Evliliği Boşanma Girdabından Kurtarmanın 4 Yolu

Evliliği kurtarmak her zaman kolay değildir, ancak imkansız da değildir. Evlilikler zaman zaman belirli sınavları atlatmak zorunda kalır. Zamanla çiftlerin birbirlerine karşı yaptıkları hatalı tavır ve davranışlar evlilikleri boşanmaya sürükleyen sürece davetiye çıkarır. Eğer siz de evliliğinizde adım adım boşanma sürecine yaklaştığınızı hissediyorsanız bu sayfadaki yazı tam size göre…

İlişkilerde dürüst olmak uzun vadede her zaman fayda sağlar. Zararsız olduğu düşünülen yalanlar risklidir, tehlikelidir. Öncelikle kendinize karşı dürüst olmalı, gerekirse düşünce biçiminizi ve olaylara bakış açınızı değiştirmeye çalışmalısınız. Konuları farklı açılardan değerlendirin. Affedici olun, yapıcı çözümler sunan bu kitabı okuyun, olumlu düşünün ve sadece okumakla kalmayın, uygulayın!

Evliliği Boşanmadan Kurtarmanın 4 Yolu

1- Dürüst Olmak

Öncelikle dürüstlük bir öneri değildir. Dürüstlük hali hazırda hayatınızda benimsemeniz gereken en önemli kavramdır. İlişkilerde pek çok kişi bu yanlışa düşer. Adına beyaz yalan dediğimiz ve genellikle zararsız olduğunu düşündüğümüz yalanlar ilişkilerin temelini sarsıcı tahrip gücüne sahiptir. Zararsız görünen yalanların tespiti ilişkilerde güven duygusunun kaybolmasına neden olur. Yalan söylediğini bir kere fark ettiğiniz kişinin size ne zaman doğruyu söylediğini ya da ne kadar yalan söylediğini sorgulamaya başlarsınız. Evliliklerde çiftlerin birbirine dürüst olması önemlidir. Eğer evliliğiniz içinde yalanlar barındırıyorsanız bu alışkanlığınızdan bir an evvel kurtulmanın yollarını arayın. Bu öyle bir anda hemen olabilecek bir şey değildir, zaman ister, ama inanmak ve çabalamak başarmanın yarısıdır.

2- Düşünme Biçimini Değiştirmek

Evlilikte ya da ilişkilerde ikinci önemli konu düşünme biçimidir. Ön yargılar ve olayları kendi bakış akışınızla sorgulamak sorunları çözmekten çok haklı olma güdüsünü tetikler. Tartışmalardaki en tehlikeli güdü budur; kişinin kendini haklı çıkarma güdüsü. Oysa tarafsız kişilerin yaşanan olayları her kimden dinlerse o tarafa hak verdiği gerçeğinden hareket edersek, kişilerin haklılık payının kendi düşünme biçiminin yansıması kadar olduğunu söyleyebiliriz.

Birlikte bir yaşama “evet” dediğiniz o andan itibaren birey olmayı değil bir olmayı hedeflemek ve bu uğurda da yaşanmışlıklarınızı bir tarafa bırakarak düşüncelerinizi o birliği yaşatmak uğruna şekillendirmeniz doğru olacaktır. “Evet” anına gelene kadar ilişkinizi olumlu kılmak için harcadığınız enerjinizi evet anından sonra da sürdürmelisiniz. Unutmayın, hiç kimse vazgeçilmez değildir ve ancak emek harcanarak bir şeyler sürdürülebilir. “Evet” anınız son değil başlangıç noktanızdır.

3- Affedici Olmak

Evliliğinizi kurtarma ve korumak adına en önemli kural “affetmektir”. Sağlıklı bir ilişki-evlilik sürdürmenin yolu affedici olmayı öğrenmekten geçer. Evliliklerin sürekliliğini sağlayan kişiler iki harika insan değildir, affetmeyi bilen, öğrenmiş olan iki affedici kişidir. Evliliğiniz sürecinde eşlerin arasındaki uçurumun gitgide açılmasının en temel nedeni bireylerin affetmek yerine biriktirmeyi tercih etmesidir. Öfke, öfkeyi doğurur. Yaşananları affetmek yerine biriktirmeyi seçtiğinizde içinizdeki öfke büyüyecektir. Siz öfkeli ve uzun bir hata çetelesi ile ortalıkta dolaştığınız süre boyunca eşiniz de size aynı iletişim dili ile cevap verecektir. Evliliğinizde affetmeyi, affedici olmayı öğrenin.

4- Sadece Okumakla Kalmayın, Uygulayın!

Evliliği kurtarmak için sadece yapılması gerekenleri okuyup, araştırmak yeterli değildir, hayatınızda kendinize, evliliğinize, eşinize bir şans tanıyın ve bu kuralları uygulamak için çaba harcayın. Dürüst olun, çünkü eşiniz tanımadığı bir kişiyi sevemez. Flört etmeye devam edin, çünkü aranızdaki aşkı tekrardan alevlendirebilirsiniz. Affedin, çünkü mutlu olmak haklı olmaktan daha önemlidir.

5 Yorumlar

  1. Çok faydalı buldum iki lisans mezunuyum ancak tek evliliği yürütemiyorum
    Umarım işe yarar teşekkürler

    • Karşındaki tüm kapıları kapatmışsa… eşim kafasına göre takilir canı sıkılır terkeder gider bir hafta onceden aglar yalvarirdim o ise hep beni suçlardı ama şimdi umrumda olmuyor aramıyorum bile gittigi zaman.. iki çocuğum var.. Allah büyük.. kurtulur mu bilmem

  2. Sizi anlıyorum zor bi surec

  3. Selam arkadaşlar. bu siteyi aramama motorundan evliliğimi kurtarma amaçılı aile ve sosyal politikalar bakanlığından yardım sitesi varmı diye ararken tıkladım sayfalar sayfalar geçtim sanırım böyle bir birim yok 183 aradım destek istedim beni avukat bulun diye yönlendirdi neymiş sadece kadınsanız çocuksanız gaziyseniz yardım edebiliyorlar ama kamu spotunda öyle demiyorlar. Neyse yazılanları okudum çıkardığım sonuç bireylerin birey olduğu durumlar için geçerli kimse karımı ve kızımı nasıl ailesinden koruyacağımdan bahsetmiyor. herkes boşan diyor kimse koru demiyor. Ben evlenirken boşanmak için imza atmadım bu durumu düzeltecek her hangi bir yasada da yok ailelerin yarattıkları sorunları çözmek sadece boşanmaktan mı geçmekte. cezai müedeler sadece erkekleri kapsamakta buda gelecek neslin evlenmemesini teşvik etmekte kadınlarımızı bir materyal olarak yada nesne olarak gören bir topluma sürüklemekte. kadınların ve erkeklerin özgürlükleri sahip oldukları çalışma alanları endüstri üretim vs. ile desteklenmedikçe bırakın geleceği şimdi bile evlilikle gelen cezalar kadını dolandırıcılığa erkeğin kendini savunma amaçlı evlilikten kaçmaya itmekte buda yakın bir gelecekte bilikte yaşayalım ama evlenmeyelim diyen nesli getirecektir kültürümüz tamamen yok olmakta çalışma alanı da bunu desteklemez ise kadınlarımız iş bulamaz ise rusyadan beter olacağız kadınlarımız kızlarımız başka ülkelerde ekmek arayacak erkeklerimiz ise bunu sindirmeye çalışmadan öylece kabul edecek neyse bu benim ön görüm doğru yada yanlış sürçü lisan ettiysem affola. Benim sorunuma gelince eğer bu ülkede bana yardım edecek bir birim var ise lütfen yazın saygılarımla.

  4. Eşim le ayrılma noktasındayim 1 çocuğumuz var 10 yıllık evliyim hep olmadık yere kavga ettik ama sayımızı bozmadık ama bu kuslukler çok oldu ve bu herzaman böyle olcak diye inancı kalmadı onu çok seviyorum ve bu evliligi nasil kurtarır im yardimci olursaniz sevinirim 2 haftadir ablasında kaliyor ve her gittiğimde görüşmek istemedi olmucagini söylüyor ama onu tekrar kazanmak istiyorum..saygilarimla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.