Günlük Yaşam Alanlarında Kullanılan Deterjanlar

Dünya ekonomisinde gıda kadar birinci öncelikli olmasa da ikinci sırada yer alan deterjanlar ve temizlik kimyasalları sağlıklı yaşamın olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Ne varki tüm yaşam alanlarımızda kullanılan temizlik ürünleri hakkında doğal olamadığı için insan sağlığına zararlarından bahsedilerek sözüm ona evde temizlik kimyasallarının formülünü verenler dahi var…

Bu tür den verilen pratik bilgiler insanlara çözüm olarak sunulması bilgi kirliliğinden başka bir şey değildir Örneğin:

Boraks ile doğal sıvı çamaşır deterjanı

  • 5 litre su (1 litresini kaynamış olacak)
  • 2 su bardağı zeytin yağlı sabun rendesi (1 su bardağı arap sabunu da olabilir)
  • 1 su bardağı boraks
  • 1 su bardağı çamaşır sodası
  • 10 ml. dilediğiniz doğal aromatik yağ (lavanta yağı, portakal yağı, palmarosa yağı)

Verilen bu örnekte sıvı çamaşır deterjanı tamamen doğal ,kolay ve ucuz elde edilebilen ürün olarak sunulmuştur..Ancak kullanılan malzemelerin birbirlerine karıştırılarak elde dilen bu üründe kanserojen kimyasallarının olmadığını söylemek yanlış olur Zira hiçbir doğal ürün karıştırılarak temizlik sıvısı elde edilemez Örnekte kullanılan sabun rendesi,boraks ve çamaşır sodası tamamen kimyasal sentetiktir.üstüne üstelik sabun rendesinde kostik mevcuttur. Listedekiler birbirlerine karıştırıldığında kimyasal tepkime vermez . Bırakın kimyacılar kendi işini sizlerde kendi işinizi yapın.

%100 Doğal deterjan varmıdır? Tabiî ki yoktur. Ancak cilde zararları asgari seviyelere düşürülmüş kimyasallar temizlik ürünleri mevcuttur. Öyle ise sağlıklı bir deterjan temizleyiciler nasıl olmalı bunları ayrı,ayrı başlıklar altında ele alalım.

Yüzey Temizleme Maddeleri

Genelde floral, lavanta, çam… Vb kokulu ürün yelpazesiyle ortak alan temizliklerinde ve yüzeylerde kullanılır. Astım ve alerjik hastaların bulunduğu mekânlarda kullanılması sakıncalıdır. Hastanelerde kullanılacak olan yüzey temizlik maddeleri kokusuz olmalıdır. Temizlik yaparken mutlaka eldiven kullanılmalı ve uygulanacak yüzeye göre belli oranlarda suyla karıştırılmalıdır. Kokmayan deterjan kalitesizdir mantığını bırakın kokulu deterjanlarda kokusuz deterjanlarda yüzeylerin temizliğinde aynı etkiyi gösterir. Astımlı ve alerjik hastalığı olanlar kokusuz Yüzey temizlik kimyasallarını tercih etmelidir.

Çamaşır Suyu

Piyasada iki tipi vardır birincisi kıvamlı çamaşır suyu, ikincisi ise sıvı halde olandır. Yüzeylerde bakteri oluşumunu engeller mikropları öldürür ancak insan sağlığına zararları vardır. Bu nedenle çamaşır sularıyla temizlik yaparken mutlaka cam pencere ve havalandırmalarınızı açınız maske, eldiven kullanınız Aksi halde baş dönmesiyle birlikte zehirlenme belirtilerini hissedersiniz. Unutmayın hiçbir çamaşır suyu naturel değildir. Kendisine has kokusu olan çamaşır suyu etkilidir kokmayan çamaşır suyu yoktur.

Cam Suyu

Değişik renk ve kokularda olabilir genel kirin kolay çözünebilen saydam ve düz zeminlerde kullanılır bunlar cam yüzeylerdir. Cildinize zarar vermemesi için Temizlik eldiveni mutlaka kullanınız Piyasalarda Kosentre cam suyu ve likit olarak satılmaktadır. Ekonomik olanı kosentre olanıdır zira 35 ml kosantre cam suyunu üç litre kaynatılarak soğuyan suya koyduğunuzda (3) litre cam suyu elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.