ultra konforlu fakat küçük stüdyo daireler ve arabalar ile hızlı yaşamaya, günlük telaşlara alışmışken, her şeyin küçük olanını daha yüksek fiyatlara satın alıyorken ve bunları insanoğlunun yarattığı modern çağ tercihleri sebebiyle kanıksamışken, bu davranışımızı desteklercesine şimdi de dünya, yepyeni minyatür bir karpuz çeşidi ile tanışıyor.

 

Karpuzun büyük olanını makbul sayardık önceden. Çiftçimiz, boy boy pozlar verirdi yöresinden, kendisi kadar büyük karpuzlarla. Hayretlere düşer, bu karpuzu kaç kişi bitirebilir diye düşünür, fiyatını merak ederdik. Halen çarşıda pazarda satılan ve evlerimize giren yaz mevsiminin bu lezzetli meyvesi, kilosuyla paralel olarak pahada da ağırlaşırdı. Bildiğimiz, aşina olduğumuz karpuzlar hala aynı, ama dünyanın başka yerlerinde bildiğimizden çok farklı karpuzlar da olduğunu yeni yeni öğreniyoruz.

 

Şimdilerde, Güney Amerika ormanlarının modern dünyaya armağanı olan “Pepquino” isimli minik karpuzlar konuşulmakta. Hollandalı meraklılar tarafından keşfedilen ve kendi ülkelerinde, doğal iklim koşulları yaratılarak seralarda üretilen bu küçük karpuzlar şimdiden Avrupa pazarına girdi.

 

Görünüşte karpuzla aynı fakat 20 kat daha küçük olan “Pepquino”nun içi ise salatalığa benzemekte ve lezzette de nerdeyse salatalık ile özdeş. Genelde salatalarda, sandviçlerde veya kızartma olarak ya da çerez gibi tüketilen “Pepquino”lar meze olarak da tüketilmekte ve özellikle İngiltere’nin ünlü ve lüks restoranlarında yüksek fiyatlarına rağmen oldukça popüler.

 

2 – 4 C derecede yaklaşık 10 gün raf ömrü bulunan bu minik karpuzların diğer bir avantajı ise uzun hasat dönemi. Nisan ile Kasım arasında 8 ay boyunca ürün alınabilmekte. Yaygın olarak çeşitli gramajlardaki şeffaf plastik ambalajlar ile dağıtımı yapılan Pepquino’lar, boyutlarının küçük olması sebebiyle depolama konusunda avantaj sağlamakta. Pepquino tohumları küçük ve beyaz olup, küçük boyutları sebebiyle hazırlanmalarının oldukça zor olduğu ifade edilmekte.

 

Halen, tek üretici olan Koppert Cress firması tarafından sınırlı sayıdaki ülkede üretilerek piyasaya sunulan bu yeni çeşit, giderek tanınarak kendisine duyulan ilgiyi artırmakta. Şimdiden sırf bu yeni çeşidi tanıtmak üzere hazırlanan web siteleri bulunmakta ve hem TV kanallarında hem de basında yemek tarifleri yayınlanarak Pepquino’nun giderek mutfaklarda yer bulabilmesi için çaba sarf edilmektedir.

 

İngiltere’de 250 gramlık paketi 10 sterlin olan bu yeni ürün, sağladığı pek çok avantaj ile Türk üreticilerin da yakında dikkatini çekeceğe benzer. Sanal ortamlardaki forumlarda çoktan, “Kabuğu soyuluyor mu? Çekirdeği çıkarılıyor mu?” soruları dolaşmaya başladı. Bizden söylemesi.

 

Konu hakkında soru ya da görüşleri olanlar bana http://t-marks.blogspot.com adresinden ulaşabilir, “T-Marks|Aylin Şener”i takip edebilirler.


Yazar Hakkında

Aylin Şener, Sınai Mülkiyet Hakları konusuna ilgi duyarak, tasarım uzmanı olarak başlayan kariyerini, marka uzmanı ve kısa bir süre sonra patent vekili olarak sürdürdü. Türkiye’de ıslahçı hakları koruması alanında uzmanlaşarak kariyerini tamamladı ulusal ve uluslararası alanlarda sınai mülkiyet hakları konusunda edindiği tecrübelerini, kurduğu OrbisVista çatısı altında paylaşmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir