Online Konsültasyon (Hastalık Teşhisi)

Konsültasyon hekimlik mesleğinin vazgeçilmez uygulamalarından birisidir. Tıpta, çeşitli dallarda uzman olan hekimlerin, tam aydınlatılmamış bir vaka yahut teşhisi zor bir hastalık karşısında yaptıkları fikir alışverişi başka bir deyimle istişare anlamına gelir.

Hastalıkların tanısı, tedavisi ve hasta bakımı pek çok branş doktorunun birlikte çalışmasını ve görüşlerini paylaşmasını gerektirmektedir. Konsültasyon artık online bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Gelişen web teknolojilerine ayak uydurmayı başarabilen bazı klinikler online konsültasyon hizmetine başlamış durumda.

Bazı hastalıkların utanılacak bölgelerde olması ya da muhafazakar toplum yapımızdan kaynaklanan bazı durumlar nedeniyle hastaların birçoğu mecbur kalmadığı sürece doktoruna hastalığını paylaşamamaktadır. Bu sebeple online konsültasyonun paylaşılmaya değer bir gelişme olduğunu belirtmek istiyorum.

Özellikle estetik cerrahi ve genital bölge rahatsızlıklarında hastaların kolaylıkla başvurabileceği bir yöntem online konsültasyon. Fotoğraf ve video yöntemi ile yüzünüzü göstermeden, kliniğe gitmeden hastalıklı bölgenizin fotoğrafını çekebilir online konsültasyon hizmeti veren kliniklerin web siteleri üzerinden hastalığınızın teşhis ve tanı işlemlerinin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Online konsültasyon yönteminin sık kullanıldığı bir diğer yer ise saç ekim merkezleri. Kafadaki kel bölgelerin daha iyi hesaplanabilmesi ve hızlı fiyat dönüşlerinin yapılması için yoğun iş temposundaki insanlar için vazgeçilme bir uygulama. Bir çok saç ekim merkezi online konsültasyona geçmeye başladı.

Henüz online konsültasyonun tüm tıp dallarında kullanılması mümkün olmamakla birlikte video teknolojisini dahil edersek psikolojik rahatsızlıklarda kullanılması da mümkündür. Psikiyatristlere herkes rahatlıkla içini dökemeyebilir, utanılacak olaylar başına gelebilir. Bu gibi durumlarda video kaydı alınıp online konsültasyon hizmeti veren kliniklere başvurulabilir.

Gelişen modern teknolojik altyapıların sağlık sektörüne de entegre edilmesi ile sağlık alanında ülkemiz son derece iyi duruma gelmeye başladı. Bilgisayar destekli tanı ve tedavi yöntemlerinin hızla yayılması ile hastalıkların daha doğru bir şekilde en az yanılma ile teşhisini kolaylaştırmakta ve tedavi için zaman kaybedilmeden çalışmalara başlanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir