FMEA (Hata Türü Etkileri Analizi)

FMEA kısaca hataları bulmak bunların etkilerini belirlemek ve bu etkileri azaltmak için yapılan her süreçte uygulanması gereken bir kalite tekniğidir…

 

FMEA konusuna değinelim.

FMEA benim tanımım ile süreç (process) içerisindeki hataları tespit etmek, hataların etkilerini belirlemek, hata türlerini belirlemek ve bu hataları önlemek için yapılan bir kalite tekniğidir.

 

FMEA’nın öneminden bahsedecek olursak eğer; FMEA işletmeler açısından prestij kaybı, müşteri kaybı gibi durumları önleyebilecek bir faktördür. FMEA yeni bir tasarım yapıldığında, hali hazır process değiştiğinde, hali hazır tasarım değiştiğinde vs. uygulanması gereken bir tekniktir. FMEA süreç devam ettikçe var olmalıdır. FMEA ile hataları müşteriye ulaşmadan önce tespit etmek ve bunları gidermek mümkündür. Müşteriye ulaştıktan sonra tespit edilemeyen bir hatayı müşteri tespit ederse FMEA yine devam etmelidir. Ayrıca süreç işledikçe devam etmeli çünkü süreç içerisinde yeni hatalar meydana gelebilir ve bu hataları fmea yöntemini kullanarak giderebiliriz.

 

Peki FMEA ne zaman son bulmalıdır ?

FMEA ancak bir process sona erdiği zaman son bulmalıdır. Peki bu ne demek ?

Yani diyelim otomobil üretiyorsunuz. x marka otomobili artık üretmeye devam etmiyorsanız artık fmea kullanmanıza gerek yok demektir. FMEA üretim devam ettikçe sürmeli ve yeni bir tasarım yapıldığında da fmea orada uygulanmalı. Yeni bir tasarım yapıldığında uygulandığı takdirde daha önce de dediğim gibi hataları müşteriye ulaşmadan önce tespit etmek mümkün oluyor ve bu da müşteri, prestij, emek, para gibi kayıpların önlenmesine yol açıyor.

 

FMEA ekibinde liderlik yapan kişiye animatör denilmektedir. FMEA ekibi 3 ile 8 kişi arasında olabilir. Ancak optimum(ideal) 5 kişiden oluşmasıdır. Peki fmea ekibinde kimler yer almalı ?

Öncelikle fmea eğitimi almış bir animatör olmalı

Konuya ilgisiz kişiler fmea ekibine alınmamalı

Genel olarak usta başı, mühendis, tasarımcı, kaliteci, ve üst yönetimden bir kişi de olursa fmea ekibinde iyi olacaktır. Aslında yeni bir tasarımın processi içerisindeki hataları tespit edebilecek yeteneklere sahip 7 ile 8 kişiyi aşmayacak bir ekibin oluşması fmea’nın daha etkili bir şekilde uygulanmasını sağlayacaktır.

 

FMEA sorular sorularak bir nevi beyin fırtınası tekniği ile birlikte kullanılırsa daha etkili olabilir. Bu beyin fırtınası tekniği tabiki fmea ekibinde yer alan kişiler tarafından uygulanmalı. Ve yapılması gereken yani çözümlenmesi gereken sorunlar önem sırasına göre sıralanmalı ve en önemli sorun yapılabilecek en kısa sürede yapılmadır. Örnek verecek olursa laptop üreten bir firmasınız, yeni bir model çıkaracaksınız, bu modelde HDMI girişi olacak dediniz fakat HDMI girişini koymayı unutmuşsunuz, ayrıca ürettiğiniz modelde tek sorun bu da değil USB girişi koymamışsınız.. Bu durumda öncelikli olan şey tabiki de USB girişidir. Peki zamanınız yok hem usb girişini hem de hdmı girişini yapamayacak durumdasınız. Burada şu yöntemi kullanabilirsiniz. USB girişini koyarsınız ve bir açıklama yaparsınız HDMI girişi bir sonraki modelimizde eklenecektir gibisinden.

 

Özetleyecek olursak fmea;

– Hata türlerini ve etkilerini önceden belirleyen

– Müşteri ve prestij kaybını önleyebilen

– Kaliteyi arttırıp sürekli iyileştirme tekniğinin kullanılmasına yardımcı olabilen

Bir problem çözme tekniğidir diyebiliriz.

 

Bu konuyla ilgili veya kalite ile ilgili sormak istediğiniz herhangi birşey olursa yorum yaparsanız elimden geldiğince yardımcı olacağımdan şüpheniz olmasın…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir