Elektrik Süpürgesi Modelleri ve Satın Alacaklara Öneriler

Ev temizliği ve ev bakımı için olmazsa olmazlarımızdandır elektrikli süpürge… Bu makalede sizlere farklı model ve işlevlerdeki elektrikli süpürge çeşitlerinden ve bu süpürgelerin fonksiyonlarından bahsetmek istiyorum. Eviniz için en doğru elektrikli süpürgeyi seçerken elektrik süpürge çeşitlerini ve hangi çeşit süpürgenin hangi amaçla kullanıldığı bilmek önemlidir.

İşte, elektrik süpürgesi modelleri ve çeşitlerine göre süpürgelerin işlevleri…

Dik Elektrikli Süpürge Modelleri

Dikey vakum sistemine sahip dik elektrikli süpürge modelleri genellikle duvardan duvara halı kaplı evler için tasarlanmıştır. Dik elektrikli süpürgeler genellikle  döner fırçalara sahiptir ve bu fırçalar halının tüyleri arasında sıkışıp kalmış kir ve toza nüfus ederek halının dipten yukarı temizlenmesini sağlar. Günümüzde tasarlanan pek çok dik elektrikli süpürgeler aynı zamanda süpürgelikler, tavanlar, çatlaklar, örümcek ağları, tavan vantilatörleri gibi alanları temizleme özelliğine sahip araçlarla satışa sunuluyor. Dik elektrikli süpürgeler, seramik ve ahşap yüzeylerde halılar kadar etkili değil. Döner fırça özelliği bu gibi yüzeylerde hava sirkülasyonuna neden olduğu için iyi sonuç alınamıyor. Eğer evinizde parke ya da seramik alan yoğunluktaysa dik elektrikli süpürgeleri tercih etmemelisiniz.

Klasik, Yatık, Hazneli Elektrikli Süpürgeler

Hemen her evde görmeye alışık olduğumuz klasik elektrik süpürgelerini biz genelde elektrik süpürgesi diye tanımlıyoruz. Elektrik süpürgeleri günümüzde farklı haznelere sahip olarak üretilse de yaygın olarak bilinenleri torbalı çeşitleridir. Su hazneli ya da torbası olanları ayrıca işleyeceğiz. Yatık ve hazneli bu süpürgeler hemen her tür yüzeyle uyumlu başlıklara sahiptir. Tıpkı duvardan duvara halı temizliği ile uyumlu dikey süpürgeler gibi bu süpürgeler için de döner fırçalı başlık talep edebiliyorsunuz. Ayrıca perde, koltuk temizliği, dar ve ince alanlar, toz alımı için de farklı başlıklar klasik elektrik süpürgeleri ile birlikte veriliyor. Bu elektrik süpürgelerinin çok aparatlı oluşu ev tipi kullanımda kullanıcıya büyük kolaylık sağlıyor.

Bu elektrik süpürgeleri günlük kullanım için uygundur. Doğru başlıklar kullanıldığında alınan sonuç tatminkar olsa da derin temizlik (halı yıkama, döşeme temizliği gibi) bu süpürgelerle sağlanamamaktadır. Torbalı modellerde en sık karşılaşılan sorun  da ilerleyen zaman içinde modele uygun torba üretiminin kalkması ve uygun torba bulunmasında zorlanılmasıdır. Ayrıca bu tip elektrikli süpürgelerin suyla temas etmemesi de önemlidir.

Toz Torbasız Elektrikli Süpürgeler

Toz torbası olmayan elektrikli süpürgeler bizleri torba derdinden kurtarır. Tozlar haznede toplanır, hazneyi boşaltıp yerine takarsınız hepsi bu. Yani torba aramakla veya değiştirmekle uğraşmanıza gerek kalmaz. Buradaki emiş gücü yüksek ve sessiz çalışan toz torbasız modellere göz atın.

Sanayi Tipi Elektrik Süpürgeleri

Bu elektrikli süpürgeler daha ziyade iş yerlerinin temizliğine uygun şekilde tasarlanır. Ev tipi olanlara oranla çok daha kuvvetli makinelerdir. Uzun kordonlar, dayanıklı kalın ve sert malzemeler, güçlü emiş ve çarpma-darbelere dayanıklı body dikkat çeken farklardır.

El Süpürgeleri

Evler için büyük yardımcı olan bu el süpürgeleri genel değil lokal temizlik için tercih edilir. Anlık kullanım için ideal ve pratiktir. Küçük oluşu istenilen her an kullanıma hazır olması el süpürgelerini her ev için olmazsa olmaz yardımcılardan biri haline getirmektedir. Eğer evinizde evcil hayvan besliyorsanız, küçük bir çocuğunuz varsa el süpürgeleri en büyük yardımcınız olacaktır.

Buharlı Elektrikli Süpürgeler ve Halı Yıkama Özelliği

Eskiden evlerin bahçelerinde halı dövülür ve değişen mevsimle mevsimlik büyük temizlikler yapılırdı. Şimdi o bahçelerin yerini otoparklar aldı, Üstelik apartman yaşamı da halıları yıkamak ya da havalandırabilmek için komşulara müsaade sağlamıyor. Hal böyle olunca evler için tercih edilecek yeni elektrikli süpürge çeşidi olan buharlı süpürgeler ve halı yıkama makineleri üretilmeye başlandı. Ev tipi bu süpürgeler fiyat olarak yüksek olsa da her mevsim halı yıkatma bedelinden daha ucuz olduğunu söyleyebilirim.

Benim size bu konudaki önerim buharlı elektrik süpürgelerinin pratik kullanımını tercih etmeniz yönünde olacaktır. Halı yıkama makineleri geniş ve büyük hazneleri ile çok yer kaplayabiliyor ve hantal oldukları için de zamanla kullanımı zahmetli olmaya başlıyor.

Islak/Kuru Elektrikli Süpürgeler

Klasik elektik süpürgelerinden yukarıda bahsetmiştim. Yatay ve hazneli bu süpürgeler günümüzde hem ıslak hem de kuru yüzeylerde kullanıma olanak tanıyan ıslak-kuru modelleri ile dikkat çekiyor. Bu model ayrıca araba temizliği için de ideal. Islak/kuru elektrikli süpürgeler inşaat sonrası temizlik için de ideal. Islak-kuru elektrik süpürgeleri diğer elektrik süpürgelerine oranla çok daha dayanıklı olup, talaş, taş, toprak, boya ve benzeri atıkları temizlemenize yardımcıdır.

Su Filtreli Elektrik Süpürgeleri

Bu elektrik süpürgeleri, hem kullanımı son derece kolay olan hem de süpürgenin temizliğinin kolaylıkla yapılabildiği modellerden. Bu model süpürgelerde torba haznesi yerine su haznesi konuluyor ve tüm kir, çöp bu suyun içine çekiliyor. Kirli suyu ise tuvalete dökebiliyorsunuz. Özellikle alerji ya da astımı olan kişiler için son derece ideal bir süpürge olan su filtreli elektrik süpürgeleri filtresi sayesinde emilen havayı da su içinde hapseder ve ortamı tozda bulunan bakteriler, toz akarlar ve polenlerden en iyi şekilde arındırır.

Robot Süpürgeler

Akıllı programlama yetenekleri olan robotik elektrikli süpürgeler, günümüzde modern evlerin vazgeçilmez parçalarından biri olmaya başladı. Tam otomatik hareket donanımlı olan robot süpürgeler ufak boyutları ve akıllı çalışma özellikleri sayesinde evde büyük yardımcı. Bu süpürgeler kendi kendilerine hareket ederek kapalı alanlardaki tüm yüzeyleri kolaylıkla temizleyebiliyor. Özellikle çalışan ve ev temizliğine vakit bulamayanların tercihi durumunda. Robot süpürge tavsiyeleri içeren en iyi akıllı robot süpürge sayfasında özellikleri ve fiyatları hakkında bilgiler bulunuyor. İlgi duyanlar inceleyip fikir sahibi olabilir…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ev veya Ofis için Mobilya ve Dekorasyon Mağazaları Alışveriş Kuponları – Aralık, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.