obilir > Konular > Kültür ve Sanat > Tarih (kültür) > Geçmişle Kavga Ederken Geleceği Kaçırmak

Geçmişle Kavga Ederken Geleceği Kaçırmak

Günümüz Türkiye’sinin en büyük hastalıklarından birisi tarihle kavga etme hastalığıdır. İnsanlar tarihi karakterlerle kavga ediyor; karakterler üzerinden ötekileşiyorlar.Geçmişle kavga ederken geleceği kaçırıyorlar.Bu Türkiye’nin en önemli sorunlarından bir tanesidir…

Günümüz Türkiye’sinin en büyük hastalıklarından birisi tarihle kavga etme hastalığıdır. İnsanlar tarihi karakterlerle kavga ediyor; karakterler üzerinden ötekileşiyorlar. Geçmişle kavga ederken geleceği kaçırıyorlar. Bu Türkiye’nin en önemli sorunlarından bir tanesidir. . .

 

Tarihle kavga eden insanlar neredeyse heryerde; neredeyse her insan tarihi bir karakterle kavga ediyor. Bu  tarih bilimine aykırı davranışlar yüzünden insanlar ötekileşiyor. Ve sınırları kanlın çizgilerle çizilmiş iki ayrı toplum haline geliyor. Bu ise ülkemiz ve tarihimiz açısından hiç doğru bir şey değildir.

 

İnsanlar tarihi karakterlerin yaptıklarını eleştirebilir. Hatta bir tarihi karakteri ötekinden daha fazlada sevebilir. Bunların hepsi normal şeyler; asıl tehlikeli olan ise bir tarihi karakteri bütünüyle kabul edip diğer tarihi karakteri ise bütünüyle reddetmesidir. Günümüz Türkiye’sinde bunun birçok örneğini bulabiliriz. Örnek vermek gerikirse; ülkemizde kendini atatürkçü olarak nitelendiren gurubun osmanlıyı reddetmesi, padişahlarını faşist diktatör olarak görmesi çok yanlıştır. Aynı şekilde ülkemizde kendini muhafazakar olarak adlandıran grubun ise Atatürk’ü din düşmanı olarak görmesi onu tek adamlıkla suçlayıp dinimizi kültürümüzü elimizden aldı demesi çok yanlış bir davranıştır. Bu tür davranışlar ülkemizde çok ciddi sorunlar doğurmaktadır.

 

İnsanlar tarihleriyle kavga etmekten geleceği kaçırıyorlar. Geleceği şekilendirmek yerine geçmişi şekillendirmeye çalışıyorlar. Halbuki tarihimizi bir bütün olarak alıp geçmişten dersler çıkarsak; tarihle yani birbirimizle kavga etmeyi bırakıp tarihi karakterlerin düştüğü yanlışa düşmemeye çalışsak hem bizim için hem ülkemiz için çok güzel olacak.

 

Ben bir türk genci olarak bu kavgadan çok kaygı duyuyorum ve kavganın bitmesi gerktiğini; asıl yapmamız gerekenin  tarihi bir bütün olarak görüp içindeki insanların değil içindeki yanlışların üzerine gidip güzel ve aydınlık bir gelecek inşa etmemiz gerktiğini düşünüyorum.

ONLINE ALIŞVERİŞ İPUCU

İnternetten alışveriş yaparken tikokupon kullanarak ek indirim almak mümkün. Ücretsiz bir servis olan tikokupon.com’a girip bir kupon kategorisi veya alışveriş yapacağınız mağazayı (alışveriş sitesi) seçin. Ardından o mağazada geçerli indirim kuponlarını göreceksiniz. Süresi dolmamış bir kupon bulursanız alışverişi tamamlamadan önce kullanıp ekstra indirim kazanabilirsiniz. Deneyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir