Eylülde İtalya Turları, Sonbaharda İtalya ve Şehir Turu İçin Öneriler

Geçen sene eylül ayında düzenlenen kısa bir İtalya turuna katılmıştık. Halen daha anlatırken büyük keyif duyuyorum. Kültürü, yemekleri, ve tarihi dokusuyla gerçekten görülmesi gereken yerler var. Ancak kaç günlük tur olursa olursun yetmiyor ne yazık ki. Keşfedilmesi gereken o kadar çok yer var ki…

 

Geçen sene eylül ayında düzenlenen kısa bir İtalya turuna katılmıştık. Halen daha anlatırken büyük keyif duyuyorum. Kültürü, yemekleri, ve tarihi dokusuyla gerçekten görülmesi gereken yerler var. Ancak kaç günlük tur olursa olursun yetmiyor ne yazık ki. Keşfedilmesi gereken o kadar çok yer var ki…

 

Kısa zamanda mümkün olduğunca çok yer görmeyi hedeflerseniz bir koşuşturmaca içerisinde bulabilirsiniz kendinizi. O yüzden tur programlarına göz atarak, hangi gün nereye gidilecek, nerede ne yapılacak gibi soruların yanıtlarına cevap bulmaya çalışın. Tur programları içerisinde size alternatif öneriler sunulacaktır. Haliniz vaktiniz yerindeyse katılabilir veya bulunduğunuz bölgeye yakın yerlerde serbestçe gezmeyi tercih edebilirsiniz. Sakın kaybolmayın ama 🙂

 

Eylül ayı sonbaharın habercisidir ve ılıman bir hava hakimdir. O yüzden sonbahara yaklaşan aylarda veya sonbaharda İtalya turu doğru bir seçim diye düşünüyorum.

 

İtalya için bir tur seçerek yöreyi iyi tanıyan bir tur rehberi eşliğinde çevreyi keşfetmenizi öneririm. Özellikle ilk kez gidecek olanlar akıllarına takılan sorulara kolay cevap bulabilirler. Ancak yine de serbest gezmeyi düşünenler olabilir. Burada kısaca klasik bir İtalya tur programından bahsetmek istiyorum. Bence zaman planlamasını da düşünecek olursak ilk kez gidecekler için optimum bir çözüm olacaktır.

 

İlk gün İstanbul’dan Roma’ya uçuş. Yaklaşık 1 saat 50 dakika sürüyor. Otele transfer, yerleşme vs. ile geçen zaman sonrası güzel bir uyku çekerek enerji depolarsınız. Çünkü gezecek, görecek çok yer var…

 

İkinci gün kahvaltı sonrası Roma şehir turu yapabilirsiniz. Tur süreci içerisinde Rönesans’ın doğduğu yerlerde dolaşmak, tarihi, kültürü ve o atmosferi yaşamak ruhunuza iyi gelecek. Şehir turu sırasında gerçekten görülmesi gereken yerler şunlar; Aşk Çeşmesi (Fontana di Trevi), Roma Forumu, Vatikan Katedrali (San Pietro), Collesium (Arena), Zafer Anıtı Vittoriano, İspanyol Merdivenleri… Gün içerisinde görebileceğiniz yerlerden. Haliniz kalırsa ve tur programında varsa Roma gece turuna da katılabilirsiniz.

 

Üçüncü gün yine Roma (Bir gün yetmez çünkü)… Roma’da serbest gezi yapabilirsiniz. Ancak Napoli ve Pompei turu yaparak 2000 yıldır olduğu gibi kalabilen nadir antik şehirlerden birini görmenizi öneririm. Evet Pompei… Vezüv yanardağından çıkan lav ve küllerin altında kalarak, taşlaşmış insanları görebileceğiniz tek şehir.

 

Dördüncü gün Floransa iyi olacaktır. Roma’dan Floransa’ya giderken Siena’yı göreceksiniz. Hemen hemen bütün tur programlarına dahildir Siena turu. Ortaçağdan bu yana varlığını korumuş en önemli müze kentlerinden… Görülmesi gereken yerlerden biridir.

 

Floransa’ya vardığınızda şehir turu sırasında görülecek yerler; Arno Nehri, Santa Maria del Fiure Katedrali, Köprüler, Sanat galerileri, Sinyorler Meydanı… Burada kendinize serbest zaman ayırdığınızda alışveriş yaparak anı için bir şeyler alabilir güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

 

Beşinci gün Venedik; Venedikte bol bol kanallar ve köprüler göreceksiniz. Venedik kanalları ve köprülerinden geçtikten sonra San Marco Meydanı ve Klisesi, Çan ve Saat Kulesi görülecek yerlerin başında geliyor.

 

Otel rezervasyonu yaptırırken tikokupon.com’da bulunan indirim kodu ve erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Örneğin tikokupon sitesindeki tatil.com ve hotels.com sayfalarında yurtdışı otellerde geçerli indirim kodu fırsatları bulunuyor. İndirim kodu rezervasyon anında ek bir indirim almanızı sağlayacaktır.

 

Eğer vaktiniz ve bütçeniz yeterliyse Venedik, Floransa ve Roma turu yaparak majör şehirleri görebilirsiniz. Veya sadece Roma turu yaparak şehri doyasıya yaşayabilirsiniz. Seçim sizin…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları – Nisan, 2024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.