Uygun Cep Telefonu Tarifesi: Hangi GSM Tarifesi Daha Uygun

“Numara Taşınabilirliği” sayesinde rekabetin kızıştığı bu büyük pazarda, en büyük silah ise; farklı demografik ve sosyal statüdeki abonelere özel tarifeler geliştirmek. Abonelerin kullanım alışkanlıklarına uygun tarifeler geliştiren ve bu tarifeleri hediyelerle servis eden herhangi bir operatörün, diğer operatörlerden müşteri kapması hiç de zor değil. Peki, aboneler bu tarife bombardımanı altında en avantajlı tarifeyi nasıl seçecekler?..

Cep Telefonu abone sayısının 61,5 milyona ulaştığı telekomünikasyon sektöründe, her gün yeni bir kampanya ve tarife çıkmasına şaşırmamalı. “Numara Taşınabilirliği” sayesinde rekabetin kızıştığı bu büyük pazarda, en büyük silah ise; farklı demografik ve sosyal statüdeki abonelere özel cep telefonu tarifeleri geliştirmek. Abonelerin kullanım alışkanlıklarına uygun cep telefonu tarifeleri geliştiren ve bu tarifeleri hediyelerle servis eden herhangi bir operatörün, diğer operatörlerden müşteri kapması hiç de zor değil. Peki, aboneler bu tarife bombardımanı altında en avantajlı cep telefonu tarifesini nasıl seçecekler?

 

Size Uygun Olan Cep Telefonu Tarifesi Hangisi?

Konuşma alışkanlıklarınız ve istediğiniz hizmetlere göre cep telefonu tarifenizi belirlemeniz gerekir. Bunun için de tarife detaylarını gözden geçirmelisiniz. Cep telefonu tarife detaylarında sabit ücret, 1 TL’ye kaç dakika konuştuğunuz, SMS ücretleri, sabit ve diğer operatörleri arama ücretleri, indirimli sürelerin saat aralıklarını temel alarak karşılaştırma yapabilirsiniz.

Her şey Tarife Detaylarında Gizli

Sık sık değiştirilen cep telefonu tarifeleri ve yeni çıkan kampanyaların detayları abonelere basın, reklam, SMS ve internet yoluyla duyurulmasına rağmen cep telefonu tarife detaylarının tamamını ancak operatörlerin internet sitelerinde bulabilirsiniz. Tarife detaylarının uzunluğu, bilgilerin karmaşa yaratması ve tarife hesaplamanın zor olduğu bir gerçek. Bu aşamaları size uygun olan cep telefonu tarifesi için bir operatör üzerinden yaptığınızı düşünsek bile, diğer operatörlerin fırsatlarını da hesaba katmanız ve bu doğrultuda karar vermeniz gerekir. Takdir edersiniz ki bu hesaplamalar bir hayli zamanınızı alacaktır.

Cep telefonu tarife detaylarında belirtilen hediye dakika ve TL’leri; hangi yönlerde kullanabileceğinize, hediyelerin bir kereye mahsus olup olmadığına, faturalı hatta geçiyorsanız abonelik vergisinin taksitlendirilip taksitlendirilmediğine, konuşma, SMS, internet, MMS, mobil imza paketlerinin hediye olarak mı yoksa ücret karşılığı mı sunulduğuna ve paket süreleri dolduğunda hangi tarifeden ücretlendirileceğine dair bilgileri bulabilirsiniz. Ayrıca cihaz kampanyaları ve yurt dışı konuşma tarifeleri hakkındaki bilgileri de tarife detaylarından görebilirsiniz. Cep telefonu tarife detaylarını okumadan ve hediye kısıtlamalarının ne olduğunu bilmeden tarifeye karar vermek bütçenizi zora sokabilir. Bu bilgilerin içinden işinize yarayacak olanları seçmek ve diğer operatörlerle karşılaştırmak doğru bir adım olacaktır.

Cep Telefonu Numaranızı Taşıyın!

Doğru tarifeyi bulduğunuzu düşündüğünüz zaman sadece yapmanız gereken numaranızı diğer operatöre taşımak. Mayıs 2010 itibariyle taşınan numara sayısı 15 milyonu aşmıştır (BTK İnternet Sitesi). Bu veri bize, doğru tarifeleri kullanmadığımızı ve paramızı havaya attığımızı kanıtlıyor. Doğru cep telefonu tarifelerini ve kampanyaları takip edip, gerçekçi incelemeler yapabilirsek bu savurganlıktan kurtulabiliriz. Bu amaç için hazırlanmış olan GSM bölümümüzde bütün detayları ile tarifeleri aynı sayfa içinde görebilir, SMS, MMS, konuşma, internet, mobil imza paketleri ile istediğiniz tarifeyi yaratabilir ve “Fatura mı Azalt”, ”Daha Çok Konuştur” butonları ile tarifeleri sıralayabilirsiniz. Ayrıca cihaz kampanyalarının detaylarını bulabilir ve “Numaranı Taşı” seçeneği ile GSM operatörlerinin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Şimdi Trend, “Her Yöne” Tarifeleri!

Son bir bilgi olarak, bir önceki üç aylık dönemde operatörler arasındaki konuşma trafiği %21,1 iken son üç aylık dönemde %21,3 hesaplanmış. Bu artışın sebebi olarak, numara taşınabilirliğinin yarattığı rekabet ortamında “Her Yöne” tarifelerindeki artış gösterilmiş. (BTK İnternet Sitesi) Bu bilgiye dayanarak her yöne tarifelerinin artabileceği ve fiyatlarının, bu talepler karşısında biraz düşmesi beklenebilir. Mevcut cep telefonu tarifelerini yetersiz bulan veya gereksiz hizmetler sunulduğunu düşünen aboneler için “Her Yöne” tarifeleri önerilebilir.

 

Cem Tutkun

www.hurriyetkiyasla.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Online AVM ve Teknoloji Mağazaları Alışveriş Kuponları – Eylül, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir