Eau de Parfum ve Eau de Toilette Arasındaki Farklar

Parfüm uzun yıllardan bu yana hemen herkes için güzelliğin, iyi görünmenin bir tamamlayıcısı olarak görülmekte ve kullanılmakta. Parfüm kullanımında ortak nokta kötü ve rahatsız edici bir kokunun elemine edilmesi, sıcak ve terlemeye bağlı vücut kokusunu perdeleme, fresh ve temiz bir izlenim yaratmak için güzel kokuların büyüsüne sığınmaktır diyebiliriz. Parfüm, insan vücuduna hoş bir koku vermek için hazırlanan, içeriğinde kokulu uçucu yağlar ve aromatik bileşikler, fiksatif ve bir solvent karışımı bulunan bir tamamlayıcıdır. Her çeşit parfümün güzelliği ve gücü, parfüm yağı ve içeriğine bağlıdır. Eau de Parfum (EDP), Eau de Toilette (EDT) ve Cologne (EDC) olmak üzere 3 ortak parfüm çeşidi vardır. Peki, EDP ve EDT arasında ne fark vardır?

1- Eau de Parfum EDP

Eau de Parfum EDP Tavsiye

Eau de Parfum (EDP); parfüm çeşitleri içinde esans miktarı en yoğun olandır. EDP fiyatları diğer parfüm seçeneklerine oranla bu nedenle daha yüksektir. Daha kalıcıdır (sabahtan akşama kadar etkisini kaybetmez). İçeriğindeki aromalar daha yoğundur bu nedenle de Eau de Parfum’ün kokuları daha baskındır. Eau de Parfumlerin ​​(EDP) çözeltisi, etanol ve su bir kombinasyonundan oluşur. Su veya alkol miktarı ile karşılaştırıldığında, yüksek konsantrasyonda (etanol) yağlı bir malzeme içeren parfüm türüdür.

2- Eau de Toilette EDT

Eau de Parfum EDP Çeşitleri

Eau de Toilette (EDT); EDP’lere oranla esans miktarı daha düşük parfümlerdir. Eau de Parfum’e (EDP) oranla daha az kalıcıdır. Genellikle hafif ve uçucu kokular, günlük ve spor seçenekler bu grupta sıralanır. Daha düşük konsantrasyonda olduğu için EDT fiyatları EDP’ye oranla daha ucuzdur. Eau de Toilette (EDT) çözeltisi etanolden çok su içerir. Eğer gün boyu parfümün etkisi sürsün istiyorsanız o zaman muhtemelen EDT parfümünüzü yanınızda taşımak isteyeceksiniz.

3. Cologne EDC

Cologne EDC Parfüm Tavsiye

Cologne (EDC), after shave ve benzeri türler ortalama %5 oranında esans içerirler. Bu nedenle Cologne parfüm fiyatları diğerlerine göre çok daha ucuzdur. Bu parfüm türünün EDT’lerle desteklenmesi doğru olacaktır.

Özetle;

EDP ve EDT Arasındaki Fark

  • Eau de Parfum ve Eau de Toilette parfüm türlerinden biridir
  • EDP’ler EDT’lere oranla daha güçlü konsantrasyona sahiptir
  • EDP’ler EDT’lere oranla daha uzun süre dayanırlar
  • EDP’ler EDT’lere göre daha pahalıdır

Bu farkı bilmek hem kendiniz hem de sevdikleriniz için parfüm seçiminde dikkat etmeniz gereken kriterleri belirleyecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Parfüm, Kozmetik ve Güzellik Mağazaları Alışveriş Kuponları – Nisan, 2024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.