Gebelik Belirtileri: Hamile Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Gebelik belirtileri, bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin müjdecisidir. Gebe olan birçok kadın gebelik belirtilerini hissedebilir. Bu makalemde erken hamilelik belirtilerinin neler olduğuna ve hamileliğin hangi belirtilerden anlaşılabileceğine ilişkin bilgiler bulacaksınız…

Hamilelik Göstergesi Gebelik Belirtileri

  • Gebeliğin en belirgin belirtisi adet döneminde yaşanan gecikmelerdir.
  • Gebeliğin başlangıcında bulantı, kusma, vajinal akıntıda artış, göğüslerde hassasiyet ve yorgunluk
  • Meme ucunda koyulaşma gebelik belirtileri arasındadır
  • Bazı durumlarda gebeliğin erken belirtileri arasında baş dönmesi
  • Hormonal değişimler ile alakalı idrar çıkma sıklığı
  • Sürekli uyuma hissi gebelik belirtilerindendir
  • Aşerme ya da bazı besinlere karşı tiksinti gebelik belirtileri arasındadır

Erken Gebelik Belirtileri

Adet kanamasının gecikmesi

Gebelik belirtisi adet kanamasının gecikmesi ile ortaya çıkar. Adet gecikmesi gebelik ile alakalı en belirgin belirtidir. Bazı kadınlarda adet dönemi ile beraber açık renkli bir kanama görülebilir. Ancak bu durum normal adet kanaması değildir. Gebelik belirtilerindendir.

Göğüslerde hassasiyet

Gebeliğin bir diğer belirtisi ise göğüslerde görülen büyümedir ve eskisinden daha hassastır. Göğüslerde hassasiyet giyinirken, yatarken ve banyo olurken rahatlıkla hissedilebilir.

Sık aralıklar ile idrara çıkma

Gebelikte idrara çıkma sıklığı oldukça artar. Dışarıdan fark edilebilecek kadar fazla idrara çıkılabilir. İdrara sıklıkla çıkmak da gebelik belirtileri arasındadır.

Mide bulantısı

Mide bulantısı gebeliğin başlangıcı ile beraber ortaya çıkan bir belirtidir. Mide aşırı derece bulanabilir ve sonunda kusma yaşanabilir. Mide bulantısı gebeliğin 1. Haftası ile beraber ortaya çıkabilir. Bazı gebe kadınlarda mide bulantısı sadece sabah uyandıkları zaman görülürken bazı anne adaylarında gebeliğin sonuna kadar ve gün boyunca devam edebilir.

Baş dönmesi

Fazla ayakta kalmaktan dolayı baş dönemsi yaşanabilir. Baş dönmesinin belli türleri vardır ve hepsi gebelik belirtileri arasında olmayabilir.

Mide ekşimesi ve kabızlık: gebelik hormonları nedeni ile hormon düzeyi hazmı ağırlaştırabilir. Hazımsızlık bağırsak ve midede etkili olduğu için mide ekşimesi ve kabızlık kaçınılmaz olur.

Kokulara karşı aşırı hassasiyet

Gebelikte kokulara karşı aşırı hassasiyet oluşabilir. Gebelikte diğer zamanlardan daha yoğun bir şekilde koku alma duyusu gelişebilir. Bazı yiyeceklerin kokusu ya da deodorant kokusu gebe bir kadını aşırı rahatsız edebilir. Bu durumda mide bulantısı yaşanabilir.

İştah artması ve bazı gıdalardan tiksinme

Gebeliğin başka bir belirtisi ise anne adayının aşırı artan iştahıdır. İştah artmasına birde aşerme eklenirse mevsimi olmayan meyveler ve sebzelere karşı büyük bir istek oluşabilir. Ancak bazı anne adaylarında ise yemeklere karşı tiksinti oluşabilir ve bu nedenle hiçbir şey yemek istemeyebilir.

Duygusal anlamda değişimler

Gebelik hormonu nedeni ile anne adayında duygusal anlamda bazı değişimler oluşabilir. Bazı durumlarda çok çabuk sinirlenir, gereksiz yere ağlayabilir ya da çok mutlu olabilir. Bütün bu durumlar gebelikte son derece normaldir ve gebelik belirtilerindendir.

Vücut ısısının artması

Gebelik döneminde vücut ısısında artış yaşanması normaldir. Isının artması en belirgin gebelik belirtilerindendir. Vücut ısısı ile beraber halsizlik ve yorgunluk da yaşanıyor ise kişi kendini hasta bile zannedebilir. Ancak gebe olunmadığından emin olmadan kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır.

TAVSİYELER

Mutlu bir beraberlikle beraber gebe kalmak isteyen kadınlar için önemli cinsel bilgilere yer veren buradaki YATAKTAKİ KRALİÇE e-kitabı size rehber olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Anne, Bebek ve Çocuk Mağazaları Alışveriş Kuponları – Mayıs, 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir