Gerçek Bilim – Güdümlü Bilim

Gerçek bilim insanları hiçbir zaman şu düşünceyi – fikri – teoriyi peşinen doğru kabul edelim, de sonra kanıtlanı arayıp buluruz demez, diyemez. Gerçek bilimin temeli önce kanıt sonra sonuç ilkesidir…

 

Gerçek anlamda bilimi tartışabilmemiz için gerçek bilimin ne olduğunu bilmemiz gerekir. Kendini bilim insanı zanneden kimi insanlar karşıtlarını yermeyi, sövmeyi, hor ve hakir görmeyi bilim yapma zannetmektedirler. Bu şekilde düşünüp davranmanın karşıtlarına da aynı şekilde davranma hakkı verdiğijni nedense düşünememektedirler.


Halbuki bilim kavga etme değil gerçeklerin, doğruların aranıp bulunduğu insanlığın diğer canlılardan farklılaşıp uygarlaştığı tek yoldur. Bilimi çeşitli yol ve yönetemnlerle gerçekleri, doğruları arayıp bulma çabaları olarak tarif edebiliriz. Öğrenme, düşünme muhakame edip sonuç çıkarabilme melekelerine sahip her insan bu çabalara ortak olabilir. Bilim yapma hiçbir zümrenin tekelinde değildir.


İnsanlar genelde fikir ve düşünce yönünden tarafsız olamazlar. Fikir ve düşünceler hayatlarını yol ve yön verdikleri, onlarla doldurdukları dinlerin, inançların ve de inançsızlılkarnın felsefe temellerinin… vb gibi çok çeşitli etkenlerin etkisi altında fasrkılaşırlar. Bu nedenle birilerinin siyah dediğini bir başkaları beyaz diyebilir. Bu farklılıklar tam bir zıtlık oluşturabilir.


Gerçekte bu farklılıklar düşünce – fikir ufkumuzu genişleten zenginliklerdir. Bu nedenle bilimi yanlışların içinden doğruları gerçekleri bulma çabaları olarak da tarif edebiliriz.

 

Bir insanın kendi düşüncesini bilimsel yol ve yöntemlerle ortaya konulmuş kanıtlarla desteklenmediği halde tartışmasız gerçek ya da gerçekler olarak kabul etmesi tüm düşüncelerini teorilerini bu sahte gerçek üzerine kurgulamaya çalışması tutuculuktur ve bilimin en büyük düşmanıdır.

 

Gerçek bilim insanları hiçbir zaman şu düşünceyi – fikri – teoriyi peşinen doğru kabul edelim, de sonra kanıtlanı arayıp buluruz demez, diyemez.

Gerçek bilimin temeli önce kanıt sonra sonuç ilkesidir.

 

Gerçek bilim gözlem ve deneylerle sınanmış kanıtların işaret ettiği gerçekler ve bu gerçeklere dayalı mantıksal çıkarımların oluşturduğu basamaklarla yükselir.

 

Güdümlü bilimin dayatmalarından, sahte gerçeklerinden korunalım.

 

EN BÜYÜK GERÇEK TERSİNİMDİR.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Eylül, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.