obilir > Konular > Seyahat / Tatil > Gezi Rehberi > Göl Kıyısında Tatil, Yer Altı Gölleri ve En İlginç 5 Yer Altı Gölü

Göl Kıyısında Tatil, Yer Altı Gölleri ve En İlginç 5 Yer Altı Gölü

Harika göller sadece yerin yüzeyinde bulunmuyor. Yeraltında bulunan göller ve nehirler nereye giderseniz gidin gezegenin yüzeyini kesiyor ve bunların hepsi gezilebilinecek kadar güvenli değil. Fakat mağaralardaki bu göller sizin için başa çıkılması kolay ve ilginç şeyler ise işte dünyadaki en ilginç 5 yer altı gölü…

 

Pratik sebepleri bir yana bırakırsak, bir gölün kıyısında yaşamak çok da kötü bir şey olmasa gerek. Fakat bir gölün yakınında yaşıyorsanız bile dünyanın dört bir yanındaki görülecek çok ilginç göller var. Göl kıyıları kamp yapmak için çok ideal yerler, tabii ki sineklerle nasıl başa çıkmanız gerektiğini biliyorsanız. Ayrıca pek çok göl yüzmek, bot ile gezmek ve balık tutmak için harika yerler.

 

Bu harika göller sadece yerin yüzeyinde bulunmuyor. Yeraltında bulunan göller ve nehirler nereye giderseniz gidin gezegenin yüzeyini kesiyor ve bunların hepsi gezilebilinecek kadar güvenli değil. Fakat mağaralardaki bu göller sizin için başa çıkılması kolay ve ilginç şeyler ise işte dünyadaki en ilginç 5 yer altı gölü.

 

Melissani Gölü, Melissani Mağarası, Kefalonia, Yunanistan

Melissani Mağarası insanlar tarafından uzun bir süredir biliniyordu, fakat mağaranın içindeki göl mağaranın çatısı bir deprem sonucunda çökünce ancak 1950’lerde keşfedildi. Güneş tamamen gölün üzerinde olduğunda, gölün suyu harika bir mavi rengine bürünüyor ve bu bir botla birlikte gölü turlamak için en iyi zaman.

 

Rüya Gölü, Luray Mağarası, Virginia, ABD

Rüya Gölü isminin anlamını tam olarak taşıyor, çünkü bu gölün tamamen gerçekçi olmayan bir görüntüsü var. Rüya gölü mağaranın içindeki en büyük göl fakat çok sığ ve en derin yeri 4 metre kadar. Göl çok güzel sarkıt ve dikitlerle çevrelenmiş durumda ve bu sarkıt ve dikitlerin suda bıraktığı yansımalar harika bir görüntü elde edilmesini sağlıyor.

 

Cheddar Gorge Mağaraları, Somerset, İngiltere

Cheddar Gorge İngiltere’nin en önemli doğa harikalarından biri olarak kabul ediliyor, fakat burası aynı zamanda mağaranın içinde bulunan 9000 yıllık insan iskeletleri ile de meşhur. Mağaranın içinde gösterilen iki mağara var, Cox’s Mağarası ve Gough’s Mağarası. Cox’s Mağarası pek çok ayna havuzlarına sahip. Bu havuzlar o kadar temiz ki bıraktıkları yansıma mağaranın başladığı yerde bitiyor.

 

Saint-Leonard Yer altı gölü, Valais, İsviçre

Saint-Leonard Avrupa’daki en büyük yer altı gölü ve 1940’lı yıllarda keşfedildi. Mağaradaki yarıkları daha da açan depreme kadar suyun seviyesi daha yüksekti. Fakat bu depremden sonra suyun seviyesi büyük bir oranda düştü. Gölü ziyaret etmek çok uzun sürmese de eşsiz güzelliği ile görülmeye değer bir yer.

 

Reed Oluk Mağarası, Guilin, Çin

Reed Oluk Mağarası Tan Hanedanı yıllarında keşfedildi ve yüzyıllardır Çin’de görülebilecek en önemli yerlerden biri oldu. Mağaranın içinde 8. yüzyıldan beri orada bulunan pek çok sarkıt, dikit ve diğer ilginç taş şekilleri var.

 

Tatil Köyü ve Oteller’de en ucuz tatil rezervasyonu sunan www.birdolutatil.com ‘da otel arayabilir ve otel fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir