Uygun Fiyatlı En İyi Koşu Bandı Nasıl Seçilir?

Ev konforunda spor yapmanın keyfine diyecek yok. İstediğiniz ortama koyarak rahat bir şekilde spor yapmanızı sağlayan ve tavsiye edilen bu koşu bantları özellikle kış günlerinde uzun yürüyüşler ya da tempolu koşular için ideal. Koşu bandı sayesinde kilonuzu ve formunuzu koruyabilir, yaptığınız diyeti destekleyerek daha hızlı kilo verebilirsiniz…

Ev İçin İdeal Koşu Bandı Seçimi

Evde koşu bandı kullanmak isteyenlerin ilk aklına gelen sorulardan biri ev için uygun koşu bandı nasıl olmalı ve hangi koşu bandını almalıyım oluyor. Öncelikle sessiz çalışan koşu bantları ev için en ideal olanlar. Ancak satın almayı düşündüğünüz koşu bandı detaylarını incelerken nelere dikkat edeceğinizi de bilmelisiniz.

İşte size rehber olması için birkaç madde…

1- Koşu Bandının Motor Gücü Nedir, Ne Olmalı?
Koşu bandı özelliklerine bakarken ilk karşılaşacağınız şey motor gücü değeri. Koşu bandının motor gücü taşıma kapasitesi ile ilgili bir değerdir. Örneğin motor gücü 2hp AV olan bir koşu bandının ortalama taşıma kapasitesi 110kg’dır.

2- Taşıma Kapasitesi Ne Olmalı?
Koşu bandının taşıma kapasitesi değeri kullanacak kişinin ağırlığından en az %20 daha yüksek olmalı. Mesela 100kg olan birisi için koşu bandı taşıma kapasitesi en az 120Kg olmalıdır.

3- Hız
Ev tipi koşu bantları genellikle 12 ve 14 km/saat hızındadır. Bu değerlere göre saatte maksimum 14 km hızla koşabilirsiniz. (tempolu bir yürüyüş hızı saatte yaklaşık 6 km). Yine de bundan daha yavaş veya daha hızlı koşu bantları da bulmak mümkün. Çok iyi bir koşucuysanız “km/saat” değeri daha yüksek bir koşu bandı alabilirsiniz.

4- Bandın Yürüme Alanı
Koşu bantları ortalama 40x120cm ebadında. Bu ortalama fiziksel değerlere sahip çoğu insan için uygundur (Yine de bu değerin altına düşmemeye çalışın). Fiziksel özelliğiniz ve yürüyüş şeklinize göre daha geniş almayı düşünebilirsiniz. Genişlik arttıkça koşu bandının fiyatı da artacaktır.

5- Bandın Eğimi
Yokuş aşağı ve yokuş yukarı yürümenizi/koşmanızı sağlamak için bazı koşu bantları eğimlidir. Yürüyüşü zorlaştırmak ve farklı kas gruplarını çalıştırmak istiyorsanız eğimli bir koşu bandı tercih edebilirsiniz. Eğim sayesinde daha çok kalori harcayarak hızlı kilo verebilir ve kondisyonunuzu artırabilirsiniz.

6- Esnek Zemin
Yürürken veya koşarken zemine darbe uygulamış oluruz. Esnek zemin bu darbeyi emer, şiddetini azaltarak dizlerin, eklem ve kasların korunmasını sağlar. Bu sayede dizlerde baskı ve  bacaklarda ağrı oluşmaz. Eğer kilonuz çok yüksekse koşmak yerine tempolu yürüyüş yapın ki dizleriniz ağrımasın.

7- Emniyet Mandalı
Yürürken üzerinize tutturacağınız emniyet mandalı (veya anahtarı), olası bir düşme durumunda koşu bandını otomatik olarak durdurur.

ev-icin-katlanabilen-kosu-bandi

8- Kurulu Ebadına Bakın
Evde ne kadar yer kaplayacak, öğrenin. Ev için ideal koşu bandı ararken evinizde koyacağınız yeri düşünün. Koşu bandını koyacağınız alanın darlığına göre seçim yapmalısınız. Evde hareket alanınızı kısıtlamamalı.

9- Katlanabilsin
Katlanabilir koşu bantları ev için en idealidir. Dilediğiniz zaman katlayıp daha az yer kaplamasını sağlayabilirsiniz. Katlanabilir, tekerlekli ve taşınabilir olsun.

10- Tutunma Kolu
Tutunmak için kolları olsun. Denge problemi olan ve yürürken kendini güvende hissetmek isteyenler için tutunma kolları önemlidir.

11- Gösterge Paneli
Dijital ekranlı gösterge paneli gelişiminizi takip etmenizi sağlar. Hazır programlar sayesinde farklı zorluk seviyeleri seçerek daha hızlı kalori yakmayı hedefleyebilirsiniz. En önemlisi de nabız atım sayısını gösteren bölümdür. Bu bölümde nabzınızı izleyerek, gerekirse temponuzu düşürebilirsiniz.

12- Egzersiz Sırasında Ne Yapmak İstersiniz?
Kitap okumak için özel bölmesi olan, müzik dinlemek için mp3 girişi ve hoparlörleri olan bir koşu bandı tercih edebilirsiniz.

13- Koşu Bandı Fiyatları
Koşu bandı fiyatları taşıma kapasitesine göre değişir. Örneğin 110kg taşıyan bir koşu bandı daha uygun fiyatlı iken, 150kg taşıyan iyi bir koşu bandı fiyatı daha yüksektir.

Tavsiye Edilenler

Yukarıdaki özelliklerde ve fiyatı uygun, ev için ideal koşu bantları. İnternetten satın alabilir ve kendiniz kurabilirsiniz.

100-110kg Taşıma Kapasiteli Koşu Bantları

120kg Taşıma Kapasiteli Koşu Bantları

130kg Taşıma Kapasiteli Koşu Bantları

135kg Taşıma Kapasiteli Koşu Bantları

140kg Taşıma Kapasiteli Koşu Bandı

İnternette koşu bandı ve benzeri ürünleri oldukça uygun fiyata satın almak mümkün. Örneğin; Hepsiburada, N11, Gittigidiyor ve Trendyol gibi siteler cazip indirimler sunuyor. Tıkladığınızda açılan sayfadan günün kampanyalarına bakabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spor/Outdoor ve Ayakkabı Mağazaları İndirim Kuponları – Mayıs, 2024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.