Mortgage Ürünleri: Hangi Mortgage Ürünü Size Göre? (3)

Bir önceki yazımızda masraf yapısına göre farklılık gösteren ürünlerden bahsetmiştik. Bu defa ise Ödeme Planına göre değişiklik gösteren ürünleri tanıtacağız…

 

Hangi Mortgage Ürünü Size Göre? (3)

Bir önceki yazımızda masraf yapısına göre farklılık gösteren ürünlerden bahsetmiştik. Bu defa ise “Ödeme Planına” göre değişiklik gösteren “mortgage” ürünlerini tanıtacağız.

Esnek Ödemeli “Mortgage”:

Bu üründe aylık taksitlerinizi gelir durumunuza göre belirleyebilirsiniz. Aylık yerine 3 ya da 6 aylık ödeme seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Taksit tutarınızı dönemsel olarak azaltıp artırabilirsiniz. Böylece gelirinizde oluşacak artma ya da azalmaları kredi taksitlerinize yansıtma imkanınız olacaktır. 

Azalan Taksitli/Eşit Anapara Ödemeli “Mortgage”:

Bu üründe adından da anlaşılacağı üzere aylık ödemeleriniz dönemler halinde azalacaktır. Bu tip bir ödeme planında aylık taksitler içerisindeki anapara ödemeniz sabittir. Sabit faizli “mortgage” ödeme planında yer alan faiz kalemi ise aynı olacaktır. Yani 1,09 faizli 120 ay vadeli 100.000 TL’lik bir kredi için sabit faizli “mortgage” da aylık 1497 TL ödersiniz. Bu 1497 TL’nin 1090 TL faiz 407 TL’si ise anapara ödemesidir. Azalan taksitli “Mortgage”a baktığımızda faiz ödemesi ilk ay için 1090 TL, anapara ödemesi ise  100.000/120’den 833 TL olacaktır. Yani ilk ay taksiti 1090+833=1922 TL’dir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta yüksek anapara ödemesi ile başladığınız için sabit faize oranla daha az faiz ödersiniz. Bu çeşit bir ödeme planı için ek masraf gerekmez ancak ilk aylarda normalden daha fazla bir taksit tutarı ödenmektedir.

Artan Taksitli/Anapara Ertelemeli “Mortgage”:

Banka ve tüketici arasında varılacak uzlaşı ile 6 ya da 12 aylık dönemlerde belirli bir % oranında taksitlerin artırılmasına imkan tanıyan “mortgage” ürünüdür. Örnek vermek gerekirse %1,05 aylık faiz oranı ile 100.000 TL tutarında 120 ay vadeli bir kredinin klasik ürün için aylık ödemeleri 1469 TL iken, %4 artım oranı belirlendiğinde ilk taksit 1069 TL olacaktır. Taksitimizi 6 aylık dönemler halinde arttıracağımızı varsayarsak 7. Ayda taksitimiz 1111 TL olacaktır. Bu şekilde devam ederek 120. ayda 2343 TL öderiz. Toplamda ise 191.222 TL bir ödeme yapılmış olur ki klasik üründe bu toplam 176.352 TL’dir. Artan taksitli üründe ilk aylarda faiz ödemesi oldukça yüksek anapara ödemesi ise mümkün olduğunca düşük tutulmuştur. “Mortgage” dışında ödemeleri olan kişiler için düşük mebladan başlayıp diğer borçları azaldıkça taksit tutarını arttırmak isteyenler için avantajlı olduğu söylenebilir.

Ara Ödemeli “Mortgage”:

Bu üründe belirleyebileceğiniz  sıklıkta ara ödemeler yaparak aylık taksitlerinizi düşürebilirsiniz. Yapacağınız ödemelere göre anaparanız azalacağından daha az faiz ödemesi yaparsınız, vadenizi kısaltabilirsiniz ya da aylık ödemelerinizi düşürebilirsiniz. Ara ödemeleri önceden beyan ettiğiniz için herhangi bir ceza ödemezsiniz. Belirli dönemlerde prim, çift maaş gibi gelirinde düzenli artış olan kişiler için avantajlı olabilecek  bir ürün çeşididir.

Böylelikle “mortgage” ürünleriyle ilgili yazı dizimizi tamamlamış olduk. “Mortgage” ve diğer kredi ürünleriyle ilgili tüm sorularınızı sitemize (üyelik linki koyalım) üye olduktan sonra Danış bölümü aracılığıyla uzmanlarımıza iletebilirsiniz.

www.hurriyetkiyasla.com

Yazan: Bilen Kur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir