Kredi Almak ve Kredi Kullanımı Hangi Dönemde Daha Avantajlı?

Kredi piyasasında, kredi hacmi 102.488 Milyon TL’ye ulaştı. Rakamsal değerler böyle olunca, kredi kullanan kişilerin doğru kararlar alması, bankaların rekabetini arttırarak, daha ucuz bir kredi pazarı oluşmasına büyük katkı yapacaktır. Peki, gelecek dönem kredi pazarının durumu ne olacak? Hangi veriler bizi doğru kararlara götürecek?

Hangi Dönemde Kredi Almak Daha Avantajlı?

Kredi piyasasında, kredi hacmi 102.488 Milyon TL’ye ulaştı. Rakamsal değerler böyle olunca, kredi kullanan kişilerin doğru kararlar alması, bankaların rekabetini arttırarak, daha ucuz bir kredi pazarı oluşmasına büyük katkı yapacaktır. Peki, gelecek dönem kredi pazarının durumu ne olacak? Hangi veriler bizi doğru kararlara götürecek?..

Kredi Ortamının Görünümü

Türkiye Bankalar Birliği’nin araştırmasına göre, banka kredi kullanım eğilimi 2010 yılında Nisan-Haziran 2009 dönemine göre atış göstermiştir. Artış, ihtiyaç kredilerinde % 56, konut kredilerinde % 90, taşıt kredilerinde ise % 42 oranında gerçekleşmiştir.

Banka kredi kullanımına yönelik eğilimdeki bu artışın devam edeceği ancak artış hızının biraz yavaşlayacağı öngörülmektedir. Merkez Bankası’nın, “Banka Kredileri Eğilim Anketi” 2010 yılı 2. Çeyrek sonuçlarına göre, önümüzdeki günlerde bankaların standartlarını değiştirmeyeceği görülüyor. Bu durum bankaların, tüketicinin gelir, ödeme dengesini belirleyen ölçütlerde sıkılaştırmaya gitmeyeceğini gösteriyor. Bankaların kredi üzerinden kar oranını düşürme eğilimleri devam etmekte bu durum daha ucuz kredileri bulmamıza yardımcı olmaktadır. Yine, Merkez Bankası’nın “Banka Kredileri Eğilim Anketi”nin çıktılarına göre bireysel ihtiyaç kredilerinde sıkılaştırılan tek koşul ise teminatlar konusunda yaşanıyor. Bu dönemde kredi alırken bankaların teminat konusunda biraz daha ısrarcı olabileceklerini aklımızda tutmamız gerekebilir.

Konut Kredileri Kullanımı İçin Uygun Dönem

Genel olarak tüm kredilerde kar oranlarının düştüğü, alınan masraflarda ve vade seçeneklerinde iyileştirmeye gidildiği görülüyor. Bu eğilimi etkileyen ana etmenler ise; bankalar arasındaki rekabet, artan kredi talebi, genel ekonomideki iyimser beklentiler olarak sıralamak mümkün.

Önümüzdeki dönem de bu durumun devam edeceğini göz önünde bulundurarak, kredi ortamında olumlu havanın devam edeceğini söyleyebiliriz. Geçen sene bu dönemlere göre, konut kredileri kullandırılması % 90 artış göstermesi, oluşan olumlu havayı somut olarak göz önüne koyuyor.

Bu koşullarda konut kredisi kullanmayı düşünenler için bazı bankaların “Masraflar Dahil Faiz Oranları” (MDFO) ve “Aylık Ödemeleri” ise aşağıdaki şekilde oluşmuştur;

Kredi Tutarı

(TL)

Vade (Ay)MDFO (%)Aylık Ödeme

(TL)

Denizbank 100.00012010,721.339
Teb100.00012011,561.393
Yapı Kredi100.00012011,171.352
Garanti100.00012013,291.434
Türkiye Finans100.00012013,851.504

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir