Fotoğraf, Şiddet ve Ölüm Üzerine

Bu yazı fotoğraf sanatının büyük resmine değil, ona sadece bir köşesinden değinen bir yazıdır. Fotoğraf yalnız aşağıda yazılanlar ile anlatılamaz. Ancak onlarsız da eksik kalır.

 

Not: Bu yazı fotoğraf sanatının büyük resmine değil, ona sadece bir köşesinden değinen bir yazıdır. Fotoğraf yalnız aşağıda yazılanlar ile anlatılamaz. Ancak onlarsız da eksik kalır.

Fotoğraf birçok nedenle var, olageldi. Fotoğraf neler söylemedi ki “oradaydım, bu gerçek, ben yaptım, onlar yaptı, işte biz, mutluyum, boşuna değil, sevildim…” Liste çılgınca uzayabilir. Peki, nerede, ne zaman ve hangi benzerliği ile öldüren bir araç; silah ile adı anılır oldu? Sanırım fotoğrafın icat edildiği dönemde bu anlama sahip olduğu düşünülmüyordu. Fotoğraf; kimyasallar, büyü, resmi öldürecek icat kavramları etrafında gezerken akla gelmeyen bir beraberlik, benzerlikti silahlarla ilişkisi. Fotoğraf makinesi icat olması ile resmin bazı sorumluluklarını hızlıca üzerine almıştı. Bu görev tesliminde akla gelmeyen bir görevi de mi üstlenmişti? Yoksa bu görev değişimi fotoğraf makinesine daha çok yakışan bir ilişkiyi mi ortaya çıkarmıştı?

 

Evet. Artık ressam kendisinde silahı hatırlatmayan; yağları, fırçaları, tuvalleri ile kendisine yakışmayan bir anlamı fotoğraf makinesine devretmişti. Zapt etmek, biriktirmek, durdurmak, ölümsüz kılmak, ölümü hatırlatmak, vb. görevler fotoğraf makinesinindi artık.

 

Fotoğraf birçok özelliği ile insanda savunma mekanizması gibi çalışır. İnsanlar eskiden ressamlara verdikleri bu işlevi artık daha hızlı, daha kolay gerçekleştiren fotoğraf makineleri ile kendi üstlerine devraldılar. İlerleyen teknoloji ile kullanıcısı olmanın kolaylaştığı makineler ile kullanıcıları isteklerini (zapt etme, sakinleştirme, yaratma, sahip olma, biriktirme vb.) kendi başlarına kolayca yapabilir oldular.

 

Benim yolculuğumda fotoğraf ve ölüm

 

İlk fotoğraf makineme ne zaman sahip oldum hatırlamıyorum ya da ilk defa ne zaman bastım tetiğe. Delilleri incelemek ile başladı onunla ilişkim. Albümlere bakmayı seviyordum. Yenilerinden çok, eski olanları izlemek büyük bir zevk haline geliyordu. Fotoğrafları izleme, izleneni çıplak, beni ise görünmez kılıyordu. Kimsenin bilmediği izleyicileri olmuştum insanların. Ne yaramazca, ne zevk üstü… Gülmek, kızmak, kıskanmak, ağlamak, inanmak… Epey bir zaman geçti. Özenle biriktirilmiş albümler daha da çoğaldı. Şimdi ise izlemek sanki zulüm gibi. Ne zaman bir albüme baksam ölümden başka bir şey göremiyorum. İtiraf ediyorum artık ilişkimiz hiç de beklendiği gibi değil. Artık fotoğraf çektirmeyi de sevmiyorum. O yorucu an yok mu? Hani olmam gereken hale bürünüyorum ya. Gülümseee…

 

Kafamın iyice karıştığı bir dönemde tanıştığım Susan Sontag’ın satırları çok net dile getiriyordu olup bitenleri. Koşulsuz, hızlıca kabul ettim (ihtiyacım vardı).

 

…Fotoğraflar gerçekten de zapt edilmiş deneyimlerdir; fotoğraf makinesi ise, biriktirmeye meyilli bilincin ideal kolu… Bir şeyin fotoğrafını çekmek, fotoğraflanmış olan o şeyi ele geçirmektir… Fotoğraf, esasında bir toplumsal ritüel, endişelere karşı bir savunma siperi ve bir güç sergileme aracıdır. Biz insanlar korkunca ateş eder, nostalji duyunca fotoğraf çekeriz… İnsanların fotoğraflarını çekmek, onları, sembolik yolla sahip olunabilecek nesnelere dönüştürür… Tıpkı fotoğraf makinesinin silahın yüceltilmiş bir hali olması gibi, birinin fotoğrafını çekmek de yüce bir cinayet (kederli, korku dolu bir zamana yaraşır bir yumuşak cinayet) işleme ayarındadır…

Tamam, kabul ediyorum bunlar Sontag’un kişisel fikirleri!

 

Şimdi nereden çıktı ölüm, öldürmek diyorsunuz. Biliyorum ne ölmek ne de öldürmek yakışır size… Hatırlatmak istiyorum; fotoğraf yalnız burada yazılanlar ile anlatılmaz. Ancak onlarsız da eksik kalır.

 

Sontag’un paylaştığım son alıntı cümlesi fotoğrafın silah ile çok yakın bir benzerliğe sahip olduğunu açıkça dile getiriyor. Ama bence sahip olma, durdurma, öldürmeyi hatırlatan bu eylemde işi zevkli kılan bir şeyler daha olmalı. Bunu özellikle yaban hayat fotoğrafçılığında çok net görebiliyorum. Kıyafetler, gizlenmek, pusu, yakalamak, shooting(atış-av), paylaşma/sergileme… Bu cümleleri yazarken aklıma bir şey geldi araya sıkıştırayım hemen. Şimdi yukarıdaki cümleye geri dönelim ve yaban hayat fotoğrafçılığı yerine “avcılık” tanımını koyalım. Ne kadar çok benziyor değil mi? Kıyafetler, gizlenmek, pusu, yakalamak, shooting/atış/av, paylaşma/sergileme… Bir farkla; birinde gerçekten bir son var. Gelecekte değil,  şu anda, gerçek bir ölüm.

 

Avcı

Fotoğraf’ın ve fotoğraf makinesinin üzerine düşünen kimi yazılarda silah ve öldürme eylemlerine atıfta bulunulur. Bu fikirden rahatsız olabilirsiniz. Kızacak bir şey yok. Zamanın, senin zamanının bir kesitini alabilen, o anı sonsuz kılabilen bir makine nasıl ölümle anılmaz ki? Lütfen inceleyiniz; Post-Mortem, Ölü fotoğrafçılığı.

 

Fotoğraf makineniz bir mermi atmıyorsa hiçbir sorun da yok. Bu bir yerine geçme olarak düşünülmeli, olumlu karşılanabilmeli. Keşke tüm avcılara bir fotoğraf makinesi verebilsek. Bir yerine geçme olarak kabul edildiğinde ise akla şu soru geliyor. İnsan doğası buna, yani avlamaya, öldürmeye, şiddete ihtiyaç mı duyuyor? Bu onun doğasına mı ait?… Bu tartışıla gelen bir konu. Ancak gerçek şu ki böylesi bir şiddet sadece insana özgü. İçinde zevk olan şiddeti bir tek insan kullanıyor… Üstelik yasal olarak; “sirkler” “avcılık”,“dövüş sporları”, “hayvan dövüşleri”, “hayvanat bahçeleri”, “yunus parkları” ve daha pek çok şekliyle…

Bunların yanında fotoğraf, fotoğrafçı çoğu zaman gerçek anlamda şiddetin yanından bile geçmiyor. Ancak fotoğrafçı için düşünmesi gereken bir şeyler var. Bu etkinliği bir avcı gibi mi yapacak? Yoksa dünyasındaki görüntüleri seçecek, ayıklayacak, onlara estetik değerler mi biçecek?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Online AVM ve Teknoloji Mağazaları Alışveriş Kuponları – Aralık, 2021

 • 300 TL Huawei İndirim Kodu

  5000 TL ve üzeri alışverişlerde geçerli 300 TL indirim sağlar - 300 TL Huawei İndirim Kodu

 • % 10 Aliexpress İndirimi +Kargo Bedava

  %10 indirim ve ücretsiz gönderim ile beraber her siparişte kullanılan kupon kampanyası - % 10 Aliexpress İndirimi +Kargo Bedava

 • 600 TL Huawei İndirim Kodu

  Alt limitsiz 600 TL anında indirim sağlar (Mate Book 14 i5, Mate Book X Pro I 5& i7, Mate Book 14 i7, MateBook 14 S I5H, Mate Book 14 S I7H, Mate Book D16 R5 modellerde geçerli) - 600 TL Huawei İndirim Kodu

 • 50 TL Media Markt İndirim Kuponu

  Club üyelerine online mağazada geçerli 50 TL Media Markt indirim kuponu - 50 TL Media Markt İndirim Kuponu

 • 100 TL Teknosa İndirim Kodu

  2500 TL ve üzeri alışverişte geçerli 100 TL indirim için TeknoClub'a üye olmanız yeterli. Detaylar için tıklayın! - 100 TL Teknosa İndirim Kodu

 • 400 TL Huawei İndirim Kodu

  Huawei online mağazada geçerli MateBook 13 R7 alımlarında anında 400 TL indirim sağlar - 400 TL Huawei İndirim Kodu

 • 200 TL Huawei İndirim Kodu

  3000 TL ve üzeri tüm ürünlerde geçerli anında 200 TL indirim sağlar - 200 TL Huawei İndirim Kodu

 • Arçelik Online Satış Kampanyası

  Arçelik online mağazada geçerli haftanın indirim fırsatlarını keşfedin... - Arçelik Online Satış Kampanyası

 • 300 TL Huawei MateBook İndirim Kodu

  Online alışverişe özel MateBook D15 i3 alımlarında geçerli 300 TL indirim sağlar - 300 TL Huawei MateBook İndirim Kodu

 • 100 TL Huawei İndirim Kodu

  2000 TL ve üzeri tüm alışverişlerde geçerli anında 100 TL indirim sağlar - 100 TL Huawei İndirim Kodu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir