Hangi Üniversitede Eğitim Almalı?

Kendimize en çok sorduğumuz soruların başında eğitim kalitesine bağlı olarak üniversiteler oldukça ön sırada yer alıyor. Üniversite eğitimi yalnızca geleceğin şekillenmesinde bir basamak değil. Belki de en önemli adımdır, o halde hangi üniversite bizim için en uygunudur?

 

Sizlere İngiltere’de üniversite hayatından bahsetmeden önce biraz giriş için bilgi vermekte yarar var. Gün geçtikçe yurtdışı eğitim kendini gittikçe daha çok ön plana alır oldu. Bunda bireysel tercihlerin yanı sıra eğitim kalitesi ile birlikte geleceğin garanti altına alınması gibi bir önem de yer alıyor. Peki, yurt dışında üniversite okumanın avantajları nelerdir ve ülkemizde neden üniversiteler yetersiz görülmektedir.

 

Yurt dışı eğitim için hemen bir örnekle bu konuyu pekiştirelim. Örnek olarak İngiltere’de üniversite eğitimi aldığınızı veya almayı düşündüğünüzü varsayalım. Öncelikle İngiltere’de üniversite süresi 3 yıl. Bu çok önemli bir avantaj, pek çok ülkede bu süre 4 yıl, üstelik ülkemizde buna dahil.

 

İkinci olarak yabancı dilinizin İngilizce olması gibi önemli bir avantajıda yaşıyorsunuz. 3 Yıl üniversite hayatının sonunda neredeyse ana diliniz gibi akıcı İnglizce konuşabilirsiniz ve iş hayatında İngilizcenin önemi ise açıkça kendini belli etmektedir.

 

Eğitimin hayata geçirilmesinde oldukça disiplinli hareket eden bir ülke olan İngiltere, eğitimi bir sektör olarak ele alıyor ve dolayısyla bu sektörün ülkeye getirisinin farkında hareket ediyor. Her yıl 150’den fazla ülkeden 600.000 öğrenci İngiltere’de üniversite eğitimi, yaz kursları, dil okulları, staj ve iş İngilizcesi için başvuruda bulunuyor.

 

Ülkemize yakın mesafede olması ve yalnızca iki saatlik zaman farkı diğer tercih nedenleri arasında. Durum bu olunca, yurt dışı eğitim denilince İngiltere’de üniversiteden alınmış bir diplomanın açamayacağı kapı olmadığı görülüyor.

 

İngiltere, üniversite eğitimi açısından köklü kurumları barındıran bir ülke. Bu ülkedeki bu köklü kurumlardan alacağınız diploma ise size sınırsız şekilde hem de küresel olarak iş hayatınızda değişik kapılar açabilr. Öncelikle bunun bilincinde olmanız gerekiyor. Bir çeşit okulunuzu bitirdiğinizde işiniz garanti demek bu. Zira etrafınıza baktığınızda üniversite mezunu işsiz pek çok arkadaşınızı görebilirsiniz.

 

İngiltere’de eğitim hakkında tüm detayları http://www.ingilteredeegitim.gen.tr/ingilterede-universite adresinden öğrenebilirsiniz. Web sitesi ÜCRETSİZ olarak Eğtim Danışmanları aracılığıyla hizmet de veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Ağustos, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir