Genital Siğillerden Nasıl Kurtuluruz? Kurtulmanın Yolu Nedir?

Genital siğiller aktif cinsel yaşantısı olan kadın ve erkeklerin %50’sinin başına hayatları boyunca en az bir defa gelir ve cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.  Bu hastalığa yakalanmak utandırıcı olduğu kadar yüksek bulaşıcılık nedeniyle de endişe vericidir. Hastalığın sebebi HPV diye kısaltılan Human Papilloma Virüs’tür ve de cinsel temas ile bulaşır. Olası başka sağlık sorunlarından korunabilmek için genital siğillerden çarçabuk kurtulmak elzemdir.

HPV’nin 100’den fazla tipi vardır ve bazıları siğillerin oluşmasından sorumludur. Az sayıda bazı tipleri ise daha ciddi genital sorunlara ve daha da kötüsü rahim ağzı kanserine yol açabilirler. Genital siğile neden olan HPV tipi genelde hayati tehlike arz etmemektedir ancak birçok durumda utanç, rahatsızlık ve stres yaratır. Olabildiğince çabuk bir şekilde genital siğillerinizden kurtulmanız önemlidir çünkü ihmal ettiğiniz takdirde hem çoğalacak hem de yaşam kalitenizi düşüreceklerdir.

Genital Siğillerden Doğal Yöntemlerle Kurtulmak

Bu doğal yöntemler genital siğillerinizden kurtulmak konusunda bir alternatif olabilir.

Doğal yöntemler ile siğil tedavisi uzun yıllardır kullanılan ve başarılı sonuçlar veren bir yöntemdir. Daha karmaşık ve ileri tedavi yöntemlerine karşılık şifalı bitkiler ve doğal yöntemler hala kullanılmakta ve işe yaramaktadır.

Bazen genital siğiller kendi kendilerine yok olabilir ancak nüksetme ihtimalleri yüksektir. Bir kez vücudunuza yerleşmiş olan virüs yeni bir atak başlatmadan önce pasif durumda da olsa yaşamaya devam edecektir. Eğer virüs kaptığınızdan şüpheleniyorsanız muhakkak tedavi yollarını aramalısınız. Genital siğiller ile baş etmenin yollarını öğrendiğinizde bu sorundan sonsuza dek kurtulabilirsiniz.

Kadınlarda genital siğilleri ve HPV’nin kapılmasını engellemek için HPV aşısı mevcuttur. Elbette bu aşı sadece koruma içindir. Ancak ergenlik çağına girmiş genç kızların cinsel olarak aktif hayat sürmeye başlamadan önce bu aşıyı olmaları tavsiye edilir.

Genital Siğillerden Korunmak

Genital siğillerden kurtulmanın bir başka yolu da yayılmalarını engellemektir. Siğillerinize dokunmayın, kazımayın ya da kendi çabalarınızla yok etmeye çalışmayın.

Genital siğillerden kurtulmak için bazı ilaçlar da vardır. Doktorun reçete ile verdikleri dışında eczanelerden reçetesiz satın alabileceğiniz ilaçlar da mevcuttur ancak oldukça pahalıdır. Tabii yüz, ayak ve el siğilleri için kullanabileceğiniz ilacın genital siğilleriniz için kullanılamayabileceğini de aklınızdan çıkarmamalısınız. Ya doktorunuza danışın ya da satın aldığınız ilacın prospektüsünü dikkatlice okumayı ihmal etmeyin. İlaçla tedavide neticeye ulaşmak biraz zamanınızı alabilir.

Lazer, koter ya da dondurma gibi agresif tedavi yöntemleri de vardır. Fakat bu yöntemlerin en belirgin dezavantajları pahalı olmaları, acı verici olmaları ve nüksetme ihtimalinin fazla olmasıdır. Ayrıca iyileşme süreciniz daha uzun sürer ve yok edilen siğillerin izleri kalabilir.

Genital Siğil Nedir?

Genital siğilin ne olduğunu anlamak için öncelikle şunu bilmelisiniz, cinsel organınızdaki istenmeyen o benimsi yapının sebebi Human Papillomavirus adı verilen bir çeşit virüstür. Bu virüsün yalnızca genital siğillere neden olduğu kanısı yaygın olsa da, aslında mevcut tüm siğillerin sebebi bu illet organizmadır! Bu illet virüs bedeninize bir kere girmeye görsün, bağışıklık sisteminiz biraz zayıfladığında hemen çirkin yüzünü gösterip hayatınızı karartmaya başlar. Ve maalesef bağışıklık sisteminiz tarafından baskılanmadıkça da ondan kurtulamazsanız. Tıbbın çaresiz kaldığı bir hastalıktır yani.

Human Papilloma Virüs’ün birçok alt grubu vardır, bunlar 100’den fazladır. Bu alt gruplardan yalnızca birkaç tanesi kansere yol açar. Ve de genelde genital siğillere yol açan versiyonu kanser yapan versiyon değildir. Yine de emin olmak için PAP Smear testi yaptırmanız gerekir zira kadınlarda en çok rastlanan kanser türü olan Rahim Ağzı Kanseri’nin tek sebebi bu virüstür. Dolayısıyla eğer genital siğiliniz varsa hiç vakit geçirmeden doğru doktorunuzun kapısını çalmalısınız. Dediğim gibi muhtemelen kanser yapan versiyonu değildir ancak tedbiri de elden bırakmamak en doğrusudur.

Doktora danıştığınızda size PAP Smear testi dışında bu siğilleri ortadan kaldırmanız gerektiğini söyleyecektir. Siğilleri ortadan kaldırmak hastalığı tedavi etmese de bulaşıcılığı ve yayılmayı engelleyecektir. Hem kendiniz hem de partneriniz açısından buna mecbursunuz. Yani o siğillerden kurtulmak zorundasınız. Peki nasıl?

TAVSİYELER

Siğil, genital siğil ve et beni problemi yaşayan insanların bu sıkıntısından kısa sürede kurtulması için hazırlanan buradaki SİĞİL TEDAVİ e-kitabı size rehber olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.