obilir > Konular > Seyahat / Tatil > Gezi Rehberi > Kuşadası’nda Tatil ve Kuşadası’nda Gezilip Görülecek Yerler

Kuşadası’nda Tatil ve Kuşadası’nda Gezilip Görülecek Yerler

Kuşadası, gençlik turizmi için, sabahın ilk ışıklarına kadar eğlencenin adresi olan bar ve diskoları, orta yaş ve çocuklu aileler için eşsiz plajları, koyları, harika su parkları, dinlenme tesisleri, üçüncü yaş olarak tabir ettiğimiz grup için ise tarihi ve kültürel mekanları, hamamları ve kaplıcaları ile yediden yetmişe herkesin ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte bir bölgedir…

Ege’nin Bir Cenneti: Kuşadası

Kuşadası, Aydın iline bağlı bir ilçedir. İlçe birçok tarihi, doğal ve kültürel güzelliğe sahip olmasından dolayı önemli bir turizm merkezidir.

Kuşadası’nda, yerel halkının ve esnafının büyük bir çoğunluğu geçimini turizm sektöründen sağlamaktadır. Kuşadası bir limana sahip olmasından dolayı özellikle kruvaziyer turizmi açısından çok gelişmiştir. (2011 verilerine göre kruvaziyer gemileri ile Kuşadası’nı ziyaret eden turist sayısı 660.000’dir.) Ayrıca ilçenin antik kent Efes’e ve Hıristiyanların kutsal mekanı olan meryemana evine olan yakınlığı dış turizmde gelişmesinde önemli rol oynamıştır.

 

Kuşadası’nda Gezip Görülecek Yerler:

1. Güvercin Ada: Kuşadası’na adını veren ve üzerinde bir kalenin bulunduğu adadır. Adanın üzerinde bulunan kalenin tarihi Bizanslılara kadar uzanmaktadır. Bugün çevre düzenlemesi yapılmış olan adanın etrafında ve içinde kafeterya, restoran ve çay bahçeleri bulunmaktadır. Ada, Kuşadası’nın silüetine ayrı bir güzellik katmakta özellikle de geceleri ışıklandırıldığında büyüleyici bir manzara sunmaktadır.

 

2. Kaleiçi Cami: 1618 yılında Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Çarşı içinde bulunan cami bugün hala ibadete açıktır ve ilçeyi ziyaret eden turistler taradından da ziyaret edilmektedir.

 

3. Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı: Kuşadası limanı yakınındadır. 1618 yılında Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Deniz ticareti için yaptırılan bir Osmanlı kalesidir. Günümüzde konaklama tesisi olarak kullanılmaktadır ve haftanın belirli günlerinde Türk geceleri düzenlenmekte ve birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

 

4. Gazi Beğendi Tepesi: Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk olarak ilçeye giriş yaptığı ve Kuşadası’nın harika bir manzarasını ayaklar altına seren tepedir.

 

5. Dilek Yarımadası Milli Parkı: Kuşadası’na uzaklığı 28 km.’dir. Milli park sahil boyunca uzandığından birçok koya sahiptir. Doğal güzelliği ve tabiat zenginliği bakımından görülmeye değer bir yerdir.

 

6. Kadınlar Denizi Plajı: Eskiden sadece kadınlar tarafından kullanılması nedeniyle kadınlar denizi olarak anılmaktadır. Günümüzde ise bu özelliğini yitirmiştir. Kadınlar Denizi 2003 yılından beri Mavi Bayrak taşımaktadır.

 

Bu saydığım yerler sadece Kuşadası’nın belli başlı öne çıkan mekanlarıdır.

 

Kuşadası, gençlik turizmi için, sabahın ilk ışıklarına kadar eğlencenin adresi olan bar ve diskoları, orta yaş ve çocuklu aileler için eşsiz plajları, koyları, harika su parkları, dinlenme tesisleri, üçüncü yaş olarak tabir ettiğimiz grup için ise tarihi ve kültürel mekanları, hamamları ve kaplıcaları ile yediden yetmişe herkesin ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte bir bölgedir.

 

Ayrıca gerek pansiyonları ve orta kalitedeki otelleri, gerekse de lüks otelleri ile uygun konaklama hizmeti sunan tesisleri bakımından da her bütçeye hitap eden bir bölgedir. Otel rezervasyonu yaparken tikokupon’un Hotels indirim kodu ve tatil indirim çeki sayfalarından bulacağınız bir indirim kuponu ile daha az ödeyerek rezervasyon yapmanız da mümkün. Değerlendirebilirsiniz.

 

Henüz Kuşadası’nı ziyaret etmediyseniz, bu saklı cenneti ziyaret etmenizi ve harika bir tatil yaşamanızı tavsiye ederim.

 

Not: Güvercin Ada’dan Egenin temiz ve berrak koylarına günübirlik olarak gerçekleştirilen tekne turlarına katılmadan dönmemenizi öneririm.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir