obilir > Konular > Sağlık > Kilo Kontrolü > Ev İçin İdeal Koşu Bandı Nasıl Seçilir?

Ev İçin İdeal Koşu Bandı Nasıl Seçilir?

Ev İçin İdeal Koşu Bandı Seçimi

Ev konforunda spor yapmanın keyfine diyecek yok. İstediğiniz ortama koyarak rahat bir şekilde spor yapmanızı sağlayan bu koşu bantları özellikle kış günlerinde uzun yürüyüşler ya da tempolu koşular için ideal. Koşu bandı sayesinde kilonuzu ve formunuzu koruyabilir, yaptığınız diyeti destekleyerek daha hızlı kilo verebilirsiniz…

Evde koşu bandı kullanmak isteyenlerin ilk aklına gelen sorulardan biri ev için uygun koşu bandı nasıl olmalı ve hangi koşu bandını almalıyım oluyor. Satın almayı düşündüğünüz koşu bandı detaylarını incelerken nelere dikkat edeceğinizi bilmelisiniz.

İşte size rehber olması için birkaç madde…

1- Koşu Bandının Motor Gücü Nedir, Ne Olmalı?
Koşu bandı özelliklerine bakarken ilk karşılaşacağınız şey motor gücü değeri. Koşu bandının motor gücü taşıma kapasitesi ile ilgili bir değerdir. Örneğin motor gücü 2hp AV olan bir koşu bandının ortalama taşıma kapasitesi 110kg’dır.

2- Taşıma Kapasitesi Ne Olmalı?
Koşu bandının taşıma kapasitesi değeri kullanacak kişinin ağırlığından en az %20 daha yüksek olmalı. Mesela 100kg olan birisi için koşu bandı taşıma kapasitesi en az 120Kg olmalıdır.

3- Hız
Ev tipi koşu bantları genellikle 12 ve 14 km/saat hızındadır. Bu değerlere göre saatte maksimum 14 km hızla koşabilirsiniz. (tempolu bir yürüyüş hızı saatte yaklaşık 6 km). Yine de bundan daha yavaş veya daha hızlı koşu bantları da bulmak mümkün. Çok iyi bir koşucuysanız “km/saat” değeri daha yüksek bir koşu bandı alabilirsiniz.

4- Bandın Yürüme Alanı
Koşu bantları ortalama 40x120cm ebadında. Bu ortalama fiziksel değerlere sahip çoğu insan için uygundur (Yine de bu değerin altına düşmemeye çalışın). Fiziksel özelliğiniz ve yürüyüş şeklinize göre daha geniş almayı düşünebilirsiniz. Genişlik arttıkça koşu bandının fiyatı da artacaktır.

5- Bandın Eğimi
Yokuş aşağı ve yokuş yukarı yürümenizi/koşmanızı sağlamak için bazı koşu bantları eğimlidir. Yürüyüşü zorlaştırmak ve farklı kas gruplarını çalıştırmak istiyorsanız eğimli bir koşu bandı tercih edebilirsiniz. Eğim sayesinde daha çok kalori harcayarak hızlı kilo verebilir ve kondisyonunuzu artırabilirsiniz.

6- Esnek Zemin
Yürürken veya koşarken zemine darbe uygulamış oluruz. Esnek zemin bu darbeyi emer, şiddetini azaltarak dizlerin, eklem ve kasların korunmasını sağlar. Bu sayede dizlerde baskı ve  bacaklarda ağrı oluşmaz. Eğer kilonuz çok yüksekse koşmak yerine tempolu yürüyüş yapın ki dizleriniz ağrımasın.

7- Emniyet Mandalı
Yürürken üzerinize tutturacağınız emniyet mandalı (veya anahtarı), olası bir düşme durumunda koşu bandını otomatik olarak durdurur.

ev-icin-katlanabilen-kosu-bandi8- Kurulu Ebadına Bakın
Evde ne kadar yer kaplayacak, öğrenin. Ev için ideal koşu bandı ararken evinizde koyacağınız yeri düşünün. Koşu bandını koyacağınız alanın darlığına göre seçim yapmalısınız. Evde hareket alanınızı kısıtlamamalı.

9- Katlanabilsin
Katlanabilir koşu bantları ev için en idealidir. Dilediğiniz zaman katlayıp daha az yer kaplamasını sağlayabilirsiniz. Katlanabilir, tekerlekli ve taşınabilir olsun.

10- Tutunma Kolu
Tutunmak için kolları olsun. Denge problemi olan ve yürürken kendini güvende hissetmek isteyenler için tutunma kolları önemlidir.

11- Gösterge Paneli
Dijital ekranlı gösterge paneli gelişiminizi takip etmenizi sağlar. Hazır programlar sayesinde farklı zorluk seviyeleri seçerek daha hızlı kalori yakmayı hedefleyebilirsiniz. En önemlisi de nabız atım sayısını gösteren bölümdür. Bu bölümde nabzınızı izleyerek, gerekirse temponuzu düşürebilirsiniz.

12- Egzersiz Sırasında Ne Yapmak İstersiniz?
Kitap okumak için özel bölmesi olan, müzik dinlemek için mp3 girişi ve hoparlörleri olan bir koşu bandı tercih edebilirsiniz.

13- Koşu Bandı Fiyatları
Koşu bandı fiyatları taşıma kapasitesine göre değişir. Örneğin 110kg taşıyan bir koşu bandı daha uygun fiyatlı iken, 150kg taşıyan iyi bir koşu bandı fiyatı daha yüksektir.

Uygun Fiyatlı Koşu Bantları Arasından Seçtiklerimiz

Dynamic FluenceM Plus Motorlu Masajlı Koşu Bandı

110kg’a kadar taşır
Kilosu 110kg ve altı olanlar için uygun. 3 kademeli ayarlanabilen eğim özelliği sayesinde hızlı kilo vermenize ve kalori yakmanıza yardımcı olur. Darbe emici zemin sistemi koşarken eklemlerde (özellikle dizlerde) oluşacak baskıyı azaltır. Bütünleşik masaj motoru ve masaj kemeri sayesinde bacak, selülit, bel, sırt ve omuz bölgelerine masaj yapabilirsiniz. Mekik çekmek için tasarlanmış “sit up” aparatı kullanarak mekik egzersizi yapılabilir.

Dynamic FluenceM Plus Motorlu Masajlı Koşu Bandı Özellikleri

Motor Gücü: 2 HP AV
Taşıma Kapasitesi: 110kg
Hız: 1 – 12 km/h
Katlanma: Katlanabilir, tekerlekli, taşınabilir
Yürüme Alanı: 42cm x 125cm
Eğim: 3 kademeli ayarlanabilen manuel eğim
Program Sayısı: 12 hazır + 1 manuel program
Nabız Ölçme: Elden nabız ölçer
Zemin Sistemi: Double Deck Sistemi (Darbe emici özel çift katmanlı zemin)
Emniyet Anahtarı: Emniyet anahtarı sayesinde tehlike durumunda otomatik olarak durur
Masaj Kemeri: Vücudunuzun her bölgesine masaj yapabileceğiniz şekilde tasarlanan masaj kemeri cihazın ön kısmında bulunuyor
Diğer: MP3 girişi ve hoparlörleri mevcut. Kitap koymak için özel bölmesi var.

VOIT Balance Plus Masajlı Koşu Bandı

120 Kg’a Kadar Taşır
Koşu bandı kategorisinde bilinen marka olan Voit’in ev için tasarlanmış ve çok satan modeli. 2,5HP AV masaj, mekik, twister, mp3 girişi ve hoperlör mevcut. İnterspor garantisiyle satışa sunuluyor. Ücretsiz kargo ve montaj imkanı var.

VOIT Balance Plus Masajlı Koşu Bandı Özellikleri

Motor Gücü: 2.5 hp AV
Gösterge Tipi: Mavi arka ekran ışıklı LCD
Gösterge Bilgileri: Hız, zaman, mesafe, nabız, kalori, body flat
Hız: 0.8-12 km/h, Program: 12 hazır program +1 manuel program
Bant Ebatları: 42×122 cm
Eğim: 3 kademeli manuel eğim
Katlanma Özelliği: Katlanabilir
Ağırlığı: Net:58kg
Nabız Ölçme: Elden nabız ölçer
Zemin Sistemi: Soft Flex zemin

Dunlop Action 3 HP Motorlu Otomatik Eğimli Koşu Bandı

135kg’a kadar taşır
44x132cm koşu alanına sahip ve max. 18km/saat motoru bulunuyor. Amortisörü sayesinde koşu bandını belinizi zorlamadan katlayabilir ve açabilirsiniz. Diğerlerinde olduğu gibi koşarken zemin sertliğinden dolayı eklemlere binen yükü azaltan esnek zemin sistemi bulunuyor.

Dunlop Action 3 HP Motorlu Otomatik Eğimli Koşu Bandı Özellikleri

Motor Gücü Sürekli: 3 hp
Taşıma Kapasitesi: 135kg
Hız: Max 18km/saat
Katlanma: Katlanabilir, taşınabilir
Ağırlığı: 70kg
Yürüme Alanı: 44x132cm
Eğim: Otomatik eğim özelliğine sahip
Program Sayısı: 15 hazır program ve kendi hedeflerinize uygun oluşturabileceğiniz manuel programı mevcut
Nabız Ölçme: Her iki tutma kolundan da istediğiniz her zaman nabız ölçümü yapabilirsiniz
Emniyet Anahtarı: Emniyet anahtarı sayesinde tehlike durumunda otomatik olarak durur

Hattrick Expert 3Hp Otomatik Eğimli Koşu Bandı

150kg’a kadar taşır
Kilonuz 150 ve altındaysa bu koşu bandını seçebilirsiniz. 51x140cm yürüme alanına sahip. Katlanabilir ve tekerlekleri sayesinde kolayca taşınabilir. Evde kullanılabilir. Güvenli anahtar sistemi mevcut. Body fat ile vücut yağı ölçülebilir. Dizlerde oluşacak baskıyı engellemek için “air shock” adı verilen sisteme sahip. Mp3, sd kart, USB gibi giriş özellikleri bulunuyor. Ana konsolunda su ve telefon bölmesi, ayrıca elden nabız ölçme özelliği var. Amortisörlü (Emniyetli Yavaş Açılma EFS Sistemi).

Hattrick Expert 3Hp Otomatik Eğimli Koşu Bandı Özellikleri

Taşıma Kapasitesi: 150 kg
Motor Gücü Sürekli: 3.0 hp. DC MOTOR
Motor Gücü Max.: 6.0 hp
Bant Ebatları: 51 x 140 cm
Eğim: % 0-15 otomatik eğim
Katlanabilme: Var
Hız: 1 – 18 km/s
Mp3 Çalar: Var
Nabız Ölçme Sistemi: Var
Program Sayısı: 1 Manuel, 10 Hazır program
Vücut Yağ Oranı Ölçme: Var
Zemin Türü: Flex Zemin (Darbe emici tartan zemin)

Ultima DC-3000 Masajlı Motorlu Koşu Bandı

100kg’a kadar taşır
Masaj yapabilen ve mekik aparatı olan bir koşu bandı. 110kg taşıma kapasitesi var. Darbe emici amortisör sistemi mevcut. Yürüme bandı 43x126cm ebadında. LCD elektronik ekran kontrol panelinde hız, zaman, mesafe, kalori, nabız, program, hız azaltma ve arttırma, nabız ölçer bulunuyor. Egzersiz sonrası kaslarınızı gevşetmek veya selülitlerden kurtulmak için masaj cihazındaki anti-selülit kemeri kullanabilirsiniz. Hidrolik sistem sayesinde kolay katlanıp, tekerlekleriyle taşınabilir.

Ultima DC-3000 Masajlı Motorlu Koşu Bandı Özellikleri

Motor Gücü: 2,75hp DC Motor
Taşıma Kapasitesi: 100kg
Hız: 1,0 – 14,0 km/saat
Katlanma: Katlanır, tekerleği sayesinde kolayca taşınır
Ağırlık: 56kg
Yürüme Alanı: 43x126cm
Eğim: 3 kademeli manuel eğim
Nabız Ölçme: Ön panelde nabız ölçme mekanizması bulunuyor. Elden nabız ölçer
Zemin Sistemi: Darbe emici esnek zemin (süspansiyonlu)
Emniyet Anahtarı: Var
Masaj Kemeri: Var
Mekik Aparatı: Var
Diğer: Harici ses sistemi

TAVSİYELER

Satın almak istediklerinizi bu linke tıklayıp ONLINE SATIŞ SİTESİ üzerinde görebilirsiniz. Açılan sayfaya istediğiniz ürünün adını girip inceleyin, fiyatına ve kullanıcı yorumlarına bakıp değerlendirin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir