Çocuklar İçin Güvenli İnternet Kullanımı

İnternet bir yetişkinin hayatında olduğu kadar, bir çocuğunun hayatında da çok önemli bir yere sahiptir. Günümüzde önemli bir eğlence aracı olarak kabul edilen internet siteleri en az biz yetişkinler kadar çocuklar tarafından da izlenmekte ve tüketilmektedir…

Güvenli İnternetSite sahipleri de izleyici kitlesinin çeşitliliğinin farkında olup farklı yaş ve eğitim gruplarına göre programlar dizayn etmektedirler. Çizgi filmler de bu kapsamda olup temelde çocukları hedefleyen yapımlardır. İnternet sınırsız bir derya olunca tabi ki olumlu yanları olduğu gibi olumsuz yanları da içerisinde barındırmaktadır. Çocuklarımızı bekleyen riskler hakkında dikkat çeken noktalara bakacak olursak;

İnternette Çocukları Bekleyen Riskler

1- Uygunsuz içeriklere maruz kalma
Çocuklarınız internette uygun olmayan bilgiler veya görüntülerle karşılaşabilir. Bir e-posta ya da IM’deki bağlantıyı tıklayarak ya da webde gezinirken cinsel içerikli ya da nefret dolu uygunsuz içeriklerle karşılaşabilir.

2- İnternet üzerinden tehdit
Arkadaş gibi görünen kötü insanlarla karşılaşabilir. Birçok insan çevrimiçinde interneti diğerlerini taciz etmek, küçük düşürmek veya tehdit etmek için kullanır. Saldırılar lakap takmaktan, fiziksel tehdide kadar değişebilir ve nadiren aileler tarafından görülür.

3- Bilgi paylaşımı
İnsanlar farkında olmadan ya da bilerek çocukların bilgilerini açıklayabilir. Okul ya da kulüplerin web sitelerinde genelde öğrenciler ve üyeler hakkında çok fazla kişisel bilgi paylaşılır. Arkadaşları bloguna bıraktıkları yorumlarla veya bilgi içeren fotoğraflarla çocuğunuzu riske sokabilirler. Saygın olmayan işletmeler topladıkları bilgiyi satabilir.

4- Uygun olmayan ve tehlikeli kişilere maruz kalma
Tacizciler bir çocuk veya güvenilir bir yetişkinmiş gibi davranarak veya çocukların macera arzularını kullanarak interneti korunmasız çocuklarla arkadaş olmak için kullanabilir ve daha sonra buluşmak için çocukları ikna edebilir.

5- Gizlilik ihlali ve çevrimiçi dolandırıcılık
Çocuklar oyun oynarken veya kayıt formlarında kendileri veya aileleri hakkında fotoğraf veya kişisel bilgilerini ve şifrelerini paylaşabilir. Bu da tespit edilmelerini kolaylaştırır. Bu tür bilgiler, çocukların nefret saldırıları, kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık veya çocuk tacizi gelecek risklere karşı korunmasız kalmalarına neden olur.

6- Dosya paylaşımı dolandırıcılıkları

Çevrimiçinde müzik, video ve diğer dosyaları almak risklidir. Bazı insanlar video ve müzik gibi görünen dosyalar paylaşır ancak bunlar aslında pornografik içerik olabilir ya da bilgisayarınızın saldırılara açık kalmasını sağlayan virüsler olabilir. Çocuklar bilgisayarınızda depolanan verilere zarar verebilecek, bunları silebilecek ya da kopyalayabilecek zararlı yazılımların yüklenmesine neden olabilir.

Çocuklarımız için internet ortamında güvenliğini sağlamak ve zararlı içeriklerden korumak amacıyla gerekli güvenlik ve filtreleme programlarını son dönemde daha da gündeme gelirken bu oto kontrolü yapan Kaspersky ve McAfee gibi güvenlik yazılımları gerçekten çok değerli bir konuma geliyorlar. Bu yazılımlarda bulunan antivirüs programı ve diğer güvenlik eklentileri internet dünyasında korunmanıza yardımcı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hosting, Yazılım ve İnternet Firmaları İndirim Kuponları – Ocak, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.