Ev Tipi Su Arıtma Sistemleri ve Faydaları

Ev tipi su arıtma sistemlerinin faydaları saymakla bitmez. Arıtılmış su, zararlı mineral tuzları ihtiva etmediği için kanın dolaşım hızını artırır. Bu da vücuda zindelik verir. Arıtılan su hücrelerden zararlı karışımların atılmasını kolaylaştırır. İdeal içme suyudur. Kalitelidir. İçinde standartlar nispetinden 40mg/lt den daha az çözünmüş madde bulunduğu için içmeye uygun kalitededir. Yumuşaktır. Çok az miktardaki kalsiyum ve magnezyum iyonları sayesinde en çok tercih edilen kaynak sularına benzer…

Ev tipi su arıtma sistemlerinin son modelleri eski modellerden farklı olarak kompakt ve dekoratif görünümlüdür. Tezgah altı ve tezgah üstü modelleri vardır.

Kullanılan 5 adet filtre birbirine plastik borularla bağlanmıştır. Filtrelerin her birinin değişik boyutlardaki kirliliği süzme işlevi vardır. Örneğin, ilk filtre en kaba partikülleri süzerken en son filtre virüsleri ve metal tuzlarını süzmektedir. Bütün bu filtre grubunu geçen, arıtılmış su 6-8 litrelik bir depoda kullanıma hazır bekler. Depodan eksilen suyun yerine filtre edilen aynı miktar su dolar. Dolayısıyla şehir şebekesindeki su kesilmedikçe temizlenmiş, filtre edilmiş içme suyu kalitesine gelmiş suyun tükenme olasılığı yoktur.

Bütün filtreler ve su haznesi beyaz eşya görünümlü plastik bir kutu içine yerleştirilmiştir. Eski modellerin parça, parça filtre ve borulardan oluşan itici dış görüntüsü yerine tezgah altında veya üstünde çok şık duran bir beyaz eşyaya dönüşmüştür.

Tezgah altı modellerde sistemden elde edilen su halihazırda kullanılan evyenin hemen yanına açılan bir delikten geçirilen boruya küçük, krom rengi bir su musluğu bağlanarak kullanıma hazır hale getirilir.

İstenirse sistemden plastik ince bir boruyla buzdolabının buzluğuna veya su sebiline de arıtılmış su bağlanabilir. Bu sayede buzdolabının sebilinden soğuk su içilebildiği gibi buzluğundan da kristal görünümlü, hiçbir koku ihtiva etmeyen ve tortu bırakmayan buz elde edilir.

Bu sistemleri satan tecrübeli firmalar bahsi geçen bütün bağlantı ve montajları gelecekte hiçbir sorun çıkarmayacak şekilde ustaca yapabilmektedirler. Son yıllarda Türkiye’de de imalatı yapılan ev ve ofis tipi su arıtma sistemleri ABD ve AB’ye bile ihraç edilmektedir. Özellikle Ankara’da bulunan bir firmanın patentli ürünleri herkeste güven uyandıracak kalitededir. Bu firmada su sebili gibi dizayn edilmiş, ikiz evyeli model ofislere damacana su ve ayrıca soğutucu su sebili almayı satın almayı gereksiz kılabilir. Böylelikle yıllık içme suyu masrafı önemli oranda azalmış olur.

Arıtma Sistemi Nasıl Çalışır?

Ters Ozmoz (Reverse Ozmozis-RO)

Ters Ozmoz Yöntemi, içme suyu elde etmek için kullanılan en gelişmiş ve en yaygın teknolojidir. İlk olarak NASA tarafından, uzay kapsülünde kısıtlı alanda, atık sudan içme suyu elde etmek için geliştirilmiştir. Daha sonra, gelişen teknolojiyle birlikte, evlerde kullanılmak üzere yaygınlaştırılmıştır. Katkı maddesi gerektirmeyen bir fiziksel arıtımdır.

Basınçlı su, gözenekleri milimetrenin milyonda birinden daha küçük olan membran filtreden geçirilerek, ayrıştırılır. “Membran Filtre Modülü”nün; bir girişi, iki çıkışı bulunur. Basınç sayesinde membran gözeneklerinden geçebilen su arıtılmış su çıkışından, geçemeyen karışımlı su ise atık su çıkışından atılır.

Bu işlem sırasında suda bulunan çözünmüş maddelerin %90’ından fazlası, mikroorganizmalar ve zararlı maddelerin tamamı, atık su ile dışarı atılarak, sağlıklı mineral yapısıyla suyun özü elde edilir. “Membran Filtre” 3 kat ‘kompozit polyamid’ kumaştan oluşan, yarı geçirgen bir zardır. Bilinen en küçük virüs, membran gözeneğinden 20 kat daha büyüktür ve asla geçemez. “Ters Ozmoz” teknolojisine sahip her arıtma sistemi aynı kalitede içme suyu üretemez. Sistemde kullanılan filtre malzemeleri, arıtılan suyun kalitesini doğrudan etkiler.

Ev tipi su arıtma sistemlerinin üretimini bilimsel bir şekilde yapan Ankara’daki bir firma sistemde sırayla aşağıdaki filtreleri kullanmaktadır.

1. Aşama: Mikro Filtre

Makineye giren su, ilk olarak “Mikro Filtre”de, 5 mikron düzeyinde filtre edilerek, çamur, pas, asbest gibi tortulardan temizlenir. Berrak bir hale gelir.

2. Aşama: Ön Poli Blok Filtre
2. aşamada, başta klor olmak üzere, suya kötü koku ve tat veren tüm kimyasal karışımlar arıtılır.

3. Aşama: Ön Poli Granül Filtre
Hiper Filtreyi (Membran) korumak için, bir kere daha 2. aşamada yapılan işlem tekrarlanır.

4. Aşama: Hiper Filtre (Membran)
“Hiper Filtre”ye gelen basınçlı su, gözenekleri milimetrenin milyonda birinden çok daha küçük olan membrandan geçerek, molekül düzeyinde filtre edilir. Bu işlem sırasında suda bulunabilecek zararlı karışımların ve mikropların tamamı dışarı atılır. Sudaki çözünmüş madde miktarı (TDS) ortalama % 90 düşürülerek, suyun özü elde edilir.

5. Aşama: Son Poli Filtre
Son “Poli Filtre”de, suyun tadı ve kokusu son bir kere daha iyileştirilerek, ideal içme suyu haline getirilir. İçme suyu arıtma sistemlerinde yer alan tüm filtreler, belirli bir kullanım süresinden sonra ömrünü tamamlar. Bu yüzden, tıkanmasalar bile, periyodik olarak değiştirilmeleri gerekir.

İdeal Şekilde Arıtılmış Suyun Nitelikleri

  • İdeal içme suyudur.
  • Berraktır. İçinde tortu bulunmaz. Pas, çamur, asbest gibi borulardan geçen tanecikler olmaz.
  • Kokusuzdur. Klor ve suya kötü koku ve kötü tat veren kimyasal karışımlar içermez.
  • Sağlıklıdır. Herhangi bir mikro organizma barındırmaz. Arsenik, nitrit, kurşun, cıva, asbest veya bunların karışımları içermez.
  • Kalitelidir. İçinde standartlar nispetinden 40mg/lt den daha az çözünmüş madde bulunduğu için içmeye uygun kalitededir.
  • Yumuşaktır. Çok az miktardaki kalsiyum ve magnezyum iyonları sayesinde en çok tercih edilen kaynak sularına benzer.
  • Tazedir. Şelale suyu gibi bol miktarda oksijen içerir. Uzun süre beklemediği ve hep yenilendiği için tazedir.
  • Ekonomiktir. Damacana veya pet şişe sularla kıyaslandığında neredeyse bedavaya gelir.
  • Zahmetsizdir. Damacana taşıma sorunu yoktur. Musluğu açmak yeterlidir.

Arıtılmış Suyun Sağlığımız İçin Faydaları

Su içinde bulunma olasılığı olan bütün kimyasal karışımlar, topraktan suya geçen tarım ilaçları, hastalık unsuru parazit, bakteri ve virüsler filtre edildiği için bizi hastalıklardan korur. İçilebilecek en sağlıklı sudur.

Bileşiminde zor emilen madeni tuzlar olmadığı ve hızla emildiği için sindirim, dolaşım sistemine ve üriner sisteme fazla yük olmaz. İçerdiği düşük sodyum ve potasyum oranıyla yüksek tansiyonlu kişiler için uygundur. Vücudun su tutmasına neden olan sodyum klorür gibi mineral tuzlar olmadığı veya asgari düzeyde olduğu için kilomuzu artırmaz, ödemler oluşmaz.

Zararlı mineral tuzları ihtiva etmediği için kanın dolaşım hızını artırır. Bu da vücuda zindelik verir.

Hücrelerden zararlı karışımların atılmasını kolaylaştırır.

Deriyi nemli ve taze tutar.

Diğer Faydaları

Damak tadımıza uygundur. Hatta birçok damacana suyundan daha lezzetlidir.

Bunun bir nedeni de içindeki kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum gibi mineraller ideal seviyede, yani yumuşak su niteliğindedir.

Bu sudan yapılan çayın, kahvenin ve diğer içeceklerin orijinal lezzetleri, doğal renkleri, kokuları değişmez.

Keza yapılan yemeklerin tadını değiştirmez.

Çaydanlık ve cezvelerde kireç tabakası oluşturmaz.

Bu sudan yapılan buzlar kristal cam gibi, renksiz, kokusuz, tortusuzdur.

Marketlerden su taşımaya veya sucuya damacana su sipariş etmeye gerek kalmaz. Su bitti ya da kalan su bir gün daha yeter mi acaba endişesi yaşatmaz. Boş damacanalara, dolu damacanalara koyacak yer aramak gerekmez.

Üstü pompalı mavi damacanalarımıza  güle, güle deme zamanı geldi. Evimiz veya ofisimiz kaliteli bir su arıtma sistemini hak ediyor artık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ev veya Ofis için Mobilya ve Dekorasyon Mağazaları Alışveriş Kuponları – Şubat, 2024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.