Geçmişi Geçmişte Bırakıp Anı Yaşamak

Hiçbir zaman hayattan bembeyaz bir sayfa bekleme! Çünkü ikinci sayfa bile, birincinin izlerini taşır.” der Robin Sharma. Bazen öğrencilerimin defterlerinde özelliklede yazmaya yeni başlayan birinci sınıf öğrencilerimde görürüm. Yazısını yazarken defterine kalemle öyle bir bastırır ki, kalemin izi ikinci hatta üçüncü sayfaya kadar geçer…

Hayatımızda yeni bir sayfa açıp hüzünlerden uzak, güzel görüp güzel düşünen ve hayattan lezzet alan bir yaşam tarzı ile yaşama başladığımızda bile eski yaşanmışlıkların etkisi bazen gözümüzün önüne geliverir. Emin olun bu önceki yanlış yaşanmışlıkların vicdanınızdaki son çırpınışlarıdır. Bir Çin atasözünde şöyle denir; “Bırak keder ve üzüntü kuşları başının üstünden geçsin, gitsin. Sen onları değiştiremezsin, fakat onların saçlarının arasında kendilerine yuva yapmalarına engel olabilirsin.

Eğer ki doğru yaşanmışlıklar şimdiki zamanda yaşadıklarımıza etki ediyor ve sık sık gözümüzün önüne geliyorsa geçmişe doymamışlığımızdandır. Dünün hayali ile bugünün gerçekliği gelip sende çarpışır bazen. Ve ikisi de hayale dönüşür. Gerçeklik diye karşında duranda; dünün hayali ile bugünün acılarının çarpışmasından ibarettir.

Doğulu bir düşünür olan Havin “Ne düne dönebilir, ne yarını yaşayabilir insan” der. F.W.Robertson “Değiştiremeyeceğimiz bir geçmiş geride dururken, biçimlendirip sahip olabileceğimiz bir gelecek bizi bekliyor’’ der. Biz karşılıksız çek gibi olan geçmişe bel bağlamak yerine, elimizdeki nakit gibi olan şu ana sarılmalıyız. Geçmişe dönüp yaraları saramayız elbet ama o yaralardan akan kanı içinde bulunduğumuz zamana sarılarak telafi edebiliriz.

Geçmişi geçmek gerekir. Yaşadığınız üzücü olaylar, hayal kırıklıkları, pişmanlıklar, acılar, başarısızlıklar bu gününüzü esir alıyorsa geçmiş sırtınızdaki kamburdur. Geçmişin olumsuz izlerini silecek durum, yeni bir güne kavuşmanın sevinciyle olur. Dale Carnegie ne güzel söylemiş; “Batan güneşe ağlayacağına, güneş yeniden doğduğunda neler yapacağına bak.

Eğer geçmişi içinde bulunduğunuz zamandan daha çok düşünüyor ve geçmişi çok seviyorsanız yaşlanma belirtileri başlamış demektir. Oysaki ne geçmiş ne de gelecektir bizi mutlu kılacak. İçinde bulunduğun şu an beklide son saniyelerin, her saniyen başlı başına bir hayattır.

Geçmişin acıları ve hayalleri sizi fazla yormamalı. “Gelecek yorgun ve bezgin insanlara değil, rahatını terk edebilen, gayretli insanlara aittir” der Çiçero. Hayatımızda en kıymetli hazine olan zamanın dün, bugün ve yarın olarak değer kategorisi içinde sunulması tesadüf değildir elbet. Allah insanoğluna bu değerli hazineyi birden değil taksitle, saniye saniye, saat saat ve yıl yıl veriyor. “Geleceğin en güzel tarafı da bu, her seferinde bir gün olarak gelmesidir” diyor Abraham Lincoln. Geçmişle gelecek arasında sıkışmadan hayatı güncelleyin ve şu ana dönün. Ne geçmişe geri dönebilir ne de geleceğe sıçrayabilirsiniz. Durun ve şu anın farkına varın. Allahın size verdiği ömür hediyesini geçmişte bekleterek değil kullanarak eskitin. Öyle bir hayat yaşayalım ki geçmişine doyalım, geleceğine susayalım…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Eylül, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir