Facebook Ne kadar Gerekli? Ne Kadar Gereksiz?

İnsanların genel olarak kabul ettiği gerçeklerden bir tanesi teknolojinin durmaksızın geliştiğidir. Bu gelişme içerisinde, teknolojinin bize karşı sahip olabileceği bazı avantajları ve aynı zamanda bazı dezavantajları vardır. Bunlardan birini ele almak gerekirse, sizce “Facebook” diye adlandırılan bu sosyal ağ ve bilgi paylaşım sitesi günümüzde sürekli gelişmeye devam eden teknolojinin bize sağladığı bir avantaj mıdır?…

 

Günümüzde Gelişen Teknolojinin Bize Sağladığı Bir Çeşit İletişim Aracı: “Facebook”

Herkesin de onayladığı üzere günümüz teknolojisi hızla gelişmektedir. Bu gelişme içerisinde, teknolojinin bize karşı sahip olabileceği bazı avantajları ve aynı zamanda bazı dezavantajları vardır. Bunlardan birini ele almak gerekirse, sizce “Facebook” diye adlandırılan bu sosyal ağ ve bilgi paylaşım sitesi günümüzde sürekli gelişmeye devam eden teknolojinin bize sağladığı bir avantaj mıdır?

 

Kimilerine göre bu sosyal ağ ve bilgi paylaşım sitesi, insanların zamanlarını öldüren, boş vakit geçirenler de dahil herkesin üye olabileceği bir sitedir. Kimilerine göre de, “Facebook” diye adlandırılan bu site, insanların onu düzgün ve yararlı bir şekilde de kullanabileceği bir sitedir. Peki, madem bu sitenin kuruluşu, site kurucusu Mark Zuckerberg’in dediği gibi, insanların daha da bilgilendirilmesi ve bu siteden yararlanmalarını ilk olarak amaçlıyor ise, neden bu sitenin sahip olduğu dezavantajlar giderilmiyor? Veyahut insanlar neden vakitlerini boşa geçirdiklerini düşündüğü ve bunun “Facebook” adlı bir sitenin dezavantajı olduğunu bildiği halde üyeliklerini iptal etmiyorlar? Akıllarda dönen bir başka soru daha, insanlar bu siteden nasıl yararlanabiliyorlar? Herkesin aklında bu sorulardan en az bir tanesinin yer ettiğini varsayarsak soru işaretlerinin sayısı, 2010 Ağustos ayı itibariyle Türkiye için yaklaşık 23,5 milyon, Amerika Birleşik Devletleri için yaklaşık 132,8 milyon, İngiltere ve Endonezya için ise yaklaşık 27,5 milyona ulaşıyor.

 

Bu verilere göre Türkiye, dünya sıralamasında 4. olarak yerini alıyor. Dünya’da akıllarda oluşan toplam soru sayısı ise 500 milyonu aşıyor. Bu sayının bu kadar hızlı bir şekilde büyümesi ise başka bir sorunun oluşmasına neden oluyor. Bu soru ise bu sitenin büyüsünün ne olduğuna, etkileyicilik zehrinin ne içerdiğine cevap arıyor? Şahsen bunun cevabı içler acısı. İnsanların sahip olduğu özentilik duygusu, sahip olamadığı zeka varlığı bu sitenin bu denli yücelmesini ve kendilerinin bu sitede argo deyimiyle “boş gezenin boş kalfası” olarak yer almalarını sağlıyor. “Facebook” diye adlandırılan bu site benim için, her ne kadar üyeliğim olsa da, hiç bir şey ifade etmiyor. Ve şu ana kadar, bu sosyal ağ ve bilgi paylaşım sitesinde sahip olduğum, uzun zamandır görüşemediğim arkadaş, eş, dosta kısmen ulaşabilme hakkım bu site hakkında söyleyebileceğim tek iyi şey. Kötü taraflarına girmek dahi istemiyorum. Bir anda tüm bilgilerinizi öğrenebilirler, sizden aynı anda adeta bir genetik mühendisinin masum bir kuzunun genomlarını vahşice değiştirip, ölüp ölmeyeceğini düşünmeden kopyalaması gibi 5-6 tane daha oluşturabilirler. Birçok insan bu düşünceme karşı çıkacak, bu kadar büyük ve gelişmiş bir sitenin nasıl da böyle bir şeye izin vereceği konusu hakkında tereddüt edecekler. Hoş, tereddüt etmelerinde bir sakınca veya bir yanlış görmüyorum çünkü bu siteye bu denli bağlı olan koyun sürüsünün başlarını kaldırıp sitedeki (XSS) güvenlik açığı haberini görmeleri, bu açığın ne denli tehlikeli olabileceği ve bu açık sayesinde “iFrame” diye adlandırılan zararlı yazılımların bilgisayarlarına girip onlara ait tüm şeyleri çalabileceğini fark etmeleri imkansız ötesi bir şey olmalı. Hadi imkansızı başardık diyelim site güvenliği yüzde yüz sağlandı, ya Mark adlı dahimiz sitenin giderlerini karşılamak için rahat durabilecek mi, bu hususla ilgili olarak açıkçası derin şüphelerim var.

 

Diğer bir duruma gelirsek, insanları sosyalleştirme çabasına giren bu site aslında onları sosyal yaşamadan iyice soyutlamakta, bunu adımız kadar iyi biliyoruz. Sürekli bilgisayar başında “Anasayfa” butonuna tıklamaları ve “Farmville”, “Fishville” gibi zaman kaybına neden olan bu oyunları oynamaları onları başka şeylere yöneltmekten alıkoymakta ve bu sayede soyutlamanın önüne geçilememekte.

 

Kısacası bu site ne anıldığı kadar yarar sağlayan ne zararı olmayan, ne sosyalleştiren, ne bilgilendiren, ne oyunlarıyla zekayı geliştiren ne de zamanın iyi bir şekilde değerlendirilebileceği bir site. Er ya da geç, insanların bu konu hakkında geniş kapsamlı bir bilgilendirilmeye sokulması, bu konu hakkındaki gerçeklerin onlara anlatılması gerekmektedir. Bu sayede belki gerçek anlamda insanları bilgilendirmiş, onlara yarar sağlamış oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir