Gebelerde Suçiçeği (Varicella Zoster) Enfeksiyonu

Suçiçeği ( Varicella Zoster ) insandan bulaşır. Bilinen en bulaşıcı enfeksiyonlardan biridir. Aynı ortamda yaşayanlarda bulaş ihtimali %90’ lardadır. Kısa süre veya geçici temasta ise %18’ lerdedir. Bulaştırıcılık, döküntü çıkmadan 2 gün önce başlar, lezyonlar kabuklanana kadar devam eder. Gebeliğin ilk 6 ayında bebekte anomali oluşturma ihtimali %2’dir…

Suçiçeği ( Varicella Zoster ) insandan bulaşır. Bilinen en bulaşıcı enfeksiyonlardan biridir.

Aynı ortamda yaşayanlarda bulaş ihtimali %90’ lardadır. Kısa süre veya geçici temasta ise %18’ lerdedir.

Bulaştırıcılık, döküntü çıkmadan 2 gün önce başlar, lezyonlar kabuklanana kadar devam eder.

Gebeliğin ilk 6 ayında bebekte anomali oluşturma ihtimali %2’ dir.

Eğer doğuma 5 gün kala enfeksiyon geçiriliyor ise %20-60 arasında değişmektedir.

Suçiçeği enfeksiyonu alan annenin gebeliğinin sonlandırılımasına gerek yoktur.

Suçiçeği enfeksiyonu olan bireyle temas etmiş anneye, Varisella Zoster IgM ve IgG bakmak gerekir.

IgM’ in pozitif olması, akut yani o sırada geçirilen enfeksiyonu gösterirken, IgG’nin pozitif olması ise daha önce geçirilmiş eski enfeksiyona karşı kişinin bağışıklığı olduğunu gösterir.

Eğer annenin IgG’ si negatif ise, anneye VarZIG yani Varisella Zoster Immunoglobulini tercihen 24-72 saat, en geç 96 saat içinde yapılmalıdır.

Anne enfeksiyonu gebeliğin ilk 6 ayında aldıysa, aileye çocukta konjenital (doğumsal) enfeksiyon oluşma riskinin sadece %2 olduğu belirtilmelidir.

Annede döküntü ve semptomlar oluştuysa anneyi suçiçeğine bağlı pnömoni (zatürre) açısından takip etmek ve gerekirse kısa süreli asiklovir tedavisi vermek gerekebilir.

Eğer anne enfeksiyonu doğuma kısa süre kala aldıysa (5-12 gün), anneyi gözlemek ve asiklovir tedavisini düşünmek gerekir.

Doğuma 4 gün kala veya doğumdan sonra 2 gün geçtiyse, yenidoğana Varicella Zoster Immunoglobulini (VarZIG) verilmelidir. Aynı zamanda yenidoğanı ve anneyi izole etmek gerekir.

 

Gelişim Tıp Laboratuvarı Sayfasında Laboratuvar Testleri ve Tetkikleri Hakkında En Güncel Bilgileri Öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.