Eğitilmiş Köpekler Komutları Alır ve Uygular – Köpek Eğitimi Önemlidir

Köpek eğitimi önemlidir. Eğitimin ne denli önemli ve değerli olduğunu anlamak için eğitimsiz ve iyi eğitimli iki köpeğin karşılaştırılmasının yapılması yeterlidir. Komut almayan, birlikte yaşadığımız ortama zarar veren, dağıtan, her şeyi kemiren, sofra terbiyesi almamış bir köpek, ne denli sevimli ve değerli olursa olsun tahammülü zorlar, dayanılır bir varlık olmaktan çıkar sonuçta köpeğimizle geçirdiğimiz zaman bizler için keyif değil eziyet olmaya başlar…

 

Köpek eğitimi önemlidir. Eğitimin ne denli önemli ve değerli olduğunu anlamak için eğitimsiz ve iyi eğitimli iki köpeğin karşılaştırılmasının yapılması yeterlidir. Komut almayan, birlikte yaşadığımız ortama zarar veren, dağıtan, her şeyi kemiren, sofra terbiyesi almamış bir köpek, ne denli sevimli ve değerli olursa olsun tahammülü zorlar, dayanılır bir varlık olmaktan çıkar sonuçta köpeğimizle geçirdiğimiz zaman bizler için keyif değil eziyet olmaya başlar.

 

Eğitim almış bir köpek ise bu tablonun tam tersidir. Eğitilmiş köpek kendisine verilen komutları alır ve uygular. Sofra terbiyesi vardır, yemek yenilirken sizi rahatsız etmez ve sadece yemek kabına konulan mamasını yer. Eve ve eşyalara zarar vermez, birlikte dolaşmaya çıktığınızda sizinle birlikte gezer, sürüklemez ya da çekiştirmez. Bu donanımdaki köpek sahibi için her zaman övünç kaynağıdır ve onunla yaşamak bir keyiftir.

Köpek sahiplerinin hemen hepsi birlikte yaşadıkları köpeğin iyi eğitilmiş, güvenilir ve yararlı bir varlık olmasını ister. Elbette bu özellikler ancak köpeğin eğitimi ile mümkün olabilir. Bu sözünü ettiğim özelliklerin kendiliğinden gerçekleşmemesi son derece doğaldır. Ama göstereceğiniz çaba, sabır, ilgi, ayıracağınız zaman karşılıksız kalmayacaktır.

Tıpkı insanlar gibi, köpekler için de “ağaç yaşken eğilir” deyimi geçerlidir. Köpek eğitimi mutlaka erken yaşta gerçekleştirilmelidir. Köpekler, yavru ve gençlik dönemlerinde pek çok alışkanlık kazanırlar. Eğer eğitim bu dönemde başlamaz ise edinilen olumsuz alışkanlıklar ileri yaşlara taşınırlar. Köpekler, ergin yaşta eğitilmesi güç varlık haline dönüşürler. Elbette ergin yaştaki köpeklere de bazı beceriler kazandırılabilir, ancak ergin bir köpeğin eğitimi genç bir köpeğin eğitiminden çok daha fazla sabır, zaman ve çaba ister.

 

Köpek eğitimi, öyle herkes tarafından yapılabilecek bir iş değildir. Öncelikli olarak eğitimi verecek kişinin konuyla yakından ilgili, köpekleri seven, sabır düzeyi yüksek, anlayışlı, gerekli eğitimden geçmiş, bilgi ve tecrübeye sahip, kısacası köpeği okuyabilen kişilerin işidir. Bu niteliklere sahip olmayan kişiler, köpek eğitemezler.

 

Çünkü, Köpek eğitimi;

 • İlgili olmayı,
 • Hayvan sevgisine sahip olunmasını,
 • Sabırlı ve tutarlı davranışlar sergilenmesini,
 • Sağlıklı bünyeye sahip olunmasını
 • Köpek ve köpek eğitimi konularında bilgi, tecrübe ve sağlıklı bilgi sahibi olmayı gerektirir.

 

Köpek Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler…

 • Köpek eğitiminde komut verme biçimi önem taşır. Köpeğinize komut verirken; verdiğiniz komut köpeğinizin anlayabileceği şekilde olmalı, komutun anlamı beden diliniz ve işaretlerle açıklanılmalıdır.
 • Komutların her zaman için aynı biçim, aynı tonda, kısa, açık, kesin ve net verilmesi gereklidir. Aksi halde köpek verilen komutları algılamakta güçlük çeker, çelişki yaşar ve sonuç olarak da komutları karıştırabilir.
 • Komutların kulağa olduğu kadar göze de hitap etmesi gerekir. Bu söylediğimden kasıt komutların hareketlerle desteklenmesidir. Komuta uygun hareketler seçilerek, komutun köpek tarafından kolay algılanması sağlanmalıdır.
 • Ne kadar çok egzersiz yaparsanız o kadar başarı elde ederseniz. Köpeğinizin komutları doğru olarak öğrenebilmesi için sık sık tekrar yapılmalıdır.
 • Köpeğinizin eğitimi için ayırdığınız süre, köpeğinizin çalışma performansına bağlı olarak belirlenir ancak ideal olan bu sürenin 20 dakika ile sınırlandırılmasıdır. Köpekler yaradılış olarak çabuk sıkılırlar. Bu nedenle ders süreleri kısa ama sık aralıklarla düzenlenmelidir. Aralıklı, azar azar uygulama eğitimdeki verimi artırır.
 • Köpeğin eğitiminde başarı ile tamamlanan her hareketin ardından ödül verilmesi motivasyonu arttırır. Ödül kimi zaman köpeğinizin keyif aldığı bir oyunu oynamak kimi zaman da köpeğinizi serbest bırakmak olabilir. Ayrıca “Aferin”, “bravo” gibi övgü dolu sözler de köpeğiniz için ödül değeri taşır. Ödül konusunda köpeğin sevdiği bir yiyeceğin verilmesi de söz konusudur. Ama bu, belirli bir zamandan sonra disiplin bozukluğuna sebep olabilir.
 • Köpeğinizin her bir eğitim süresi, bir sonraki eğitimin heyecanla beklenmesini sağlayacak şekilde sonlandırılmalıdır.
 • Eğitimlerde ceza en son başvurulması ve ölçülü kullanılması gereken bir araçtır. Yanlış davranışlarda köpeğin sözlü olarak uyarılması, “Hayır” sözcüğü kullanılarak o davranıştan memnun olunmadığının belirtilmesi gerekir. Sinirlenip bağırılması gereksizdir. İstenilmeyen davranışların tekrarı halinde, eğitim tasmasının, biraz sertçe çekilmesi, yanlış ve hatalı davranışlarda uygulanacak en etkili ceza yöntemidir.
 • Nedeni ne olursa olsun, köpeğe asla şiddet uygulanmamalıdır. Ayrıca, unutulmamalıdır ki; dövülen, hor görülen köpek; özgüvenini yitirir ve cesaretini kaybeder. Köpeğinizin bu ruh haline girmesi eğitim boyunca kat ettiğiniz yollarlın boşa gitmesine neden olur. Bu da eğitim olmaktan çıkar, köpeğimizi her yönden kaybetmemize sebep olur. İşte tüm bunlardan ötürü; bu hatalı davranışları yapan kişiler eğitici olamazlar.

Yazar Hakkında

1989 yılından beri evcil hayvan sektöründe çalışmalar yapan Güngör Çilli’nin köpek eğitimi ve bakımı hakkında yurt içi ve yurt dışı sertifika ve diplomaları bulunuyor. Köpek eğitimi ile ilgili detaylı bilgi için kendisiyle iletişim kurabilirsiniz.  E-posta: gungorcilli [at] gmail.com – Tel: 0(536) 671 10 83

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kedi, Köpek Maması ve PetShop Alışveriş Kuponları – Ekim, 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.