Havuz Bakımı ve Yüzme Havuzunuzun Bakımı İçin 5 Temel Metot

Yüzme havuzlarının, ev tipi yüzme havuzlarının bakımını yapmanın şimdi tam zamanı. Ev tipi havuzlarınızın bakımını yapmanızda size yardımcı olacak 5 temel ve kolay havuz bakım metodu…

 

Yüzme havuzlarının, ev tipi yüzme havuzlarının bakımını yapmanın şimdi tam zamanı. Ev tipi havuzlarınızın bakımını yapmanızda size yardımcı olacak 5 temel ve kolay havuz bakım metodu…

 

1 – Havuz Sirkülasyon Pompası

Havuz sirkülasyon pompası, havuz bakımının en önemli parçalarındandır. Havuz bakımında; havuz sirkülasyon pompası en az havuz filtresi kadar hatta zaman zaman ondan çok daha büyük önem taşır. Havuz sirkülasyon pompası, havuzun içindeki suyu, filtreden geçirmeden devir daim olmasını sağlayan sistemdir. Yüzme havuzlarında bulunan katı pisliklerin temizlenmesi için bir pompa yani filtre sistemine ihtiyaç vardır, havuz sirkülasyon pompasının görevi, bu katı pisliklerin tutulduğu filtre sisteminden ayrı olarak suyun temiz kalmasını sağlamaktır. Suyun tam anlamı ile temiz olması için günde en az dört defa, sirkülasyon pompası aracılığı ile devir daim olması gerekir.

2 – Havuz Filtresi

Havuz bakımını etkileyen en önemli parçalardan bir diğeri de filtredir. İyi filtre; katı atık, kir, büyük oranda bakteri ve yosunların temizlenmesini sağlar. Kum filtreleri en büyük parçaları temizlerken, kartuş filtreler daha küçük parçaların temizlenmesini sağlar. Havuzunuzun temiz olması ve havuz bakımınızın doğru yapılması için, filtre pompasını sezon içinde her gün 8-12 saat boyunca çalıştırın.  Bu arada iyi fitre sağlamak için, filtrenizi kimyasal temizleme malzemeleri ile her sezon iki defa temizlemeyi de ihmal etmeyin.

3 – Havuzun Temizliği
Çoğu yüzme havuzunda, sirkülasyonunun az ya da hiç gerçekleşmediği en az bir alan vardır. İşte bu alan, bakteri ve yosunların büyümesine elverişli alandır. Bu alanlar havuzunuzda klor ya da dezenfektan kullanımının artmasını sağlayan, suyun yeşil ya da bulanık görünmesine neden olan “şeyleri” üretir. Filtreye takılmayarak havuzun içinde kalan birikintilerden kurtulmak için, haftada en az bir defa; havuzunuzun duvar ve zeminini fırça ya da vakum aracılığıyla temizlemelisiniz.  Otomatik havuz temizleyici kullanıyor olsanız dahi fırçalamak havuz bakımının olmazsa olmaz kurallarındandır.

4 – Test Etmek

Havuz suyunuzu sezon içinde dönem dönem test ettirin. Test yaptırmak, sizi, havuzunuzun içinde gelişebilecek olası bakterilere karşı korur. Havuz suyunuzun berrak ya da temiz olması sizi aldatmasın, pek çok ciddi sorun, havuz suyunun kristal berraklığında olduğu dönemlerde ortaya çıkmıştır. Havuz suyunun pH ölçümlerinin, kullandığınız klor düzeyini düzenli olarak kontrol ettirin. Böylece kendi sağlığınızın yanı sıra; havuz filtre sisteminizi, havuz yüzeyinizi de koruma altına alır gereksiz klor ve sterilizasyon harcamak zorunda kalmazsınız.

5 – Havuz Suyu Kimyası:

Son olarak havuz suyunda kullanılan kimyasallara geldi sıra. Havuz suyu kimyası 4 aşamadan oluşan kolay bir süreçtir.

  1. Havuz suyunda kullanılan dezenfektan seviyesini sabit tutun. Yavaş çözülen klor çubukları ya da tabletler kullanın. Biguanid, bromin ve tuz seviyesinin uygun seviyede kullanımına özen gösterin.
  2. Havuzu devreye soktuğunuzda ya da ayda bir şoklama yapın. Şoklama, filtrelenmemiş atıkları, bulanık su görünümüne neden olan kloraminleri, yosunları, havuz kokularını ve göz kızarıklıklarına neden olan maddeleri okside eder.
  3. Yosun oluşumunu önleyen ya da mevcut yosunları öldüre, yosun öldürücü kimyasal madde çözeltisini her hafta ya da iki haftada bir havuz suyuna ilave edin.
  4. Havuz suyu dengesini iyi kurgulayın. İyi su dengesi olmayan havuzlarda dezenfektan görevini doğru ve etkili yapamaz. Havuz suyu bulanıklaşabilir (yüksek pH) veya çamurlaşabilir (düşük pH) Ayrıca, havuz suyu dengesini doğru kurgulamakla arkadaş ya da ailenizi de koruyabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ev veya Ofis için Mobilya ve Dekorasyon Mağazaları Alışveriş Kuponları – Ocak, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.