Kedi Kumu: Hangi Kedi Kumu? Bölüm 1

Kedi sahiplerinin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri de doğru kedi kumunu bir türlü bulamamaktır. İhtiyaçlarımızı tam anlamıyla karşılayacak kedi kumunu bulabilmemiz için öncelikle ne aradığımıza karar vermemiz gerekir. Ana problem olan kötü kokunun yanına çamurlaşmama, tozumama, uzun ömürlü ve bütçemize uygun olma gibi faktörleri ekleyebiliriz. Peki ardığımız bütün özellikleri bir arada bulabileceğimiz bulaşık makinesi tableti gibi “all in one” kıvamında bir kum bulabilir miyiz? Cevap veriyorum: “Elbette”

Kedi sahiplerinin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri de doğru kedi kumunu bir türlü bulamamaktır. İhtiyaçlarımızı tam anlamıyla karşılayacak kedi kumunu bulabilmemiz için öncelikle ne aradığımıza karar vermemiz gerekir.

 

Ana problem olan kötü kokunun yanına çamurlaşmama, tozumama, uzun ömürlü ve bütçemize uygun olma gibi faktörleri ekleyebiliriz. Peki ardığımız bütün özellikleri bir arada bulabileceğimiz bulaşık makinesi tableti gibi “all in one” kıvamında bir kum bulabilir miyiz?

Cevap veriyorum : “Elbette”

 

Herşeyden evvel bir maden ve mineral cenneti olan ülkemizin ürünlerine güveneceğiz. “Bir torba, bir kedi, bir ay” sloganlarıyla taa Çin’lerden gelip bir hafta içinde sararıp etrafa koku yaymaya başlayarak insanın sinirlerini cinlendiren ürünlerden uzak durarak, tamamen doğal olan ürünlere yöneleceğiz.

 

Piyasada bentonit, atapuljit, sepiyolit gibi madenlerden yapılan ürünler bulunmaktadır. Ben sepiyolit bazlı kedi kumlarını tercih etmenizi öneririm. Zira sepiyolit doğada bulunan en emici doğal maddedir. Kendi ağırlığının iki katından fazla sıvıyı ve ortamdaki kötü kokuların %96 sını emebildiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu ne anlama gelir: “Doğru kaba doğru miktarda sepiyolit kedi kumu koyarsanız hem kötü koku problemini, hem de çamurlaşma sorununu kökünden kazımış olursunuz.”

 

Kedi kumu, “ Madenden çıkar, kır ele paketle” mantığıyla her önüne gelenin yapabileceği bir ürün değildir. Tane boyutundan, tanelerin şekline, doğru nem oranından paketlerin muhteviyatına kadar, dikkatlice göz önünde bulundurulması gereken faktörler vardır.

 

Kedi kumu torbasını açtığınızda ilk yapmanız gereken şey, elinizi (terli olmamalı) içine sokup avucunuzu kapatıp açmaktır. Elinizi dışarı çıkardığınızda avuç içinize bol miktarda kum yapışıyorsa, bilin ki bu doğru kurutulmamış nemli bir üründür. İdeal bir kedi kumunun nem oranı, ürüne göre % 5 -10 arasında olmalıdır. Çok ıslak olursa emiciliği azalır, çok kuru olursa da tozuma yapar.

 

“Aman canım ne fark edecek” demeyin sakın. Daha emici bir kedi kumu, rakiplerinden daha az miktarda ürünle idrarı emeceğinden, daha az kumla daha uzun ömür manasına gelir. Aynen kaliteli pil gibi, biraz daha pahalı olabilir ama daha çok kullanılır.

 

Piyasada “kokulu”, “parfümlü”, “esanslı” cilalamalarıyla satışa sunulan kumların tuzağına sakın düşmeyin. Koku hapsedebilme kapasitesi yüksek bir ürünün, bu iş için ayrıca maskeleme yapacak bir yardımcıya asla ihtiyacı olmaz. İçerisine koku bastırıcı bir madde karıştırılmış bir kum görürseniz, kumun yapıldığı madenin zayıflığı örtülmeye çalışılıyordur.

 

Kedi kumunda ikinci bir önemli konu da tane boyutudur. Çok iri taneler emiciliği azaltır, çok ince taneler de hem çamurlaşma yapar, hem de kedilerinizin ayağına yapışarak evde vileda ile dolaşmanıza neden olur. Ayrıca taneler üretim esnasında özel tekniklerle kırılmalıdır ki kenarları yuvarlağımsı olsun. Kenarları sert, keskin taneler bıçak etkisi yaparak kedilerinizin patilerini çizer ve orada oluşan yaralar bütün hastalıklara davetiye çıkarır. Sepiyolitten yapılmış kedi kumu kullandığınızda belki bakterilerin oluşumunu engelleyemezsiniz ama var olan bakterilerin ürünün bünyesine hapsedilmesi suretiyle hastalıkların yayılmasını engelleyebilirsiniz.

 

Toparlayacak olursak sepiyolit bazlı kedi kumu şikayetlerinizi tam anlamıyla çözecektir :

 

“Kokuya son, çamurlaşmaya son, evin her tarafına yayılan kumlara son, hastalıkların yayılmasına son, daha uzun ömürlü kullanım, bütçe dostluğu.”

E daha ne olsun.

 

Konu hakkında ayrıntılı bilgi ve fotoğraflar için: http://www.aem.com.tr/Urunler/Aem

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kedi, Köpek Maması ve PetShop Alışveriş Kuponları – Eylül, 2020

 • 175 TL n11 İndirim Kuponları

  Kampanya dahilinde verilen kuponlar ile 175 TL'ye varan n11.com indirimini kaçırmayın! - 175 TL n11 İndirim Kuponları

 • % 25 Hepsiburada İndirim Kodu

  100 TL ve üzeri tüm Hepsioutlet alışverişinde anında % 25 indirim sağlar - % 25 Hepsiburada İndirim Kodu

 • 40 TL Trendyol Visa İndirimi

  100 TL'ye 40 TL indirim için Visa kartı Trendyol'a kaydetmeniz yeterli. Detaylar için tıklayın! - 40 TL Trendyol Visa İndirimi

 • Cat Plus Kedi Maması Kampanyası

  Her 15 kg CatPlus siparişine 3 adet konserve hediye ve 4 al 3 öde fırsatını kaçırmayın! - Cat Plus Kedi Maması Kampanyası

 • Mama Plus Kargo Bedava

  Mama Plus ücretsiz kargo fırsatı bu kampanyada belirtilen limitlerde geçerli - Mama Plus Kargo Bedava

 • % 3 n11 İndirim Kodu

  200 TL ve üzeri alışverişte geçerli n11.com'da %3 ek indirim sağlar - % 3 n11 İndirim Kodu

 • 50 TL Hepsiburada Visa İndirimi

  300 TL ve üzeri alışverişte geçerli 50 TL anında indirim için Visa kartı kaydetmeniz yeterli - 50 TL Hepsiburada Visa İndirimi

 • Trendyol SüperMarket İndirimleri

  Gıda'dan hijyen ve sağlık ürünlerine Süpermarket özel indirimleri ve kargo bedava avantajlarını keşfedin! - Trendyol SüperMarket İndirimleri

 • 25 TL n11 Kupon Kampanyası

  Evcil hayvan ürünleri, süpermarket ürünleri, bebek maması, bebek bezi ve ıslak mendil kategorilerinde geçerli 25 TL'yi bulan 3 farklı kupon hediye - 25 TL n11 Kupon Kampanyası

 • % 15 Hepsiburada PetShop İndirimi

  Hepsiburada PetShop ürünlerine özel sepette %15 indirim kampanyası - % 15 Hepsiburada PetShop İndirimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir