Edebiyat Nedir ?

Kıyıya vurmuş bir balıktır edebiyat,çırpınarak denize ulaşmaya çalışan.Çırpınır insanlara ulaşmak için çoğu zaman.Nasıl ki denizdeki dalgalar öfkesini vuruyorsa kayalara,edebiyat da tüm kızgınlığını vurur mısralara…

Siyaha yaklaşmak ne kadar kolay olabilir ki bu kadar beyaz içerisinde? Beyazları yaşamak varken neden siyaha dönmeyi seçer, neden siyah olmak ister ki insan? Edebiyat bütün bu soruların yaralarına merhem olabilir mi? Yoksa edebiyat da yalnızca kendi varlığını sürdürmek için mi çalışır bencilce?

Edebiyatın içine girdiğinizde, bütün bu sorulara cevap ararsınız ama bulamazsınız edebiyatın siyahını beyazını. Edebiyat dünya vatandaşıdır ama kendisini milli bir kıyafet içerisinde bulur çoğu zaman.Herkes kendisinden bir pay bulabilir.Kendisini bir mısrada görebilir,bir romanda okuyabilir.

Bir devletin lideri de olsan, robot gibi çalışan bir memur da olsan,şerefiyle çalışan bir çöpçü de olsan kendini o sihirli sözcüklerin ucunda kıyısında bulmak istersin en azından. O sihirli harflere bakmak,onlara gülümseyerek ”İşte bu benim!” demek bazılarımızın kendisini tanımlamasına,sevmesine ve hayata daha sıkı bağlanmasına neden olur.

Namuslu ve şerefli bir çöpçünün, fabrikada çalışan bir işçinin, paraya kendini hapsetmiş,kendini dört harf içerisine kilitlemiş ve yaşamın gerçek anlamını kavrayamamış insan grubundan çok daha önemli olduğunu anlatır edebiyat çoğu kez.’Gurur duy çöpçüsün,şerefiyle çalışan bir çöpçü!,’Ne güzel işçisin,evine iki ekmek götüren bir işçi!’ der.(Çöpçüleri örnek vermemin nedeni, küçükken tek hayalimin çöpçü olmak olması ve 5 yaşında bir çocuk olarak onları camdan izlediğimde,bazı insanların yapamadığı görevleri yaptıklarına ve insanlara yardım ettiklerine inanmamdan dolayıdır.)

Aydınlığa davet eder edebiyat. Cehaletin karanlığında hiç bitmeyecek olan maratonu koşmaktansa,doğruluğun ışığında kaybolmayı ve bir doğrunun milyonlarca yanlıştan daha üstün olduğunu öğütler.

Kıyıya vurmuş bir balıktır edebiyat,çırpınarak denize ulaşmaya çalışan.Çırpınır insanlara ulaşmak için çoğu zaman.Nasıl ki denizdeki dalgalar öfkesini vuruyorsa kayalara,edebiyat da tüm kızgınlığını vurur mısralara.Ses olur,sessiz olur,dil olur,dilsiz olur.Kör olur ağlar bazen edebiyat.Lideri de ağlatır,memuru da ,çöpçüyü de.

Kimine göre hiçbir şeydir edebiyat ama bana sorulacak olursa hiçbir şeyin de her şeyi,her şeyin de her şeyidir edebiyat.Duygu da edebiyattır,uyku da…Siyaseti de etkiler metaneti de…

METİN ESEN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Aralık, 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.