Evliliği Kurtarmak İçin Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Yapmanız gereken ilk şey, evliliğinizi kurtarabileceğinize inanmaktır.

Evliliği Kurtarmak İçin “Yapılması” Gerekenler

1. Eşinize ve Evliliğinize Zaman Ayırın

Günümüzde binlerce başka gerekli/gereksiz konusunun gündelik hayatımızın ne kadar büyük bir kısmını kaplamaktadır ancak evliliğinize zaman ayırmamak sorunların başlangıç noktasıdır. Bu herkesin yaşayabileceği bir durumdur, hayatınızı kazanmakla o kadar meşgulsünüzdür ki eşinizi ihmal edersiniz. Çok geç olmadan önce eşinizi ihmal edip etmediğinizi düşünün ve eğer ediyorsanız ona ve evliliğinize zaman ayırmaya başlayın.

2. Cinsel Hayatınıza Önem Verin

Sorunlu evliliklerde eksik olan bir başka şey de cinsel yaşantıdır. Evliliklerde cinsel yaşam sadece fiziki hazzın ötesinde, duygusal bir bağ da geliştirmek demektir. Kendinize evliliğinizdeki sorunlardan birinin cinsel yaşantınızdaki mutsuzluk olup olmadığını sorun.

3. Hisleriniz ve Düşünceleriniz Konusunda Açık Olun

Duygu ve düşüncelerinizi eşinizle paylaşıyor ve onu hayatınızın bir parçası mı yapıyorsunuz yoksa bunun yerine içinize kapanıp sorunlarınızı kendiniz mi çözmeye çalışıyorsunuz? Eğer eşinizin duygusal olarak dışlarsanız, evliliğinizde yakınlık ve mahremiyet kalmamış demektir ve bu konuda bir şeyler yapmanızın zamanıdır.

4. Eşinizle Sorunlarınızı Paylaşın

Eşinizle sorunlarınız ve endişeleriniz hakkında konuşmak için elinizden geleni yaptığınıza emin olun. Sıklıkla insanlar bir durum hakkında fazla endişeli olurlar ve bu durumu eşleriyle paylaşmak yerine kendileri çözmeye çalışırlar. Ama bu büyük bir hatadır çünkü ondan yardım almanız gereken bir durumda onu dışarıda bırakmış olursunuz.

5. Eşinize Önemli Olduğunu Hissettirin

Bu zannedildiği kadar zor değildir. İnisiyatif alın, hiç beklemedikleri bir gün onu sürpriz bir akşam yemeği ya da eğlenceli bir gezi ile şaşırtın. Eşiniz ona değer verdiğiniz için kendi planlarınızdan vazgeçtiğinizi fark ettiğinde bu evliliğinize çok olumlu yansıyacaktır.

Evliliği Kurtarmak İçin “Yapılmaması” Gerekenler

Evliliği kurtarma yolunda kesinlikle düşmemeniz gereken hatalar; Bunları asla yapmayın…

1. Ağlayıp Yalvarmak

Bir evliliği kurtarmak istediğinizde şansınızı artırmak için yalvarmak ve ağlamak çok yanlıştır. Siz böyle yaptığınızda karşı tarafın ne hissetmesini bekliyorsunuz? Eşiniz siz ağladığınızda ya da yalvardığınızda oldukça rahatsız olacak ve evliliğinizi kurtarma yolunda olumlu bir adım yerine bunu aslında sorunun ne olduğuyla alakalı hiçbir fikriniz olmadığını düşünerek sizden daha da uzaklaşacaktır.

2. Baskı Altına Almak

Eşinizi sorunun ne olduğunu anlaması konusunda baskı altına almak, sorunun sizden kaynaklanmadığını anlatmaya çalışmak ve onunla tartışmak yalnızca işleri olduğundan daha da kötü bir hale getirecektir. Eşiniz sorunları kabul edip çözüm yolu bulmaya çalışmak yerine hatayı ve suçu onun üzerine atarak sorumsuz davrandığınızı düşünecektir.

3. Eşinizin Her İstediğine Evet Demek

Eşinizin her istediğine evet diyerek kendi isteklerinizden vazgeçmek… Eğer evliliğinizde denge olmazsa siz de mutlu olamazsınız. Eşinizin her istediğini yaparak kendi isteklerinizden vazgeçmek sorunlarınızın uzun vadeli çözümü değildir. Eşinize sizi ve yaptıklarınızı nasıl takdir edeceğini öğretmek yerine sizden nasıl faydalanacağını öğretmiş olursunuz.

4. Bunalımda Olduğunuzu İfade Etmek

Evliliğiniz sallantıdayken eşinize bunalımda olduğunuzu ve ona ne kadar çok ihtiyacınız olduğunu söylemek pek de iyi bir fikir değildir. Ona olan ölümsüz aşkınızdan bahsetmek evliliğinizi kurtarma konusunda yardımcınız olmayacaktır.

TAVSİYELER

Evliliği kurtarmak isteyen bayanlar için bu e-kitap rehber olacaktır. İnceleyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.