Gitar Çalmaya Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

Yeni bir gitar satın aldınız veya alacaksınız. Çünkü bu konuda oldukça istekli ve heyecanlısınız. Belki siz ve belki de çocuğunuz. Bu konuda disiplinli bir çalışmaya hazır mısınız?

Gitar çalmaya yeni başlayanlar için genellikle klasik gitar tavsiye edilir. Çünkü akustik gitarlardaki çelik tellere nazaran klasik gitarın naylon alaşımlı telleri parmaklarınızı daha az acıtacaktır. Bu da başlangıçta doğru basmanıza fayda sağlar. Bir süre sonra parmak uçlarınızın nasır tuttuğunu fark edeceksiniz. Bu çok normaldir. Birçok gitaristin parmak uçlarının nasırlı olduğunu gözlemleyebilirsiniz… Bunun yanı sıra klasik gitar ve klasik müzik, henüz amatör bile olsanız başlangıç için birçok müzisyen tarafından tavsiye edilir. Çünkü temel taşlardır. Ve bu konuda ciddiyseniz bu süreci yaşamalı ve daha sonra istediğiniz müzik türüne yönelmelisiniz.

Eğer gitar çalmayı bilen bir tanıdığınız varsa seçim yaparken ona danışabilirsiniz. Ya da bir müzik mağazasındaki klasik gitarları kendi üzerinizde denemek ve almaya karar vermeden önce mağaza sahibine danışmak en iyisidir. Başlangıç için pahalı bir gitar almanız gerekmez. Mağazada bir sandalyeye oturarak gitarları kucağınıza alıp tek tek deneyin. Gitar sizin için çok büyük ya da çok küçük olmamalı. Klavyesinin genişliğine dikkat edin. Parmaklarınızın yapısına uygun olmalı. Bunu ise ancak deneyerek anlayabilirsiniz.

Başladığınızda çeşitli akor (chord) pozisyonları basabilmek için parmaklarınızı esnetmeniz, parmak aralarınızı açmanız gerekecek. Bu sizi oldukça zorlayacak olsa da zamanla alışacaksınız. Doğru sesleri çıkartmak, sesi net ve temiz verebilmek için tel üzerine yeterli baskıyı uygulayabiliyor olmanız gerekir. Bol bol pratik yapın, hemen düzgün sesler çıkartabileceğinizi zannetmeyin. Yapamıyor olmak zaman zaman sizi sıkacak, içinizi kanırtacak. Sinirlerinize hakim olun ve sakın bunun için üzülmeyin. Kimse gitarı eline alır almaz çalmaya başlamadı bugüne kadar. Her gitarist aynı aşamalardan geçerek bugüne geldi. Eğer bu konuda yeterince istek ve sevgi varsa içinizde başarırsınız. Sabırlı ve öğrenmeye istekli olun yeter.

Birçok insanın gitar çalmaya duyduğu arzu geçici bir hevesten ibarettir aslında. Mağazaya gider bir gitar satın alırlar bir iki denemeden sonra evde dekor olarak kullanırlar. Böyle olmasını istemiyorsanız gitar çalma isteğinizi diri tutmalısınız. Bol bol müzik dinleyin, gitar çalan yakınlarınızla iletişimde olun, bu konuda dersler alın ve hatta internetten videoları takip edin.

Müzik dolu günler dileğiyle…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Etkinlik, Yemek, Bilet vb Şehir Fırsatı Kuponları – Nisan, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.