obilir > Konular > Kişisel Bakım > Eau de Parfum ile Eau de Toilette Arasındaki Fark Nedir?

Eau de Parfum ile Eau de Toilette Arasındaki Fark Nedir?

Parfüm uzun yıllardan bu yana hemen herkes için güzelliğin, iyi görünmenin bir tamamlayıcısı olarak görülmekte ve kullanılmakta. Parfüm, insan vücuduna hoş bir koku vermek için hazırlanan, içeriğinde kokulu uçucu yağlar ve aromatik bileşikler, fiksatif ve bir solvent karışımı bulunan bir tamamlayıcıdır. Her çeşit parfümün güzelliği ve gücü, parfüm yağı ve içeriğine bağlıdır. Eau de Parfum (EDP), Eau de Toilette (EDT) ve kolonya olmak üzere 3 ortak parfüm çeşidi vardır. Peki, Eau de Parfum ile Eau de Toilette arasında ne fark vardır?

Parfüm kullanımında ortak nokta kötü ve rahatsız edici bir kokunun elemine edilmesi, sıcak ve terlemeye bağlı vücut kokusunu perdeleme, fresh ve temiz bir izlenim yaratmak için güzel kokuların büyüsüne sığınmaktır diyebiliriz.

Parfüm, insan vücuduna hoş bir koku vermek için hazırlanan, içeriğinde kokulu uçucu yağlar ve aromatik bileşikler, fiksatif ve bir solvent karışımı bulunan bir tamamlayıcıdır. Her çeşit parfümün güzelliği ve gücü, parfüm yağı ve içeriğine bağlıdır. Eau de Parfum (EDP), Eau de Toilette (EDT) ve kolonya olmak üzere 3 ortak parfüm çeşidi vardır.

1- Eau de Parfum (EDP)

Eau de Parfum (EDP) parfüm çeşitleri içinde esans miktarı en yoğun olandır. EDP’lerin fiyatlarının diğer parfüm seçeneklerine oranla daha yüksek olmasının nedeni budur. Daha kalıcıdır (sabahtan akşama kadar etkisini kaybetmez). İçeriğindeki aromalar daha yoğundur bu nedenle de Eau de Parfum’ün kokuları daha baskındır.

Eau de Parfumlerin ​​(EDP) çözeltisi, etanol ve su bir kombinasyonundan oluşur. Su veya alkol miktarı ile karşılaştırıldığında, yüksek konsantrasyonda (etanol) yağlı bir malzeme içeren parfüm türüdür.

2- Eau de Toilette (EDT)

Eau de Toilette (EDT), EDP’lere oranla esans miktarı daha düşük parfüm çeşitlerindendir. Eau de Parfum’e (EDP) oranla daha az kalıcıdır. Genellikle hafif ve uçucu kokular, günlük ve spor seçenekler bu grupta sıralanır. Daha düşüj konsantrasyonda olduğu için fiyatı EDP’ye oranla daha düşüktür.

Eau de Toilette (EDT) çözeltisi etanolden çok su içerir. Eğer gün boyu parfümünüzün etkisi sürsün istiyorsanız o zaman muhtemelen EDT parfümünüzü yanınızda taşımak isteyeceksiniz.

Parfümler İçin İndirim Kuponu

tikokupon.com’da bulunan indirim kuponları sayesinde parfüm satın alırken ekstra indirim sağlayabilirsiniz. Bazı kuponlar kozmetik ürünlerde de geçerli oluyor…

3. Cologne

Cologne, After shave ve benzeri türler ortalama %5 oranında esans içerirler. Bu nedenle ucuzdur. Bu parfüm türünün EDT’lerle desteklenmesi doğru olacaktır.

Özetle
1. Eau de Parfum ve Eau de Toilette parfüm türlerinden biridir.
2. EDP’ler EDT’lere oranla daha güçlü konsantrasyona sahiptir.

3. EDP’ler EDT’lere oranla daha uzun süre dayanırlar
4. EDP’ler EDT’lere göre daha pahallıdır.

Bu farkı bilmek hem kendiniz hem de sevdikleriniz için parfüm seçiminde dikkat etmeniz gereken kriterleri belirleyecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Parfüm, Kozmetik ve Güzellik Mağazaları Alışveriş Kuponları

 • 30 TL Morhipo Hediye Çeki

  175 TL ve üzeri alışverişlerde geçerli 30 TL indirim çeki için Morpass'a üye olmanız yeterli! - 30 TL Morhipo Hediye Çeki

 • % 40 Parfüm Mekanı İndirim Kodu

  100 TL ve üzeri alışverişte geçerli %40 indirim sağlar - % 40 Parfüm Mekanı İndirim Kodu

 • 100 TL Parfüm Mekanı İndirim Kodu

  500 TL ve üzeri alışverişte geçerli 100 TL indirim sağlar - 100 TL Parfüm Mekanı İndirim Kodu

 • 50 TL Parfüm Mekanı İndirim Kodu

  250 TL ve üzeri alışverişte geçerli 50 TL indirim sağlar - 50 TL Parfüm Mekanı İndirim Kodu

 • Boyner İndirim Kodları (Liste)

  Boyner indirim kodları listesi bu kampanya sayfasında bulunuyor. İndirim kodu haricinde kampanya sayfasında ayrıca hediye çekleri, banka ve operatör indirim şifreleri yer alıyor. Liste üzerinden tüm yeni ve son dakika fırsat kodlarını görebilir, online […]

 • Trendyol Kargo Bedava

  Trendyol ücretsiz kargo fırsatı bu kampanyada belirtilen limitlerde geçerli - Trendyol Kargo Bedava

 • 40 TL Trendyol Maksimum İndirimi

  250 TL ve üzeri alışverişlerde geçerli 40 TL indirim kampanyası - 40 TL Trendyol Maksimum İndirimi

 • 50 TL Boyner İndirim Kodu

  Boyner sitesinde "okula dönüş" kampanyası dahilinde 50TL ek indirim sağlar - 50 TL Boyner İndirim Kodu

 • % 80 Lidyana Parfüm & Kozmetik İndirimi

  Avantajlı kozmetik adı altında Lidyana'nın sunduğu orjinal içerikli parfüm markaları hem erkek hem de kadınlar için cazip fiyatlarda. Orjinal parfümü ucuza almak isteyenler Lidyana'nın bu parfüm ve kozmetik festivalini kaçırmasın. Parfüm fiyatları […]

 • % 10 Watsons İndirim Kodu

  Watsons sitesinde yeni üyelere özel tüm ürünlerde % 10 indirim sağlar - % 10 Watsons İndirim Kodu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir