Hardal Nedir? Nasıl Yetişir? Hardalın Yemeklerde Kullanımı

Hardal, yakıcı tohuma sahip bir bitkidir ve sofralarımızda tatlandırıcı olarak kullandığımız hardalın acımsı tadı da bu yakıcı tohumdan gelir. Dünya mutfaklarında yüzyıllar boyu yer bulmuş olan hardalın ilk 4. yüzyılda tadıldığına dair eski kayıtlar bulunmaktadır. hardal, her ülke mutfağına göre farklı kullanım biçimleri ile karşımıza çıkar… Peki, hardan nasıl kullanılır? Nerede yetişir ve hardal nedir?

 

Hardal, yakıcı tohuma sahip bir bitkidir ve sofralarımızda tatlandırıcı olarak kullandığımız hardalın acımsı tadı da bu yakıcı tohumdan gelir.

 

Dünya mutfaklarında yüzyıllar boyu yer bulmuş olan hardalın ilk 4. yüzyılda tadıldığına dair eski kayıtlar bulunmaktadır. hardal, her ülke mutfağına göre farklı kullanım biçimleri ile karşımıza çıkar… Peki, hardan nasıl kullanılır? Nerede yetişir ve hardal nedir?

 

Hardal bitkisinin ana vatanı Akdeniz havzasıdır. Keskin kokulu ve acı tatta tohumlu bir bitki olan hardal, ilk çağlardan bu yana pek çok farklı biçimde kullanılır. Yunan mutfağında ve Romalılar döneminde hardal tıpkı karabiber gibi öğütülerek kullanılmaktaydı. Hazırlanan yemeklerin içine öğütülmüş toz halde katılan hardal, et ve sebze yemeklerini tatlandırmakta kullanılırdı. Sadece tohumu değil yaprakları da sebze yemeklerinin yapımında kullanılan hardal; içerdiği protein glikozit gibi yararlı bileşenleriyle de sofralardan eksik edilmezdi. Hardalın 100 gramında 8.2 gram yağ vardır ve kolesterol değeri sıfırdır.

 

Hardalın iki çeşidi bulunur. Bu çeşitlenme tohumlarının renginden kaynaklanır. Hardal bitkisinin tohumları siyah ve beyaz olmak üzere iki rengi vardır. Hardala rengini veren de yine özündeki renklerdir. Hardal günümüzde tohumların öğütülmesinin ardından çeşitli baharatlarla harmanlanarak macun kıvamına getirilir ve kavanozlara konularak satışa sunulur.

 

Hardalın bu macunumsu kıvamı özellikle et ve türevleri yemeklerle yakışır. Ancak hardal sadece yemeklere değil aynı zamanda soslara da çok güzel tat veriri. Bu nedenle de hardal salata soslarının hazırlanışında da tercih edilmesi gereken malzemelerdendir. Hardal ile hazırlanan birçok tarif vardır. Bunlardan biri de farklı ve özgün tatlı bir içecek olan hardaliye… Öğütülmüş hardal tohumlarının hazırlanan şıranın içine katılmasıyla yani şıranın ekşitilmesiyle hazırlanır. de kullanılır.  içine dövülmüş hardal katılır. Hardal bazı yörelerde pekmez yapımında da kullanılır. Bu yörelerde kaynayan üzüm şırasının içine eklenen öğütülmüş hardal ile hardallı pekmez hazırlanır.

 

Hardal oldukça hassas yapılı bir üründür. Bu nedenle hardalı belirli sıcaklıklarda ve belirli bir sürede muhafaza etmeniz gerekir. Hardalın ömrü saklama koşullarına göre değişiklik gösterir. İdeal olan hardalın 20 derece sıcaklıkta saklanması ve ortalama altı ay sürecinde de tüketilmesidir.  Hardal çok çabuk kuruduğu için kavanozlarının serin ve loş bir ortamda saklanması önemlidir. Hardalın üzerine sirke veya sıvı yağ doldurarak ya da yuvarlak kesilmiş limon parçası koyarak hardalı daha iyi şekilde saklayabilirsiniz.

 

Hardal, peynir, yumurta, sucuk, sosis, salam gibi ürünler için şarküteri ürünleri satış siteleri de mevcut internette. Olsada yesek, memleketten gelsin, hasanbey çiftliği, banvit burada ve tazemasa isimli sitelerden hem yöresel hem de organik ürünleri bulabilirsiniz. Dönemsel kampanyalarını ve indirim kuponlarını tikokupon.com üzerinden takip edebilirsiniz. Süt ürünleri, tavuk ürünleri, kırmızı et, taze meyve, sebzenin dışında zeytinyağı vedahi türk kahvesi bulmak mümkün…

 

Yazar Hakkında

Yemek yapmaya ve sağlıklı beslenmeye ilgi duyan yazar, aynı zamanda bir anne ve ev hanımıdır. Uzun yıllarca edindiği bilgi ve deneyimlerini makale yazarak okuyucularıyla paylaşıyor. Baharatlar, meyve ve sebzeler ile ilgili merak ettiğiniz bilgilere bu makaleler aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları – Mayıs, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.