Grafik Tasarım Nedir? Grafik Tasarımın Kullanım Alanları Nelerdir?

Grafik Tasarım Nedir?

Grafik tasarım, görsel bir iletişim sanatıdır. İlk amacı da, bir mesaj kaygısı taşımak veya bir ürün ya da hizmeti tanıtmaktır. Bu işlevi de yerine getirmek için metinlerin ve görsellerin bir araya getirilerek algılanabilecek  ve göze hoş gelecek şekilde organize edilmesidir. Birçok çeşitli ortamda uygulama alanı vardır bunlar; baskı, ekran, hareketli film, animasyon, iç mimari gibi ortamlarda grafik tasarım hayat bulur.

Aslında grafik tasarım her yerdedir. Yolda giderken tabelalarda, marketten aldığınız bir üründe, televizyonda, sinemada, ayakkabınızın kutusunda, markaların logolarında, en sevdiğiniz t-shirt’ün baskısında, film afişlerinde, albüm kapaklarında kısacası her yerde.

Grafik tasarım’ın kullanıldığı birçok sektör vardır. Sektörel bazlarda da değişim göstermekte kendine has üsluplar kazanmakta ve kendi içinde bir moda akımı yaratıp bu moda akımına göre hareket etmektedir. Doğadaki ve çevremizdeki her şeyden etkilenip hatta popüler kültürün etkilerini bile taşımaktadır.

Grafik tasarım kelimesinin ortaya çıkışı ve ilk kez kullanılışı 20. yüzyıla ve daha eskiye dayanır.

Varoluş konusu iletişim olduğu için hiç eskimez ve popülerliğini kaybetmez. İnsanlara bir mesaj vermenin veya ürün tanıtmanın en güzel ve en akılda kalıcı şeklidir.

Önceden metal levhalara açılan oyuklarla yapılan bu iş, teknolojinin gelişmesiyle kendini geliştirmiş daha kullanışlı, daha özgür ve daha yaygın hale gelmiştir. El çizimi iyi olan tasarımcılar bilgisayarın ve içindeki programların gelişimi ile bilgisayar çizimlerine geçmişler hatta çizim tabletleri ile olağan üstü işler ortaya çıkarmaktadırlar.

Grafik tasarım uzmanlarının  görevi ellerindeki bu sonsuz materyalleri kullanarak bir amaç doğrultusunda insanlarla iletişime geçmektir. Ancak bu sonsuz hayal gücü içinde bazı kısıtlamalar vardır ve her zaman olacaktır. Çünkü işi yaptırmak isteyen kişi, tasarımcı değildir işe kendi yorumunu getirir ve tasarımcıyı kısıtlar. Ama ne sevindiricidir ki grafik tasarım uzmanının bir olaydaki problemler için tek bir çözüm yolu değil birçok çözüm yolu vardır.

Grafik tasarımcılar, kendini sürekli yenileyen bütün bu teknolojik yeniliklere ayak uyduran grafik tasarım mesleğini, iyi icra etmeleri için aynı bu meslek gibi kendilerini geliştirmeye açık olmaları ve teknolojik yenilikleri takip etmelidirler. Tasarımcının beslendiği yer kendi çevresi, internet sayesinde bütün dünyadır. Sürekli izlemeli gözlem yapmalı ve yorumlamalıdır. Bu tasarımların insanlar için yapıldığını göz önünde bulundurursak insan psikolojisini, algıları, duyarlılıkları ve popüler kültürü öğrenmeli ve iyi analiz etmelidirler.

Kaynak: Dijital medya ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir