Hamile Kalmak İçin Çiftler Birlikte Karar Vermeli

Hamile Kalma Kararı Vermek

Hamilelik tek başına, çiftlerden birinin alabileceği bir karar değildir. Bir bebeği dünyaya getirmenin sorumluluğu büyüktür ve hem anne adayının hem de baba adayının gerek hamilelik sürecine gerekse hamilelik sonrası için hazırlıklı olmaları gerekir. Bu nedenle de hamilelik hem anne adayı hem de baba adayı tarafından planlanmalıdır.

Hamile Kalmak için Hazırlık

Hamilelik önemli bir süreçtir. Söz konusu dünyaya bir can getirmek olduğundan bu sürece ve sonrasına hem anne adayının hem de baba adayının hazırlıklı olması önem taşır. Bu nedenle de hamileliğe hazırlanmak için eşlerin mutlaka ortaklaşa karar almaları gerekir. Hamilelik süreci içerisinde mevcut elbiseler olmayacağı için hamile elbisesi giyilmesi gerekecektir. Hamilelik sürecinin devamında bebeğin dünyaya gelmesiyle birlikte ise çiftin hayatında ciddi değişiklikler olacağının kabul edilmesi gerekir. Artık hayat iki kişilik olmaktan çıkacaktır.

Gelişim içindeki bebeğin hem ruh sağlığı hem de psiko-sosyal gelişiminde aile ortamının etkisi büyüktür. İşte bu nedenle hamilelik sürecinin planlanması, eşlerin bu süreç için psikolojik açıdan hazır olmaları önem taşımaktadır.

Hamileliği Planlama

Hamilelik Karar Verme

Hamile kalmak planlandığı anda gerçekleşen bir durum değildir. Unutulmaması gerekir ki bir yıl içinde sağlıklı bir kadın toplam 12 adet yumurta (her ay bir tane) üretmektedir ve bu üretilen yumurtalar da ancak ay içinde yumurtlama dönemine denk gelen 4 gün içinde gebeliğe dönüşebilmektedir. Bu nedenle sabırlı ve sakin kalınmalı gereksiz endişe ve paniklerle beden stres altında bırakılmamalıdır.

Hamileliğin gerçekleşmesinin ardından, hamile olduğunu öğrenen anne adayı için heyecan, korku, endişe, çeşitli kaygılar gibi değişken ruh halleri vuku bulur. Bazı duyguların ve duygusal dalgalanmaların eş tarafından anlayışla karşılanması, bu süreçte baba adayının anne adayının yanında yer alması, destek olması gerekir. Hamilelik planlanırken ya da bir bebek sahibi olmak için karar alınırken eşlerin birlikte hareket etmesinin birlikte karar vermesinin önemi de burada devreye girer.

Evlilikte Sorunlar Varsa Hamile Kalmaya Çalışmayın!

hamilelik-karari-sorunuZaman zaman çevremizde duyarız çatırdamış aile yapıları içinde, boşanma sürecindeki eşlerin evliliklerini kurtarmak adına bebek sahibi olmaya karar verdiklerini… Bu çiftlerden biri tarafından planlanmış ve asla yapılmaması gereken bir şeydir. Çocuk sizin hayatınızın sigortası değildir. Çocuk sahibi olmak önemlidir. Bir evliliği birlikte tutmak ya da giden birini geri döndürmek adına çocuk ve gebeliğin kullanımı hem anne adayına hem de baba adayına hem de yeni doğan çocuğa zarar verir.

Sarsıntılı evliliklerde ve özellikle istenmeyen hamileliklerde, hamilelik süreci daha ağır ve sancılı gelişir. Anne adayı bu dönemde desteğe ihtiyaç duyar. Oysa çiftlerin kopuk diyalogları bu desteğin gelişmemesine ya da eksik kalmasına neden olur. Bunca zamandır çözülememiş sorunları, çözme görevi bir bebeğin ya da çocuğun taşıyamayacağı kadar ağır bir yüktür. Böylesi bir durum ile karşılaşıldığında (istenmeyen gebelik) bu süreç uzman doktorların, psikologların, danışmanların nezaretinde değerlendirilmeli ve destek alınmalıdır.

Hem Eşiniz Hem de Siz Bir Çocuk Sahibi Olmaya Karar Verdiğinizde…

Evliliğinizde şartların olgunlaştığına inandıktan sonra eşiniz ile birlikte ortak bir karar alarak bir bebek sahibi olmaya karar verdiğinizde hamilelik sürecine hazırlanmaya başlamalısınız.

Hamile kalmak için psikolojik olarak hazır olmanın yanı sıra bedenen de hazır olmalısınız. Öncelikle gebeliği önlemek için kullanmakta olduğunu doğum kontrol yöntemlerini sonlandırmalısınız. Hamile kalmadan en az 2 ay evvelinden başlayacak ve hamileliğin üçüncü ayına kadar ihtiyaç duyacağınız folik asit alımına başlamanız hamileliğe hazırlık sürecinde önerilmektedir. Her gün 0.4 mg. folik asit alımı hamileliğin gerçekleşmesi ile birlikte bebeğin sinir sistemi gelişimi için önemlidir.

Eğer adet döngünüzde bir sorun yok ise diğer bir deyişle adetleriniz düzenli ise hamile kalmak için en uygun dönem adetin ilk gününden itibaren 13. ve 18. günler arasıdır. Bu günlerde cinsel ilişkiye girmek hamile kalma şansınızı yükseltecektir.

Hamileliğe Hazırlık

Hamile kalmaya karar verdiğiniz andan itibaren doğum kontrol haplarını ve diğer doğum kontrol yöntemlerini hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Bu yöntemlere veda eder etmez hamile kalmanız çok da mümkün değildir. Bu süreci diğer hazırlıklar için bir zaman kazanma olarak değerlendirebilirsiniz. Hamile kalmak, bir bebek sahibi olmak istediğiniz andan itibaren ilk adım bu süreçte sizin en büyük destekçi ve takipçiniz olacak iyi bir doktor seçimi olmalıdır. Hali hazırda güven duyduğunuz bir doktorunuz var ise bu düşüncenizi onunla paylaşmak ve sürece hazırlık için izlemeniz gereken yollar konusunda bilgi almanız önemlidir.

Hamile Kalmadan Önce, Hamileliğe Hazırlık Süreci

Hamileliğe HazırlıkHamile kalmadan en az 2 ay evvelinden başlayacak ve hamileliğin üçüncü ayına kadar ihtiyaç duyacağınız folik asit alımına başlamanız hamileliğe hazırlık sürecinde önerilmektedir. Her gün 0.4 mg. folik asit alımı hamileliğin gerçekleşmesi ile birlikte bebeğin sinir sistemi gelişimi için önemlidir.

Eğer adet döngünüzde bir sorun yok ise diğer bir deyişle adetleriniz düzenli ise hamile kalmak için en uygun dönem adetin ilk gününden itibaren 13. ve 18. günler arasıdır. Bu günlerde cinsel ilişkiye girmek hamile kalma şansınızı yükseltecektir.

Anne adaylarının hamile kalmadan önce mutlaka genel bir “check up”tan geçmeleri önerilir. Bu “check up” neleri kapsar? Düzenli olarak smear testinin yapılmasının önemi bilinmekte ama çoğu kadın bu uyarıyı kulak arkası etmekte. Eğer anne olmaya karar verdiyseniz hamilelik öncesi hazırlık sürecinde mutlaka bir smear testi yaptırmanız gerekiyor. Smear testine ilaveten hepatit B, C, kızamıkçık gibi enfeksiyon taramalarını da tamamlamanız lazım. Jinekolojik muayenenin ardından anemi, guatr gibi özel problemleri olanların bu noktada da gerekli testleri tamamlayarak önlem almaları gerekiyor. Hamilelik sürecinde tehlike arz eden sağlık problemlerinin başında kızamıkçık gelmektedir. Anne adayının kızamıkçık bağışıklığının olup olmadığı araştırılmalı eğer bağışıklığı yok ise hamile kalmadan önce (6 ay) kızamıkçık aşısı yapılmalıdır.

Sigara, alkol, aşırı kahve tüketimi gibi bedene zarar verebilecek etkenler hamileliğin planlanması ile birlikte sonlandırılmalıdır.

Hamilelik her ne kadar filmlerde dünyanın en kolay elde edilen şeyi gibi gösterilse de şunu aklınızdan çıkarmayın ki pek çok çift defalarca denemelerine rağmen hemen çocuk sahibi olamamakta. Genetik uygunluk, kan uyuşmazlığı gibi pek çok etken hamile kalma sürecini uzatır. Bu nedenle hiçbir belirti olmasa dahi bir yıl boyunca deneye devam edin hemen doktorun kapısını çalarak alternatif tedavi yöntemleri araştırmaya kalkmayın.

Hamilelik, doğum, çocuk sahibi olmak, çocuk yetiştirmek bunlar sorumluluk isteyen süreçlerdir. Anne baba olmak ve bu sorumluluğu almak hiç de kolay değildir. Hamile kalmadan önce bir kez daha düşünmeli ve bu sorumluluğu alacağınızdan emin olduktan sonra bir bebek sahibi olmaya çalışmak gerekir. Elbette bebeğinizin günden güne büyüdüğünü, geliştiğini, ilerleyen zamanlarda serpildiğini görmek hayatta başınıza gelebilecek en güzel şeydir. Bu süreçlerin tadını alarak yaşamak, bu süreçlerden keyif almak için buna hazırlıklı olmak önemlidir.

TAVSİYELER

Hamile kalmak isteyen kadınlar için önemli cinsel bilgilere yer veren bu linkteki YATAKTAKİ KRALİÇE e-kitabı size ihtiyaç duyacağınız konularda rehber olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Anne, Bebek ve Çocuk Mağazaları Alışveriş Kuponları – Şubat, 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir