Mortgage Ürünleri: Hangi Mortgage Ürünü Size Göre? (2)

Bu yazımızda masraf yapısına göre mortgage ürünlerini açıklayacağız…

Hangi Mortgage Ürünü Size Göre? (2)

Bu yazımızda masraf yapısına göre “mortgage” ürünlerini açıklayacağız.

İndirimli “Mortgage”:

“İndirimli Mortgage” ürününde faiz oranları sabit faizli ürünlere göre daha düşüktür ancak komisyonları görece yüksektir. Örnek olarak %1 indirimli bir “mortgage” ürününde sabit faizli ürünler için alınan masrafların yanı sıra %1 de indirim komisyonu alınmaktadır. Yani indirimli ürünlerde faizin bir kısmı peşin olarak alınır  dolayısıyla faiz oranlarında bir miktar indirim sağlanır. İndirim yüzdesi arttıkça faiz oranları azalacak ancak alınacak indirim komisyonu da o oranda artacaktır. Örnek vermek gerekirse 50.000 TL’lik bir kredi için klasik bir üründe 2.000 TL masraf ödemeniz gerekiyorsa, %1 indirimli üründe fazladan 1.000 TL daha ödersiniz. Aylık maliyet oranı ise klasik ürün için %1,19 bulunurken, indirimli ürün için %1,16 bulunacaktır.

İndirim miktarına ve faiz oranına karar verdikten sonra ödeme koşulları ve ürün özellikleri sabit faizli “mortgage” ile benzerlik gösterecektir.

Bu ürün belli bir birikimi olan tüketiciler için başta peşin ödeme yapıp aylık taksitlerini düşük tutmak açısından fayda sağlayabilmektedir.  Ancak bu birikimi alınan kredi miktarının üstüne koyup daha yüksek fiyata daha iyi bir ev almak ya da yatırıma yönlendirmek de seçenekler arasındadır. 

Masrafsız “Mortgage”:

Bu üründe klasik ürünlerde yer alan dosya masrafı, ekspertiz ücreti gibi masraf kalemleri yoktur. Ancak faiz oranları daha yüksektir. Bu da gerçekte kredinin maliyetini gösteren “Masraf Dahil Faiz Oranı”na bakıldığında masrafsız “mortgage”lerin klasik ürünlerden az da olsa daha fazla maliyetli olduğu görülmektedir. Örn: 150.000 TL’lik bir kredi için %1 yani 1500 TL masraf ödersek “Masraf Dahil Faiz Oranı” aylık %1,09’dan yıllık % 14,18 olurken, masrafsız “mortgage” için faiz oranı aylık %1,19’dan yıllık %15,25’e denk gelmektedir. Özetle bankalar gerekli düzenlemeler ile kredi maliyetini birbirine yakın değerlerde barındırmaktadırlar.

Herşey Dahil “Mortgage”:

Faiz oranı klasik ürünle aynıdır. Ancak masraflar için ayrıca ihtiyaç kredisi kullandırılır. Bu nedenle ilk etapta “MDFO” (Masraf Dahil Faiz Oranı) aynı gözükse de ikinci bir kredi nedeniyle toplam tutarda farklılıklar oluşacaktır. İlk etapta kredi masraflarını karşılayamayacak olanlar için avantajlı sayılabilir.

Bir sonraki yazımızda ödeme planına göre değişiklik gösteren “Mortgage” ürünlerini inceleyeceğiz.

www.hurriyetkiyasla.com
Yazan: Bilen Kur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir