Estetik Cerrahi ve Estetik Ameliyat Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Estetik Cerrahi, insan vücudunun hemen her tarafı ile ilgili estetik ameliyatları kapsamaktadır. Özellikle estetik ameliyat öncesinde hastanın konu ile ilgili yeteri kadar aydınlatılması, bilgilendirilmesi çok önemlidir…

Estetik Cerrahi

Estetik Cerrahi, günümüzde önemli gelişmeler göstermiştir. Estetik kelimesi kısaca göze hoş görünen olarak tanımlanabilir. Göze hoş görünen bir nesnenin güzelliği ise, onu oluşturan birimlerin uyumuna bağlıdır. Bu uyum, tabiatta altın oran olarak bilinir. Kısaca altın oran, büyük kısmın küçük kısma oranıdır. Bu oranın tabiattaki varlıkların neredeyse tümünde sabit bir oran olduğu ortaya konmuştur. Öyleyse, estetik bir yüz görünümü sağlamak için altın oran gözönüne alınmalıdır.

Estetik Cerrahi, insan vucudunun neredeyse her tarafının ameliyatları ile ilgilidir. Yüz estetiği konusu içinde burun estetiği, kepçe kulak estetiği, yüz germe, kaş estetiği, göz kapağı estetiği girer.

Vücut estetiği konuları içine karın germe estetiği, meme estetiği meme küçültme, göğüs büyütme, göğüs dikleştirme girer. Cinsel estetik konuları içine vajina estetiği, vajina daraltma, doğum yırtığı estetiği, labioplasti, vajina dudak estetiği konuları girmektedir. Estetik Cerrahi bunların dışında ameliyatsız uygulamalar ile de uğraşır. Bunlar arasında dolgu, botoks sayılabilir.

Estetik Cerrahi branşının çok ilerlemesine karşın oldukça fazla sayıda hatalı ameliyatlar da yapılabilmektedir. Estetik Cerrahın tecrübesi, belli konuda yaptığı ameliyat sayısı burada önem kazanmaktadır. Sadece bir konuda çok ameliyat yapmak da yeterli değildir. Cerrah, yaptığı her ameliyatın sonuçlarını takip ederek özeleştirisini doğru yapmalı ve her vakadan ders çıkarmalıdır. Böylece o konuda kendini geliştirebilir. Bunun yanında bilimsel dergilerde çıkan yayınları takip etmek, yeniliklerden haberdar olmak gerekir.

Estetik Cerrahide diğer önemli konu hasta ile karşılıklı oturup yeterli zamanı ayırarak hastanın isteklerinin ve özellikle ruhsal yapısının analiz edilmesi gerekir. Ancak bu şekilde doğru bir karara varılabilir. Yapılacak estetik ameliyat hakkında hasta ayrıntılı olarak bilgilendirilmeli, ameliyatın riskleri sonuçları anlatılmalıdır. Buna karşılık hastanın estetik ameliyat ile ilgili beklentileri iyi anlaşılmalıdır. Gerçekleşmesi mümkün olmayan istekler hakkında doğru karar verilmelidir. Kısaca estetik girişimden çok mükemmel bir sonuç bekleyen, aşırı beklenti içinde olan hasta estetik ameliyat için uygun bir aday değildir. Her ameliyat kesisi iz bırakır. Oluşacak izin miktarı genişliği önceden bilinemez. Özellikle dikiş hattının gergin olması izi arttıran bir nedendir. Estetik ameliyat öncesinde hastaya yara izi örneklerinin gösterilmesi çok yararlı olur.

 

Prof. Dr. Kutlu Sevin, Ankara Tıp Fakültesi Estetik Plastik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesidir. Estetik Cerrahi sitesinde daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. http://www.estetiks.com/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Parfüm, Kozmetik ve Güzellik Mağazaları Alışveriş Kuponları – Aralık, 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir