Gözlük Modası, Gözlükte Yaz Modası: Gözlük Modası Değişiyor

Uzunca bir süredir moda olan dikdörtgen (rectangular) gözlükler yavaş yavaş yerini akademik, oval veya yuvarlak gözlüklere bırakıyor. 1960’lı 70’li yıllarda özellikle John Lenon’un ısrarla taktığı bu klasik modeller, Avrupa’da yeniden moda olmaya başladı bile…

 

Uzunca bir süredir moda olan dikdörtgen (rectangular) gözlükler yavaş yavaş yerini akademik, oval veya yuvarlak gözlüklere bırakıyor. 1960’lı 70’li yıllarda özellikle John Lenon’un ısrarla taktığı bu klasik modeller, Avrupa’da yeniden moda olmaya başladı bile…

 

Gözlük modası denilince o dönemlerin neredeyse simgesi sayılan bu tip gözlük  modelleri bir daha silinmemecesine 60 kuşağının zihnine kazındı. Öyle ki o günleri yaşamış herkes bu gözlükleri görünce bir çağrışımlar sağanağına tutulur. Hemen o günün yaşam biçimi, müziği, giyimi, başkaldırısı, olayları gözünde canlanır. Geçmişte çok özgün bir yeri olan 60 kuşağı ve onların  yarattığı yeni  yaşam felsefesi o dönemin unutulmayan olaylarıdır.

 

Dikdörtgen gözlükler artık sıkıcı olmaya başlayınca moda bir cankurtaran simidi gibi kalın saplı gözlüklere sarılarak bu modanın biraz daha devam etmesini sağladı. Ancak numaralı gözlüklerde kalın sap kullanımı ta başından beri yanlış bir tercihti.

 

Gözlük Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Kalın ve ağır saplar kullanıcısına en küçük bir avantaj sunmadığı gibi gözlüğün konforunu azaltır, ağırlaştırır, yan görüşü kısıtlar. Gözlüğün rahatlığını azaltan unsurların başında ağırlık ve görüş alanını  kısıtlaması gelir. Ağırlık ne kadar fazlaysa rahatlık ve konfor aynı oranda azalır. Kaldı ki kalın saplar olur olmaz her modele de uygulanmaz. Ön gövde ile bir uyum içinde olması esastır.

 

Optik piyasasında maalesef sırf moda olduğu için her materyale, her modele kalın sap uygulaması yapıldı. Bunların çoğu estetik olmadığı gibi gözlüğü kabalaştırdı. Bazıları sap kalınlığını o kadar abarttılar ki yan görüş tamamen kayboldu. Her bir sapı iki gözlük ağırlığında olan bir gözlüğe dönüştü. Böyle bir gözlüğü gün boyu kullanmak rahatsız edicidir.

 

Güneş Gözlüğü Seçiminde Modanın Kurbanı Olmayın!

Güneş gözlüklerinde ağırlık numaralı gözlüklerde olduğu kadar sorun yaratmaz. Birkaç saatlik kullanım çok fazla rahatsızlık vermez. Dolayısıyla güneş gözlükleri, tasarımcılara hem model tasarlamada hem malzeme ve renk seçiminde daha geniş bir özgürlük sunarlar. Oysa numaralı gözlükler günde ortalama 12-16 saat kullanılırlar. Olabildiğince hafif, rahat ve sağlam olması istenir.

 

Bazı firmalar  sağladıkları hafiflik avantajını ince titanyum veya hafif ince plastik saplarla kombine ederek hem modaya uygun hale getirmişler hem de konfordan fazla taviz vermemişlerdir. Ancak asıl işi gözlük üretimi olmayan moda markalar aynı özeni göstermemişler, kendi sinye  ve logolarını büyük bir şekilde gözlük saplarına monte ederek kullanıcıyı ayaklı reklam araçlarına dönüştürmüşlerdir.

 

Aslında gözlük tercih ederken moda uğruna konforundan vazgeçmemelidir.

Bütün gözlükçü vitrinlerinde aynı tür gözlükleri gören tüketici de bunun yaygın ve sorun yaratmayan bir moda olduğu kanısı uyanır. Gözlükçülerin gözlük modasını izlerken bu tür  kurnazlıklara prim vermeden, müşterilerinin rahat edemeyeceği gözlüklerden uzak durması beklenir zira gözlüğünden rahatsız olanlar haklı olarak bu rahatsızlığının giderilmesini işyerinden talep ederler.

 

Ağır, kalın saplı, dikdörtgen gözlüklerin modasının geçiyor olması hem sektör hem kullanıcılar için iyi bir haberdir. Bu haberin kaynağı da Avrupa’daki televizyon kanallarıdır.

 

Gözlük Modası Değişiyor…

Son aylarda yapılan TV programlarında konuşmacılar, haber spikerleri, bilim adamları, sanatçılar, akademisyenler, klasik, yuvarlak, oval gözlük kullanarak yeni bir modaya öncülük ediyorlar.

 

Eski moda kalın saplı, dörtgen gözlükler uzun zaman gündemde kaldı. Artık bu modanın değişme zamanı da gelmişti. Yeni yuvarlak gözlüklerle izlenilen yüzler insanlara daha sempatik görünmeye başladı. Gözlük kaba görünümünden kurtulup insan yüzü ile daha uyumlu hale geldi. İnsana avantajlar ve konfor sunan moda daha uzun ömürlü, insana eziyet veren moda daha kısa ömürlü oluyor galiba. Bu da böyle bir modaydı.

 

Kış aylarında kalın giysileri, kapalı, yüksek konçlu, kalın tabanlı ayakkabıları tercih ederiz. Çünkü bu tür giysiler bizi soğuktan, kardan, buzdan korur. Biz de sağladıkları bu avantajlardan dolayı gönüllü olarak bunlara katlanırız. Fakat kalın saplı gözlükler bizi daha sıcak tutmaz, bizi herhangi bir olumsuzluktan korumazlar. Onların katlanmak zorunda olduğumuz bir üstünlükleri yoktur.

 

Bazen ince, hafif gövde ile uyumsuz kalın saplar gözlüğün veya camlarının kırılmasına bile neden olur. Kısaca bir numaralı gözlük çerçevesinin gövdesiyle saplarının ağırlığı, kalınlığı, rengi uyum içinde olmalı ve her ikisi birbirini bütünlemelidir.

 

Tabi ki gözlük üretiminde bir sürü, materyal, model, renk seçeneği vardır. Zaman zaman bunları hepsi de kullanılabilir. Asıl olan bu işi gözlüğün konforundan fazla taviz vermeden yapmaktır.

 

Gelecekte video çeken, mp3 çalan veya LED ışıklı bir gözlüğümüz olursa o zaman kalın saplı, ağır bir gözlüğü gönüllü olarak kullanabiliriz. Çünkü o bize fazladan bir avantaj sunuyor olacaktır.

 

Yazar Hakkında

www.optiktunali.com.tr web sitesinde optik, göz ve görme konusunda çok değerli bilgiler yer almaktadır. Ayrıca www.optiktunali.com online satış mağazasını gezmenizi tavsiye ederiz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Moda ve Giyim Mağazaları Online Alışveriş Kuponları – Eylül, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir