Fırsat Siteleri Güvenilir Mi? Alışveriş Yapmak Güvenli Mi?

Çeşitli indirim fırsatlarının ve cazip tekliflerinin birbiri arkası oluştuğu internet ortamında yapılan alışveriş her geçen gün hızla artıyor. Çünkü normal koşullarda bulamayacağımız indirim fırsatını (tikokupon gibi) internette yakalamak mümkün. Yalnız bununla beraber internetten yapılan alışveriş birçok soruyu da beraberinde getiriyor. Acaba internetten alışveriş güvenli mi? Kredi kartı bilgilerini tanımadığımız sistemlere, insanlara vermek doğru mu?

Birçok kişi online alışverişte kredi kartı bilgilerini vermenin riskli olduğunu düşünebilir. Halbuki sanılanın aksine, çoğu zaman kredi kartı bilgileri internetten yapılan alışverişlerde değil fiziki ortamlarda çalınmaktadır. İnternetteki alışveriş sitelerinin büyük bir kısmı SSL sertifikaları kullanır (dünya çapında kredi kartı güvenliği için standart bir format). Bu sayede ödeme sayfasında girdiğiniz kredi kartı bilgilerini site sahipleri dahil kimse göremez, tespit edemez. Bu nedenle aslında kredi kartını internette değil daha çok günlük hayatta kullanırken dikkatli olmak lazım. Ay sonu gelen ekstre bilgilerini dikkatlice kontrol ederek bir şey ifade etmeyen alışverişler için firmalarla ve hatta bankanızla irtibata geçmelisiniz.

İnternetten Güvenli Alışveriş İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- İnternetten alışveriş yaparken güvendiğiniz firmaları tercih edin,

2- Eğer tereddüdünüz varsa sanal kart* kullanın.

3- Bilgi hattı veya müşteri hizmetleri olan sitelerden alışveriş yapmayı tercih edin. Aklınıza takılan bütün konular hakkında site yetkililerinden bilgiler alın.

4- Alışveriş yapmayı düşündüğünüz sitede firmanın açık adresinin ve telefonunun olup olmadığına bakın. Eğer güvenmiyorsanız alışveriş yapmadan önce teyit edin.

5- Sitenin güvenilir olup olmadığı hakkında yapılan yorumları okuyarak da fikir sahibi olabilirsiniz. Bunun için zaman ayırıp bir araştırma yaptığınızda söz konusu site ile ilgili yorumlara rastlayabilirsiniz. Şikayet ve olumsuz yorumlara rastladığınızda site yönetiminin bu şikayetlere ilgi gösterip yardımcı olup olmadıklarına mutlaka bakın. Ciddi çalışan alışveriş siteleri memnun olmayan müşterilerinin sorunlarına mutlaka çözüm üretirler.

*Sanal Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sanal Kart, bankanız vasıtasıyla internette kendi adınıza oluşturabileceğiniz bir kredi kartıdır. Bu kart “0”TL bakiyelidir. Ve siz bakiye tanımlamadıkça hep “0” TL bakiyeli kalır.

Sanal Kart ile Güvenli Alışveriş İçin;

1- Bankanızın internet şubesinden kendinize bir sanal kart tanımlayın,

2- Alışveriş sitesinden alacağınız ürünün fiyatını tespit edin (Örneğin: 150TL),

3- Sanal kartınıza sadece bu alışveriş tutarını tanımlayın.

4- Alışveriş yaptığınız internet sitesinde sadece sanal kartınızın numarasını ve kart bilgilerini girin.

Böylece sanal kartınıza tanımladığınız miktar kadar alışveriş yapmış olursunuz. Ve sonrasında sanal kartınız “0” TL bakiyeye düşer. Herhangi birisi kart bilgilerine ulaşsa bile bakiye “0” TL olduğundan hiçbir şekilde harcama yapamaz.

Eğer bankacılık işlemlerinizi internetten yapıyorsanız bankanızın internet sitesine girerek sanal kart oluşturabilirsiniz.

NOT: Daha fazla bilgi için bankanızla iletişim kurun!

Bir Yorum

  1. Firsat caddesi adiyla calisan firma kesinlikle guvenilmez . 3 korse atlet diparis ettim biri normal atlet ikisi ise istedigim beden değil 5 yaşında çocuk için ben 3xl sipariş ettim. Kargoyu almayınca. Tehditle 20 tl aldılar. Hukuk birimine verirlerlermis…….. yanı avukat vs bin liralık bir kazık. Kendi adıma asla bir daha sipariş vermem sizde 5 kere düşünün derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir