Rehberlere Firma Eklemek Doğru Bir Pazarlama Taktiği Mi?

Rehberlere firma eklemek her yeni küçük firmanın ilk yaptığı işlerden bir tanesi. Peki acaba gerçekten etkili mi bu taktik? Türkiye’nin sanal dünyasına her geçen gün yeni bir firma rehberi ekleniyor. Acaba bu rehberler içerisinde yüzlerce ya da binlerce firma arasında yer almak sizi ön plana çıkarıp, rakiplerinizin arasından sıyrılmanızı sağlayacak mı? Peki bu işin altrenatifi ne olabilir? Gelin bu konuyu eğri oturup doğru konuşarak beraber inceleyelim…

“Firma Ekle”mek Gerçekten Doğru Bir Pazarlama Taktiği Mi?

Firma EkleRehberlere firma eklemek her yeni küçük firmanın ilk yaptığı işlerden bir tanesidir. Peki, acaba gerçekten etkili mi bu taktik? Türkiye’nin sanal dünyasına her geçen gün yeni bir firma rehberi ekleniyor.  Acaba bu rehberler içerisinde yüzlerce ya da binlerce firma arasında yer almak sizi ön plana çıkarıp, rakiplerinizin arasından sıyrılmanızı sağlayacak mı? Peki, bu işin alternatifi ne olabilir? Gelin bu konuyu eğri oturup doğru konuşarak beraber inceleyelim…

 

Binlerce firmanın arasından müşterinizin sizin varlığınızın farkına varması ve telefonunuzu alarak sizi araması gerçekten düşük bir ihtimal. Çünkü o kalabalık ve reklam dolu sayfalar arasında hiç bir müşteriniz zaman kaybetmek istemez. Şu da başka bir gerçek; potansiyel müşteriniz arama motorunda sizin adınızı yazmadıkça o rehberdeki kaydınız kişinin gözünün önüne hiç bir zaman çıkmayacaktır. Ki isminizi yazıyorsa zaten o zaman sizi biliyor ve sizi arıyor demektir. Bu durumda firma rehberlerinin çok bir avantajının olduğu söylenemez. Pazarlama sizden haberi olmayan potansiyel müşterilere ulaşmaksa o zaman siz, koca rehberler içinde oluşturacağınız profilinizle gerçekten potansiyel müşterilerinize ulaşabilecek misiniz bunu düşünmek lazım?

 

Ücretsiz firma ekleElbette rehberler olmalı, ama bu rehberler içlerine potansiyel müşterilerinizi, ihtiyaç sahiplerini çekebiliyor mu, işte bu önemli. Firma rehberlerine genelde firmalar girer, ücretsiz firmalarını eklerler ve bir daha dönmezler, yani potansiyel müşterileriniz değil. Eskiden kişiler sarı sayfaları açıp firma arardı. Çünkü o zaman ne internet vardı ne de etkili pazarlama taktikleri. Rehberlere girerler, sayfalar arasından en yakın rastgele bir firma seçer, onu ararlardı. Artık durum tamamen değişti, artık firmalar potansiyel müşterileri ile kedi fare oyunu oynuyor, onlara ulaşmaya çalışıyor.

 

Şimdi ise hızla büyüyen yeni bir trend var. Potansiyel müşterileriniz gün geçtikçe ve teknoloji ilerledikçe daha az arama yaparak size ulaşmak istiyor ve bunun içinde ihtiyacını ‘ilan’ ediyor. Evet, ihtiyacını ilan ederek çevresinde hizmet veren firmalardan ilgi ve teklif bekliyor. Bu ilanlardan hemen haberdar olan firmalarda hemen kendini potansiyel müşterisine gösterme, tanıtma, mekanına çağırma ve teklifini verme fırsatını yakalıyor. Böylece doğru hedef kitlesinin ihtiyacından hemen haberdar olup harekete geçebiliyor. Bu sistemi şu an www.HizmetMarketi.com uyguluyor ve bu sistemi daha etkin kılabilmek için yoğun bir çaba içerisinde! Siz de fırsat bulduğunuzda bu sistemi inceleyebilir ve deneyebilirsiniz.

 

İşte firmalar, aslında firmaların toplandığı rehberlerde yer almak yerine potansiyel müşterilerinin toplandığı ve ihtiyaçlarını ilan ettiği bir mekanda yer almayı artık tercih etmeli. Çünkü değişen teknoloji ve değişen müşteri zihni yeni yollar ve araçlarla ihtiyaçlarını gidermeye yöneliyor.

 

Yazar Hakkında

Umut Şenol; HizmetMarketi.com un yönetim ve IT faaliyetlerini yürütmekte olup Tümdengelim Bilişim A.Ş. bünyesinde görev yapmaktadır. HizmetMarketi ile ücretsiz ilan vererek, sesinizi tüm kaliteli firma ve profesyonellere kolayca duyurabilirsiniz. 1-2-3 kadar kolay!

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hosting, Yazılım ve İnternet Firmaları İndirim Kuponları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir