Gerçek Gücünün Farkında Mısın?

Beynin o kadar muhteşem ve eşsiz ki… Beyin, bir İstanbul’u kurmaya yetecek kadar içerisinde atom enerjisi barındırdığını biliyor muydunuz? Sadece bu mu beyindeki nöronlar sayesinde özellikle ayna nöron sayesinde, karşıdaki insanın aklından geçenleri kolaylıkla anlayabildiğini biliyor muydunuz? Dünyanın en gelişmiş bilgisayarı bir saniyede bir milyar bit veri alırken, beynimiz bir saniye bir katrilyon bit veri almaktadır. Daha bilmediğimiz o kadar çok şey var ki.

Beyninizi eğittiğinizde olacaklara sizler bile şaşırır kalırsınız. Beynin yapabileceklerinin sınırı yoktur. Sınırı koyan bizleriz. Bu sınırlar, yakın çevremiz, yaşamımız ve kendi kendimiz oluşturduğumuz bazı olumsuz yargılardır. Beyin sınırlandığı alanlarda kendini gösterecek şansa sahip değil. Bu durum, aynen bir takımın çok önemli maçta geriye düştüğü ve maçı kaybedeceği bir durumda iken çok yetenekli, daha önce keşfedilmemiş ama yedek kulübesinde oturan bir oyuncuya benzer. Karşılaşma esnasında oynayan bir futbolcunun sakatlandığı bir zamanda. Mecburen o yedek kulübesinde ki oyuncuyu oynatmak zorunda kaldığı bu durumda, işte o zaman o kulübede ki cevheri fark edip, karşılaşmayı kazanacaksın. İşte sizinde içinizde bir yerlerde, yenik düştüğünüz bir durumda sizi kurtaracak yetenekli bir oyuncu var. Bu oyuncu ne kadar yetenekli olursa olsun antrenman yapmadığı zamanda geriler ve performansını kaybeder. Onu geliştirmek gerektiğini, antrenman yapmasına ortam hazırladığınız sürece o sizin en muhteşem oyuncunuzdur. Ona gereken özen gösterilmediği takdirde körleşir ve yok olur gider. Böylece her şey kötü giderken, o yedek kulübesinde sizi kurtaracak bir oyuncunuz olmayacak. O zaman boyun eğmekten başka, yapabilecek pek fazla bir şeyin olmayacak.

Beyin, senin en değerli ve en muhteşem sahip olduğun şeydir. Onu dinlemek kendini onun gücüne bırakmak bedavadır. Bence, dünyada bedava olupta, ondan daha değerli bir şey yok. Hayatta da sadece sana ait ve hiçbir zaman seni yarı yolda bırakmayacak tek sermayede odur.

Beynimizin içerisinde aslında birer dahi yatmaktadır. O dahi uyanacağı ve uyandırılacağı zamanı beklemektedir. Dahi uyandığı zaman, işte o zaman dünyanın, üstüne kurulmuş olduğu yanlış taşları yerinden oynatacak bir güce ulaşabilirsin. O dâhiyi uyandırmak için çabala ve o uyandığında, Tarih sayfalarına bir dâhinin ismi daha yazılacak. O isim o dâhiyi uyandıran kişiden başkası da olmayacaktır. O dâhiyi uyarmak ta, uyutmakta elinizde. Karar sizin, sadece ne olmaya karar ver.

Ya dahi ya da tarih sayfalarından uzakta kayıp bir insan… Son sözüm, sen hangisisin?

Tavsiyeler

Kişisel ve profesyonel hayatında başarılı olmak isteyenler için hazırlanan tecrübe birikimiyle oluşturulmuş bu linkteki SÖZEL OLMAYAN İLETİŞİM ve KARİZMA e-kitabı size rehber olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Şubat, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.