Evlilikte İletişim Sorununu Çözmek İçin 3 Değerli İpucu

Evlilikte iletişim sorununu çözmek önemlidir. Evliliklerde, eğer eşler arasındaki iletişim iyi ise o evliliğin de iyi olduğu söylenebilir. Aynı çıkarımdan hareketle, eşler arasında iletişim sorunları varsa o zaman evlilikte de sorunlar var demektir. Eşiniz ile aranızdaki iletişimi güçlendirmek ve evliliğinizi iyileştirmek için önereceğim 3 değerli ipucunu bugünden başlayarak uygulayın, değişime inanamayacaksınız…

Evlilikte iletişim sorununu çözmek için işte size 3 değerli ipucu;

1- Geçmişi Geride Bırakın!

Geçmişinizi tamamen unutmanız gerektiğini söylemiyorum, ifade etmek istediğim yıllar, aylar hatta haftalar önce meydana gelmiş negatif olaylara bu denli önem vermemeniz gerektiği… Asıl önemsemeniz gereken bugünün kendisi, bugünün nasıl olmasını istiyorsanız, yarın, gelecek haftalar, aylar ve yıllar bu isteğinize göre şekillenecektir. Geçmişte olanlarla kavga etmeye devam ettiğiniz sürece gelecek günler de aynı kavganın izlerini sürecektir. Kızgınlık anında söylenmiş olan sözlerin bugünde yeri yoktur.

Geçmişe gidip olanları düzeltemeyeceğinize göre geleceğe bakmaya başlamalısınız. Önceki olayları kontrol edemezsiniz ama bugünün kontrolü sizin ellerinizde…

2- Eşiniz Konuşuyorken Dinlemeyi Öğrenin!

Basit gibi görünse de çoğu çiftin başaramadığı en temel problemlerden biridir dinlemek. Kendini ifade etmeye çalışmak ile eşini dinlemenin önem ağırlığı birbirine eştir. Eğer bu her iki duruma da yeterince önem verilmez ise kendinizi kaybedilmesi muhtemel bir kavganın içinde bulacaksınız demektir. Oysa amacınız mevcutta olan bir sorunu konuşarak çözümlemekti, yeni bir tartışma konusu doğurmak değil.

Taraflardan biri konuşurken onun konuşmasını bölmek, kişiyi savunmacı bir tavra taşır. Hele bir de evliliğinizi ilgilendiren ciddi bir konuda, ciddi bir konuşmanın tam da ortasındaysanız o zaman kendini ifade etme çabasına bir de öfke eklenecektir. Evet, eşinizin söylediklerini haksız bulabilirsiniz hatta duyduklarınız sizi kızdıra da bilir ama öncelikle dinlemeyi öğrenmelisiniz. Bırakın kendisini rahatça ifade etsin. Pişman olmayacaksınız.

3- Ağzınızda Gevelemeyin!

Sonucu yine bir tartışma ile neticelenir ya da eşiniz kırılabilir endişesi ile sizi mutsuz eden bazı problemleri dile getirmekten mi çekiniyorsunuz? Endişelerinizi bir tarafa bırakın ve içinizdekileri açığa çıkarın. Uzun soluklu bir yolda en doğru olan, sorunları halı altına itelemek yerine onlarla yüzleşmektir. Ama bunu yaparken sakin olun ve suçlayıcı bir tavırdan ziyade yapıcı olmayı asla unutmayın. İşe, sen dilinden ziyade ben dilini kullanarak başlayın. “Sen şöyle yaptın, böyle dedin” demek yerine “”ben şöyle hissediyorum” diyerek başlayın. Evliliğinizle ilgili büyük sorunların yaşanmasındaki en önemli iletişim bozukluğu, konuşmalarınızı sen dilinde ifade etmenizden kaynaklanır.

Umarım bu 3 ipucu evliliğinizde yaşanmakta olan sorunların çözümünde sizler için bir anahtar olur. Geleceğinizi kurtarmaya bugünden başlayın ve önerilerimiz üzerinde çalışmayı ihmal etmeyin.

Mutlu ve Sağlıklı bir birliktelik dilerim…

Tavsiyeler

Sosyal, kişisel ve profesyonel hayatında başarılı olmak isteyenler için hazırlanan tecrübe birikimiyle oluşturulmuş buradaki SÖZEL OLMAYAN İLETİŞİM ve KARİZMA e-kitabı iletişim konusunda size rehber olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Ekim, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.