Estetik Cerrahi Gerçekleri, Estetik Operasyon Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Estetik açıdan problem yaşayanların en büyük sorunudur doğru estetik cerrahı bulmak. Ortalıkta dolanan bir dizi kafa karıştırıcı bilginin içinde “hangi doktor” arayışına ışık tutacak, estetik bir operasyon öncesinde bilmeniz gereken önemli ipuçlarını bu makalemde sizlerle paylaşacağım…

Estetik Cerrahi Gerçekleri: Sonra Üzülmemek için Önce Okuyun!

Estetik açıdan problem yaratan, kendinizle ilgili bir estetik problem söz konusu olduğunda “hangi doktor daha iyi” arayışı başlar. Etrafta gezinen bilgi kirliliğinin kafa karıştırıcılığıyla eğer siz de bitmek tükenmek bilmeyen bir arayış içinde iseniz; aşağıda bu konuda size yardımcı olacak ipuçlarını, doğru estetik cerrah seçiminde dikkat etmeniz gerekenleri, diğer bir deyişle estetik cerrahi gerçeklerini madde madde bulacaksınız…

 

Estetik Operasyon Öncesi Değerli İpuçları

• Yeni Tekniklerin Büyüsüne Kapılmayın: Estetik cerrahide geçerli yeni teknik veya cihazlar, bir önceki teknolojinin önüne geçme parolasıyla yola çıkarlar. Ancak çoğu zaman eski uygulamalar (teknolojiler) uzun dönemde komplikasyonlarının daha az oluşu veya sonuçlarının daha iyi oluşuyla varlıklarını sürdürürler. Bunun örneklerine geride bırakılan yıllarda sıklıkla rastlamak mümkündür. Geçtiğimiz yıllarda yeni bir teknik olarak ortaya atılan ve büyük iddialarla uygulanmaya başlanan birçok estetik operasyon birkaç yıl içinde uygulamadan kalkmış ve yerini eski tekniklere bırakmıştır.

 

Bu uygulamalar içinde verebileceğim en güzel örnek; kırmadan gerçekleştirilen burun operasyonu iddiasıdır. Aslında burun kemiğinde aynı etkiyi yaratmakta olan bu işlem, çekiç ve kemik keskileri ile yapılan burun ameliyatının insanların kafasında oluşturduğu korkunç ifadeyi yok etmeye çalışmaktadır. Sonuçta hiçbir farkı olmayan ve aynı işlemin farklı cihazlarla yapıldığı operasyonun adı “mikro-rinoplasti” konmuş ve halka daha çekici gelmesi sağlanmıştır.

 

• Adı Farklı Sonucu Aynı Uygulamalar: “Radyofrekans”, “Kavitasyon” ve benzeri cihazlar ile uygulanan son yılların popüler seçenekleri ile eski dönemlerde uygulanan masaj ile normal bir lenf drenaj masajının arasında selülit ve incelme adına fark olup olmadığı estetik dünyasında halen tartışılan konulardan biridir.

 

• Klinik Ortamı Dışı Uygulanan Estetik Müdahaleler: Botox ve dolgu gibi uygulamalar günümüzde hemen her mekanda uygulanabilir işlemlermiş gibi tanımlanıyor. Hatta pek çok kuaför bu uygulamaları gerçekleştirmeye kalkıyor. Oysaki kuaför salonları gibi ne denli streil bir ortam yaratıldığı bilinmeyen, işinin ehli olmayan kişilerce gerçekleştirilen bu uygulamalar geri dönüşü güç sonuçlara neden olabilmekte. Bu ve benzeri mekanlarda kimi zaman uygulamayı gerçekleştiren kişiler kendi uydurdukları bazı maddeleri de insanlara dolgu maddesi olarak enjekte etmekte ve neticesinde de korkunç görüntüler elde edilmektedir.

 

Bu insanlara güvenerek bu uygulamaları yaptıran kişiler, hem Midyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan hem de mevcut yüz bütünlüklerinden olmaktadırlar. Botox ve dolgu maddeleri uygulama masraflarının büyük çoğunluğunu yine bu maddelerin maliyetleri oluşturmakta olup, aşırı ucuz olduğunu düşündüğünüz durumlarda bu uygulamalardan kaçınmanız gerekmektedir.

 

• Estetik Müdahalelerde Doktor Seçimi: Estetik sorun kabul edilen uygulamalarda doktor seçerken dikkat edilecek unsur konusu oldukça karmaşık. Bu durumda hasta olarak her şeyden önce hislerinizi de kullanmalısınız. Bir şey söylemeye korktuğu çok sert bir doktora ilk ameliyatını olup memnun kalmadığı durumlarda 2. kez aynı doktora gitmeye korkan kişiler bunun en güzel örneğidir.

 

Doktorunuz sizin her şeyi en açık ve en net konuşabileceğiniz kişi olmalıdır. Burada hastaların en büyük hatası ise bazı isteklerinin doktorca uygunsuz karşılanmasına rağmen ısrarcı olmalarıdır.

 

Örneğin; Bir “Meme İmplantı” uygulaması kas altı veya meme dokusu altı konulabilir ancak bu hastaya göre belirlenir. Hasta ısrarla “ben meme dokusu altı istiyorum kas altı istemiyorum” diyecek olursa ya doktoru bu ameliyatı yapmayı reddedecektir ya da  ameliyat sonrası görüntü ne doktoru ne de hastayı tatmin edecektir.

 

Estetik Müdahalelerde Doktorun Değerlendirilmesi: Estetik sorun kabul edilen uygulamalarda doktorları değerlendirirken öncelikle doktorun sahip olduğu ünvan değerlendirilmelidir. Bu son derece önemli bir unsurdur. Ancak her üst ünvanlı doktorun operasyonu, ünvanı olmayan bir doktordan daha iyi olacak diye bir kaide yoktur.

 

İnsanların kendi arasında da farklar olduğunu kabul etmek gereklidir. Bunlar sigara içmek gibi çevresel faktörler olabildiği gibi yumuşak doku tepkileri ve yara iyileşme problemleri gibi genetik kökenli de olabilir. Aynı profesöre ameliyat olan 2 kişiden biri aşırı memnunken, diğerinin kesinlikle memnun olmadığı durumlar mevcuttur. Ayrıca hastalar genellikle öncesi-sonrası fotoğrafları görme isteğini dile getirirler. Aslında doktorlar bu olaya karşı olsa da ısrar nedeniyle yıllar içerisinde bu durum artık alışılmış bir hale gelmiştir.

 

Bunların kişilik hakları ve kanuni kısımlarını bir kenara bırakırsak, doktor bir konuda ameliyat ettiği 100 vakadan iyi olan 5 tanesinin fotoğrafını gösterebilir. Aynı şekilde bilgisayar simülasyonları da hastayı büyüleyebilir ve beklenti artışına yol açabilir.

Sonuç olarak hasta olarak başvurduğunuz estetik cerrahla kişisel iletişiminiz tüm bu görsel verilerin üstünde olmalıdır.

 

Her doktorun iyi ve kötü sonuçları vardır. Ayrıca biz cerrahların kendi aramızda söylediği “ Ne kadar çok ameliyat yapıyorsan o kadar komplikasyonun olacaktır” sözü size de mantıklı gelecektir. Önemli olan sonuçta yapılacak son rötuşların doktorunuz tarafından yapılması ve sizin bunları rahatlıkla talep edebilmenizdir.

 

• Hasta İsteklerine Göre Farklılık Gösteren Durumlar: Hasta istekleri yine doktorlara bakış açısı üzerinde garip yorumlar yapılmasına neden olmaktadır. Hastanın isteği “estetik olduğu belli olsun ve herkes benim estetik bir operasyon geçirdiğimi anlasın” olduğunda ve doktor bunu uyguladığında, bu hastayı görenler doktoru yapay görünen sonuçlarla suçlamaktadır. Oysa kimse o kişiye “sen ne istedin?” diye sormamaktadır.

 

Hiç Kimse %100 Simetrik Değildir: Ancak hastalar genelde bu durumu operasyondan sonra algılarlar. Burun operasyonu sonrası “sağ gözüm küçüldü” veya “sol dudağım inceldi” gibi şikâyetlerle başvuran hastaların sayısı hiç de az değildir.

 

Benim şahsi kanaatim ne kadar moral bozucu olsa da bu asimetrileri operasyondan önce söylemektir. Söylenmediği durumlarda ise hastalara doktorları, operasyon öncesi fotoğraflar göstererek ve açıklamalar yaparak olayı ortaya koymaya çalışmaları önlenemez bir durumdur. Birçok hasta bu fotoğraf çekilme olayına kısmen tepkilidir ama biraz takıntılı bir hasta karşısındaki zor durumdaki plastik cerrahın elindeki tek can simidi bu fotoğraflardır.

 

• Kimse Ameliyat Olduğumu Anlamıyor, Memnunum Ama…: Günümüz estetik anlayışı giderek en doğalın peşindedir. Ancak birçok hasta “kimse ameliyat olduğumu anlamıyor” diye başvurmaktadır. Üzerine bir de “memnunum ama …” diye devam cümleler durumu daha içinden çıkılmaz bir hale getirmektedir. Bu noktada asıl problem hastanın ilk başvurusundaki psikolojik sorunlarıdır.

 

Birçok hasta bir  burun ameliyatının tüm yüzünü değiştireceğine inanarak gelirken bazıları da sosyal çevresine “ameliyat oldum” demek için başvurmaktadır. Daha kötüsü doktorlar bu konuda ne kadar hassas olursa olsun başvuranların savunma mekanizmaları bu görüşlerini çok iyi gizleyebilmekte ve operasyondan haftalar sonra gerçek ortaya çıkınca, hem doktor kendini kötü hissetmekte hem de hasta tatmin olmamış ve doktorunu her ortamda suçlayan bir tavır sergilemektedir.

 

Eğer siz de bu kişiyle diyalog halindeyseniz bu doktor hakkında negatif fikre kapılacak ve o doktoru seçmeyeceksiniz. Doktorun tek suçu ise doğal sonuçlar yaratacak operasyon teknikleri seçmek ya da hastanın çok iyi gizlediği psikolojik problemini anlayamamak olacaktır.

 

• Gerçekten Ne İstiyorum? Sonuç olarak ne duyduklarınız ne de gördükleriniz aslında gerçeği yansıtmaktadır. Yapmanız gereken gerçekten güvendiğiniz ve her istediğinizi ifade edebileceğiniz doktoru seçmektir. Ama hepsinden önce ayna karşısında “ben gerçekten ne istiyorum”  sorusunu kendinize sormanız, yüzünüzü ve vücudunuzu tam olarak özümseyip değişikliğin sadece o bölgeyi etkileyeceğini başka hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini kabullenmenizdir.

 

• Son söz: Günümüzde estetik cerrahi, diziler, medya, moda ve sinema sektörünün de katkısıyla ticari ve popüler bir hale geldi. Ülkemiz dahil tüm dünyada estetik cerrahları zorlayan, hiç istemedikleri halde tüccar olmaya iten bir sistem var. Bu sistem hastaları “müşteri” haline getirmekte, doktorları ise hiç istemedikleri sonuçlara katlanmaya itmekte. Rekabet edebilmek adına hastaların istekleri doğrultusunda operasyon planını değiştiren doktoru sonucun mutlu etmeyeceği neredeyse kesindir.

 

Sonuç olarak ne hasta uzun dönem sonuçtan mutlu olacaktır ne de doktor. Benim şahsi fikrim; kesinlikle fotoğraf ve simülasyon gibi verileri hastalara göstermemektir.

 

Fotoğraflar bilimsel kongrelerde görsel veri ve kanuni yükümlülükler için delil olmanın ötesine geçmemeli, simulasyonlar ise ameliyat öncesi cerrahın planlaması ve başka düzeltilecek bölgeleri net görebilmesi için kaynak olmanın dışına çıkmamalıdır.

 

Ayrıca psikolojik problemleri olduğundan şüphelendiğim hastalar bana başvurduğunda istenilen işlemi reddetmek, gelecekteki problemlerin önüne geçmek adına en önemli  adımdır.

 

Bir hasta olarak bu konuda yapacağınız en doğru şey, bir operasyon için başvurduğunuzda ve isteklerinizi belirttiğinizde, doktorunuzun görüşlerini mutlaka dikkate alın ve ısrarcı olmayın. Aksi takdirde bu sizi müşteri yapacak ve doktorunuzu da mecburen tüccar olmaya itecektir.

 

“Günümüz sağlık politikası her geçen gün doktorun eski saygınlığını yavaş yavaş elinden alırken ona bir darbede siz vurmayın.”

 

Okuduğunuz bu makale, yaptığım işe etik yaklaşımımı, felsefemi yansıtmakta olup; diğer meslektaşlarımı bağlamamaktadır. Estetik cerrahide ve tıbbın her alanında meslektaşlarımın, söz konusu hasta doktor iletişimi konusunda kendine has düşünceleri olabilir. Estetik cerrahi; tıbbı, sanatı ve düşünce yöntemlerini aynı potada eriten, yaratıcılık yönü yüksek, kişisel estetik algısının da büyük oranda önemli olduğu bir uzmanlık alanıdır. Bu bağlamda hepimizin farklı düşünmesi olası ve önemlidir de. Bir doktor olarak sosyal sorumluluğum; hastalarıma, estek cerrahiye farklı bakış açıları ve doğru yaklaşımlar sunmaktır.

 

Yazar Hakkında:

Op. Dr. Tahsin Görgülü, Türk Tabibler Birliği ve Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği üyesidir. Estetik Cerrahi sitesinden operasyonlarla ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. http://tahsingorgulu.com/

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Parfüm, Kozmetik ve Güzellik Mağazaları Alışveriş Kuponları

 • 30 TL Morhipo Hediye Çeki

  175 TL ve üzeri alışverişlerde geçerli 30 TL indirim çeki için Morpass'a üye olmanız yeterli! - 30 TL Morhipo Hediye Çeki

 • 50 TL Hepsiburada Visa İndirimi

  300 TL ve üzeri alışverişte geçerli 50 TL anında indirim için Visa kartı kaydetmeniz yeterli - 50 TL Hepsiburada Visa İndirimi

 • 100 TL Boyner 14 Şubat İndirim Kodu

  14 Şubat Sevgililer Günü'ne özel 400 TL ve üzeri bu kozmetik ürünlerinde geçerli 100 TL indirim sağlar - 100 TL Boyner 14 Şubat İndirim Kodu

 • Sinoz % 50 İndirim Kampanyası

  Bu kampanya sayfasındaki Sinoz ürünlerinde geçerli % 50'ye varan indirimi kaçırmayın! - Sinoz % 50 İndirim Kampanyası

 • 30 TL Hepsiburada İndirim Kodu

  Seçili kozmetik, kişisel bakım, süpermarket, anne, bebek ve oyuncak kategorilerinden yapılan 150 TL ve üzeri alışverişlerde 30 TL indirim sağlar - 30 TL Hepsiburada İndirim Kodu

 • 10 TL Sinoz İndirim Kuponu

  100 TL ve üzeri alışverişlerde geçerli ilk alışverişe özel indirim sağlayan 10 TL para puan - 10 TL Sinoz İndirim Kuponu

 • 75 TL Boyner 2020 İndirim Kodu

  250 TL ve üzeri alışverişte geçerli sepette 75 TL ek indirim sağlar - 75 TL Boyner 2020 İndirim Kodu

 • 100 TL Parfüm Mekanı İndirim Kodu

  500 TL ve üzeri parfüm alışverişinde geçerli 100 TL indirim sağlar - 100 TL Parfüm Mekanı İndirim Kodu

 • Sinoz Kargo Bedava Kampanyası

  Sinoz sitesinde geçerli 50 TL üzeri tüm alışverişlerde kargo bedava! - Sinoz Kargo Bedava Kampanyası

 • Boyner İndirim Kodları (Liste)

  Bu günün yeni indirim kodları listesi bu kampanya sayfasında... - Boyner İndirim Kodları (Liste)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir