Eylül 2010 Konut Kredisi, İhtiyaç Kredisi, Mevduat Analizi

Ağustos ayı içerisinde ve Eylül ayının ilk haftaları boyunca gayrimenkul sektöründen gelen haberler 2010 yılına büyük umutlar ile giren sektörün kaygıya kapılmasına neden oldu. 2009 yılı içerisinde krizin sürmesine rağmen konut satışlarının artması, 2010 yılında krizin etkilerinin daha da azalması ile satışların tavan yapmasa da artış trendini koruyacağı yönünde bir hava oluşturmuştu…

Konut Kredileri

Ağustos ayı içerisinde ve Eylül ayının ilk haftaları boyunca gayrimenkul sektöründen gelen haberler 2010 yılına büyük umutlar ile giren sektörün kaygıya kapılmasına neden oldu. 2009 yılı içerisinde krizin sürmesine rağmen konut satışlarının artması, 2010 yılında krizin etkilerinin daha da azalması ile satışların tavan yapmasa da artış trendini koruyacağı yönünde bir hava oluşturmuştu. Daha önceki “Konut Kredileri” analizinde satışların geçen yıla oranla %20 civarında bir gerileme yaşadığı tespit edilmişti, satış rakamlarında ki düşüş yılın ilk çeyreğinden itibaren artarak devam etti ve Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklamış olduğu verilere göre geçen yıla oranla konut satışları %53 gerilemiş durumda. Gayrimenkul piyasasında hal böyle olunca 2010 yılı içerisinde gerçekleşmesi beklenen konut kredisi kullanımının da azalması kaçınılmaz oluyor.

 

 

Konut Kredileri Yıllık Maliyet Oranı Endeksi

Yıllık Maliyet Oranı, halk arasında “Masraflar Dâhil Faiz Oranı” olarak da anılmaktadır. Faiz oranı dışında kalan ve bir defaya mahsus alınan bu masraflardan bazıları, başvuru ücreti, komisyon, istihbarat bedeli, ekspertiz ücreti, ipotek ücretidir.

 

“Konut Kredileri Yıllık Maliyet Oranı Endeksi” Temmuz ayında, konut kredileri pazarının ilk beşinde bulunan bazı bankaların yapmış oldukları cüzi indirimlerle %13.57 seviyesinden %13.28’e gerilemişti. Ağustos ayında yaşanan gelişmeler ile birlikte endeks düşüşüne devam ederek %13.21 seviyesine geldi. En yüksek ve en düşük yıllık maliyet oranı değerlerinde bir değişiklik olmasa da ortalamanın düşmesi sevindirici. Hatta bu seviyelerin korunması bile günümüz ekonomik şartları ve gayrimenkul piyasasındaki gelişmeler göz önüne alındığında memnun edici olarak kabul edilebilir. Önümüzdeki aylarda, en azından 2010 yılı sonuna kadar endeksin küçük aralıklarda dalgalı bir seyir izleyeceği öngörülüyor. Fakat 2011 yılı ile birlikte Merkez Bankasının yapabileceği faiz artırımı ile endeksin yukarı yönlü bir hareket izlemesi de olasılık dahilinde gözüküyor.

 

İhtiyaç Kredileri

“İhtiyaç Kredileri” Ağustos ve Eylül ayı içerisinde son altı ay içerisindeki en hareketli dönemini yaşadı. Ağustos ayının gelmesi ile birlikte başlayan ihtiyaç kredilerindeki bayram indirimleri hem tüketicinin yüzünü güldürdü hem de “İhtiyaç Kredileri Yıllık Ortalama Maliyet Oranı”nın en dramatik düşüşünü gerçekleştirdi. Son altı aylık periyotta en fazla %1.32’lik bir düşüş yaşayan endeks bu ay %3.79 düşerek %19.83’e geriledi. “İhtiyaç Kredilerinde Yıllık Maliyet Oranı Endeksi”nin kriz döneminde %27-%30 bandında  seyrettiği günleri hatırlarsak, gelinen noktada “İhtiyaç Kredileri”nin şuan çok düşük maliyetler ve uygun faiz oranları ile kullandırılmakta olduğunu söyleyebiliriz. Fakat şu da mutlaka unutulmamalı ki bu oran önümüzdeki aydan itibaren tekrar artışa geçecektir. Bayram kampanyalarının bitmesi ile birlikte bankaların faiz oranlarını bayram öncesi seviyelere çekmesi beklenmekte. Gene de bir önceki “Yıllık Maliyet Oranı” olan %23.62’lik seviyenin altında olması muhtemel gözüküyor.

 

Vadeli Mevduat Efektif Faiz Oranı

Vadeli mevduat getirileri için hesaplanan yıllık efektif faiz oran, bir menkul kıymetin vadesine kadar tutulması sonucu elde edilecek getiriyi ifade eder. “Effective rate of return” olarak da adlandırılır. “Efektif faiz”, vade uzunluklarının bir yıldan kısa olması durumunda bileşik faiz kullanılarak hesaplanan faiz yöntemidir ve gerçekleşen faiz olarak da adlandırılır.

 

Yıllık vadeli mevduat getirileri için hesaplanan efektif faiz oranı 10.000 TL ve 6 aylık vade için analiz edilmektedir. Altı aylık vadeler için vadeli mevduat getirisi Ağustos ve Eylül aylarında %6.42 olarak gerçekleşmiştir. Merkez Bankası’nın yaklaşık son bir yıl içerisinde herhangi bir faiz değişikliğine gitmemesinin sonucu olarak stabil bir görüntü izleyen yıllık vadeli mevduat getirileri son altı ay içerisinde ufak çaplı dalgalanmalar geçirerek %6.4’lük seviyelerde seyretmektedir, bu yüzden önümüzdeki aylar içerisinde de ciddi düşüşlerin ve yükselişlerin beklenmediği bir yatırım aracıdır.

 

www.finzoom.com.tr
Financial Guide Network
Akçam Sok. 3/19, 4.Levent, Beşiktaş 34330 İstanbul
Tel: (+90 212) 280 49 20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir