Geleneksel Medya ve Sosyal Medya Oyunu

Her yenilik, bir eskisiyle mukayesesini de yanında getirir… Geleneksel Medya’nın Yeni Düzen Medya anlayışı ‘’ Sosyal Medya’’ ile amansız bir rekabete girmesinin birçok nedeni var. Eski pazarlamacılar PR, Kurumsal İtibar ve ROI’yi sahiplenirken, Sosyal Medyacılar paylaşmayı, şeffaflığı, etkileşimin değerini ve teknolojiyi ön plana çıkartıyorlar.

İnsan Kaynakları  danışmanlık şirketi Kelly Services’in 2009 yılında Türkiye’de yaptığı araştırma, Türkiye’de çalışanların % 66’sının işyerinde kuşak çatışması yaşadığını gösteriyor. Aslında bu durum, Sosyal Medyacılar ve Geleneksel Medyacılar arasında günümüzde yaşanan kuşak çatışmasının bir özeti.

Belirtmek gerekir ki; her ne kadar Sosyal ve dijital dünyanın geldiği noktayı küçümseyen idareciler olsa da, yeniliklere sahip çıkan, oluşan yeni düzene kendini adapte eden, kendini sürekli geliştiren profesyonel idareciler de mevcut.

Konvansiyonel Medyanın Sosyal Medya ile yaptığı maçın kısa vadede bir galibi olmayacak. Sosyal Medyanın geleneksel medyayı ortadan kaldırması kısa vadede mümkün görünmüyor. Çünkü Sosyal Medya, geleneksel medya ile besleniyor.

Sosyal Medya paylaşım üzerine kurulu, paylaşım olmadığı noktada medyanın sosyalleşmesi de mümkün değil, çünkü etkileşim yalnızca paylaşım devam ettiği müddetçe var olabilir. Atılan twitlerin, paylaşılan videoların çoğu inputlarını hala geleneksel medya araçlarından topluyor.

2011 yılında paylaşılan verilere göre; New York Times 224.000 dijital aboneye sahip. 150 senelik geçmişe sahip NY Times’ın 224.000 online aboneye sahip olması, yarın hala gazete basmaya devam edeceği gerçeğini değiştirmiyor.

Fakat uzun vadede Sosyal Medya çoğu kaleyi ele geçirecek. Neden mi?

1- Geleneksel Medya Araçlarından posta ve faksın yerini e-mail, gazete ve dergilerin yerini online gazeteler ve bilgilendirici web siteleri, radyoların yerini CD-çalar, Mp3 player, Ipodlar, Youtube ve Dailymotion gibi siteler yer alıyor. En güçlü kale olan televizyon ise internet hızının giderek artması ve internet sağlayıcı telekomünikasyon şirketlerinin uydu yayınlarına olanak ve kolaylık tanıyacak teknolojileriyle yakında daha fazla dijital ortama taşınacak. Bu durum, yalnızca internet üzerinden yayın yapan kanallar ve dizilere önümüzdeki dönemde daha sık rastlayacağımız anlamına geliyor.

2- Tüm dünyada trend liberalizmi gösteriyor. Özelleştirilen kurumlar, serbest ticaret ve mobilleşen dünya tüm ekonomileri rekabete açıyor. Rekabet ve sürekli tekrarlanmaya başlayan kronik ekonomik krizlerden  dolayı global şirketler maliyetlerini minimize edecek yatırımlar yapmak zorunda kalıyor. Sosyal Medya’da yapılan pazarlama faaliyetlerinin geleneksel medya pazarlama faaliyetlerinden kat be kat ucuz olması, şirketlerin yüzünü eninde sonunda Sosyal Medya’ya daha fazla çevirecek.

Sosyal Medya’nın geleneksel medyaya göre en büyük avantajları; paylaşıma olanak tanımasında ötürü iletilen mesajın yaşam eğrisinin sonsuz olması, anlık tepkiye olanak sağlaması (etkileşim hızı) ve düşük maliyetler. Sizce bu sebepler gelecekteki galip için yeterli değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir