Gastronomi, Doğa ve Spor Turizmi Projesi

Bu makalede şimdiye kadar bilinen turizm türlerine ilave olarak önerilen, daha önce denenmemiş, alternatif bir turizm şeklinden bahsederek yatırımcıların dikkatini bu konuya çekeceğiz ve adına da “gastronomi, doğa ve spor turizmi” diyeceğiz. Bu turizmin en bariz farkı, öyle valiz hazırlamaya, uzun yolculuklara, yer ayırtmalara, uzun uzun plan, program yapmaya gerek kalmadan, akla eser esmez yapılacak kolaylıkta olması…

Günü Birlik Spor ve Yeme İçme Yerleri

Bir haftadan uzun yaz tatillerinde deniz, kum, güneşin olduğu yerlere gitmek turizmin en bilinen ve en yaygın şeklidir. Genellikle de turizm, tatil, seyahat dendiğinde insanların aklına ilk gelen böyle yerlerdir. Ya da Antalya, Bodrum, Marmaris, Fethiye’nin ismi anıldığında turizmin bu değişmez üçlüsünü hatırlarız. Bu yerlerin olağanüstü doğası, iklimi, coğrafyası, milyarca liralık yatırımı, insanları, olanakları onlarca yılda böyle bir kanaat yaratmıştır.

Bütün insanların kanıksadığı bu tatil ve turizm biçiminin dışında da tatil ve turizm olanakları vardır. Özellikle gelişmiş ülkelerde, büyük yerleşim birimlerine yakın yerlerde hafta sonu tatilini geçirmek için doğal alanlar turizme açılmış, buradaki çoğu mütevazı pansiyonlar, misafirhaneler, küçük oteller, kır evleri, bungalovlar, dağ kulübeleri ve restoranlar bu tür tatilcilere hizmet vermektedir. Türkiye’de hafta sonu turizmine hizmet veren yerler henüz çok sınırlı olup, hizmet kalitesi de yeterli değildir. Açık söylemek gerekirse ne tüketicinin talebi yatırımcıyı iştahlandıracak boyutta ne de yatırımcı tüketiciyi böyle bir turizme özendirecek servis kalitesindedir.

Yolculukta Fazla Zaman Harcamadan

Bu yazıda şimdiye kadar bilinen turizm türlerine ilave olarak önerilen, daha önce denenmemiş, alternatif bir turizm şeklinden bahsederek yatırımcıların dikkatini bu konuya çekeceğiz ve adına da gastronomi, doğa ve spor turizmi diyeceğiz. Bu turizmin en bariz farkı, öyle valiz hazırlamaya, uzun yolculuklara, yer ayırtmalara, uzun uzun plan, program yapmaya gerek kalmadan, akla eser esmez yapılacak kolaylıkta olması. Ne zaman bir can sıkıntısı, bir stres, yaşanırsa ortamdan biraz uzaklaşıp bir nefes almak, doğanın olağanüstü sağaltıcı gücünden yararlanmak için başvurulacak bir kurtuluş, kısa süreli bir kaçış için imkan yaratmaktır.

Şehir İçinde veya Yakınında Hemen Gidilebilen Doğal Alanlar

Bu turizm için seçilecek yerlerin özellikleri projenin başarı veya başarısızlığında birincil öneme haizdir. Bu özellikler şöyle sıralanabilir.

1. Seçilen yer kesinlikle büyük yerleşim birimine (yani İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya gibi şehirlere) yakın olmalıdır. Bu uzaklık 10- 80 km arasında idealdir ancak gidilen mesafede bir farklılık, bir doğal güzellik varsa (örneğin: şelale, göl, nehir, sahil gibi) biraz daha fazla mesafeye de yol çok kötü olmadığı sürece katlanılabilir.

2. Türkiye’de yatırımcıların yıllarca kurtulamadıkları bir hata vardır. Planlanan yatırım için uygun yer aramak yerine ellerindeki yere (arsa, tarla vs) yatırım yapmaya çalışırlar. Bu hata yatırımın başarısızlığında bir numaralı etkendir. Bu nedenle bahsedilen yatırım için seçilen yer insanların hali hazırda da piknik vs niyetiyle gittikleri, ayak alışkanlığının olduğu, bildikleri, beğendikleri bir yer olmak zorundadır. Bu şart gelecekte yatırımın başarılı olmasında çok önemli olacaktır.

3. Seçilen yerde insanları, aileleri rahatsız edecek suça meyilli insanlar, kavga, dövüş olmamalı ve bu tür olaylar olduğunda anında olaya müdahale edecek güvenlik teşkilatı olmalıdır. Çünkü tatil için gelinmiş böyle yerlerde olumsuz davranışlara tanıklık edenler bir daha gelmeyecekleri gibi gelmek isteyenleri de caydırırlar.

4. Seçilen yer büyük şehrin gürültüsünden, kirliliğinden, trafiğinden arınmış bir yer olmalı, mümkünse yürüyüş yapmaya, bisiklete binmeye, çocukları gezdirmeye elverişli olmalıdır. Araç trafiğinin hızının ve yoğunluğunun gezen insanları rahatsız etmeyecek düzeyde seyretmesi sağlanmalı ve gelen araçlar için yeterli park imkanı olmalıdır. Park alanlarında kargaşaya ve hırsızlığa meydan verilmemelidir.

5. Seçilen yerin olmazsa olmazı yeşilliktir. Orman, koru, su kenarı gibi yeşili, ağacı, bitkisi bol doğal bir alan bu yatırım için uygundur.

6. Seçilen yerin kötü bir şöhreti olmamalıdır. Öyle bir yerin insanların zihnindeki olumsuz intibaını silmek bazen çok uzun süre alır hatta bazen imkansızdır.

7. Seçilen yerin bütün gün insan ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için yeteri kadar genel tuvaleti, lavabosu, çöp bidonu vs gibi alt yapısı ve bunların temizliği, bakımı ile ilgilenen görevlileri olmalıdır.

8. Seçilen yerin giriş ve çıkış için ayrılan yollar sürekli açık tutulmalı, girişte mümkünse araç başına örneğin, 5 TL gibi bir bedel ödenmeli ve kontrollü olmalıdır.

Not: Yukarıda tarif edilen yerlerin özellikleri sıralanırken İstanbul’daki Belgrad Orman’ından, Ankara’daki Eymir Gölü’nden esinlenilmiştir. İzmir, Antalya, Bursa gibi şehirlerimizde de bu tür yerler bolca vardır.

Günübirlik Turizm Yatırımcısını Arıyor

Seçilen yer üzerinde bu kadar titizlikle durulmasının nedeni yapılacak yatırımın başarı yüzdesini artırmaktır. Yatırımcı veya yatırımcılar yukarda sayılanlar dışında seçilen yer için yapacakları iyileştirmelerle örneğin uyarıcı, yön gösterici işaret ve levhalarla oradaki düzenin kusursuz işlemesinde katkıda bulunabilirler.

Sıra özenle seçilmiş böyle bir doğal alanda yapılacak en akıllıca yatırıma geldi.

Yabancıların İngilizce “Food Court” dediği bizim de Açık Alan Yeme İçme Yeri dediğimiz alanın tasarımı ve dizaynı yer seçiminden sonra ikincil önemdedir. Bu alan çok geniş bir avlu olarak düşünülmeli, avlunun açık kısmı en az bin kişiye hizmet verecek kadar geniş tutulmalı. Bin kişi için en az 200-250 araçlık bir park yeri bu avlunun yakınında mümkünse gölgelikli olarak tahsis edilmeli ve düzenlenmelidir.

Avlunun ön tarafı insan giriş çıkışı için ve içerinin tamamen görünmesini engellemeyecek şekilde projelendirilmeli yani giriş olabildiğince davetkar olmalıdır. Avlunun özellikle bahar ve yaz aylarındaki göz alıcı, yeşil ağırlıklı renkli ambiyansı bir bakışta görülmelidir. Avlunun iki yanında varsa seçilen yöreye has bir mimariyle 10-20 metrekarelik değişik mutfaklar yer almalıdır. Bu mutfaklarda ocak, fırın, ızgara ve tost makinesi, buzdolabı, derin dondurucu, lavabo, dolaplar gibi asgariler ile her mutfağın gerektirdiği ekstralar yer almalıdır. Her mutfağın önünde biriken insanları koruyacak kadar sabit veya açılır kapanır tente gölgelik düşünülmelidir. Self servis veren bu mutfakların sayısı yatırımın iddiasına göre 10 ile 30 adet arasında planlanabilir. Mümkün olduğunca aynı tür mutfağın tekrarı değil hepsinin mönüsü farklı olanları tercih edilir. Mönü farklılığı yaratılırken hazırlanan ürünlerden veya ülke mutfaklarından yararlanılabilir. Sırf bir fikir vermesi bakımından salatacı, çorbacı, köfteci, dönerci, kanatçı, piliççi, ciğerci, tostçu, balık ekmekçi, deniz mahsulleri, pizzacı, pideci, dürümcü, gözlemeci, krepçi, tatlıcı, sandviççi, börekçi, ekmekçi, makarnacı, pilavcı, mantıcı, suşici, turşucu, dondurmacı, çiğ köfteci, vejeteryan ve mantardan, yumurtadan özgün veya otantik yemekler ve akla gelmeyen fakat bu işin uzmanlarınca önerilecek başka çeşitler de ilave edilebilir. Öyle bir çeşitlilik yaratılır ki kimin canı ne çekerse onu yiyip içebilmeli hatta aşeren bir hamile kadın bile aradığını bulmalıdır. Yemeklerdeki çeşitlilik ne kadar önemliyse bunların bir gurmeyi bile hoşnut edecek lezzette yapılması da aynı derecede önemlidir. Bu nedenle işlerinin erbabı kişilerin aranıp bulunması gerekir. Yoksa otellerin açık büfelerinde bile bu yiyeceklerin kısmen bulunması bir ayrıcalık yaratmaz.

Ülke mutfaklarına göre bir düzenleme biraz riskli olmakla beraber seçilen yer böyle bir cesareti ödüllendirecek bir düzeyde ise Türk, İtalyan, İspanyol, Fransız, Japon, Çin mutfakları düşünülebilir.

Avlunun arkasında kalan ana binada dört dörtlük, çok seçenekli Akdeniz mutfağını da içeren kapalı alanı ve önünde geniş verandası bulunan bir restoran yer alır. Bu restoranın mutfağı büyük bir davetli kitlesini ağırlayacak, düğün, nişan gibi organizasyonlara ev sahipliği yapacak donanım ve kapasitede olmalıdır. Keza avlu gece verilecek davetlere göre de düzenlenebilmeli müzik ve dans için uygun alanlar yaratılmalıdır.

Kompleks gelen ziyaretçilerin beklentilerini karşılayacak biçimde tasarlanmalıdır zira sonradan yapılan eklentiler yapının mimarisini bozar. Bina kesinlikle beton yığını etkisi yaratmayacak biçimde çevresindeki doğa ve yeşillikle uyumlu olmalı çok katlı binalar yerine düzayak tek katlı yapılar tercih edilmelidir. Hatta büyük çadır tenteler altında prefabrik bir yapı bile düşünülebilir. Bu tercih bir yandan yatırım maliyetini düşürürken diğer yandan projenin başarısız olması halinde arsa başka amaçlar için kullanılabilir. Zaten amaca hizmet edecek yapının büyük bir inşaattan ziyade akıllıca tasarlanmış bir çevre düzenlemesine ihtiyacı vardır. Yeter ki yangın, fırtına gibi tehlikelere karşı gerekli önlemler alınsın.

Doğada Spor Yapmanın Dayanılmaz Keyfi

Özellikle çevrede bisikletle gezmek isteyenler için hem kiralama hem de bisikletlerini bir dahaki gelişlerinde kullanmaları için depolama imkanı yaratılmalıdır. Bu olanak bu sporu sürekli yapmak isteyenlere bisikletlerini her defasında taşıma derdinden kurtaracağı için ciddi bir potansiyel yaratır.

Keza aynı kompleks içinde bisiklet ve aksesuarlarının, giysilerinin satıldığı bir mağaza bile düşünülebilir. Bu mağaza trekking malzeme ve giysileri ile çeşitlendirilebilir. Eğer olta ile balık avlama imkanı varsa olta balıkçılığının malzemeleri de bulundurulabilir. Yani çevrede yapılma olasılığı olan bütün spor aktivitelerinin ihtiyacını karşılayacak bir mağaza amaca hizmet eder.

Kompleksin bünyesinde bir bilardo, bir masatopu salonu, eğer arsa elverişli ise bir tenis kortu olması fazlalık sayılmaz. Proje gerçekleştikten sonra görülen lüzum üzerine bunlara benzer ilaveler olduğu gibi ilgi görmeyenlerden de vazgeçilebilir. Maksat insanların beklentilerini azami düzeyde karşılayıp onları memnun etmektir.

Yapılan spor aktivitelerinden sonra ailece veya bir arkadaş grubuyla keyifle yenilecek bir yemek insanların mutluluğunu artırır. Yıllarca spor yapanlar ve bunu bir yaşam stiline dönüştürenler çok iyi bilirler ki spordan sonra kişiler kendilerini ödüllendirmek isterler. Güzel bir yemek ve keyifli bir alışveriş en yaygın ödüllendirme şeklidir. Eğer yaptığı spordan gerçekten zevk alıyorsa bu sporla ilgili malzemelere büyük ilgi duyarlar ve bu konuda diğer konularda olmadığı kadar cömert alışveriş yaparlar. Çevrenizde öylelerini bolca görürsünüz. Kısaca insanlar hobilerine kolay para harcarlar. Senede taş çatlasa bir hafta kayağa giden birinin bir gardırop dolusu kayak giysisi ve malzemesi olduğunu duyarsanız sakın şaşırmayın. İlginçtir ki bunların çoğu gittiği kayak merkezlerinden ya da dağ otellerinden alınmış eşyalardır. Yani alışveriş merkezlerindeki ucuzluk zamanları bile bu tür eşyayı almak için fazla istek duymazken sporun yapıldığı yerden bunları satın almak onları daha mutlu etmektedir.

Kolay Marka Yaratma İmkanı

Aslında bu proje geliştirmeye çok açık, çok elverişli bir projedir. Yatırımcı seçtiği yere, maddi imkanlarına, felsefesine, vizyonuna göre vereceği servisi çeşitlendirebilir. Henüz Dünya’da benzer bir uygulama olmadığı için kısa sürede markaya dönüşebilir. Eğer büyüme hırsı varsa sadece Türkiye ile yetinmez Dünyadaki diğer ülkelerde de benzer kompleksler açabilir. Böyle bir niyet taşıyorsa bu komplekse kolay akılda kalabilecek, kolay telaffuz edilecek enternasyonal bir marka ismi vermelidir.

Örneğin: GASTRO PARADISO gibi

Not: Bu proje ile ciddi olarak ilgilenenlerin Fikri Haklar ve Proje Danışmanlığı için Rıfat Kayın’a başvurmaları gerekir.

Yazar Hakkında

www.optiktunali.com.tr web sitesinde optik, göz ve görme konusunda çok değerli bilgiler yer almaktadır. Ayrıca  www.optiktunali.com online satış mağazasını gezmenizi tavsiye ederiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları – Ocak, 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir